POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


3987.

Zpráva

výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností

o vládním návrhu (tisk 3961),

kterým předkládá se Národnímu shromáždění obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Portugalskou podepsaná v Lisaboně dne 11. prosince 1922.

Předložená obchodní dohoda řeší ve 1 článcích a umožňuje naše obchodní spojení s Portugalskem. Důležitost její vyplývá z toho, že Portugalsko je důležitým odbytištěm, neboť ani v jednom význačnějším průmyslovém odvětví není soběstačno. Náš obchod a průmysl dosahujíc takto stejných podmínek, má možnost, dosáhnouti takové účasti na dovozu portugalském, jaká by odpovídala našim možnostem exportním.

Až dosud vyváželi jsme tam hlavně slad, železné roury, plechy a plotny, stavební dříví, stroje a přístroje, železné zboží, chlorové vápno, náhražky mýdla, provazy, nábytek z ohýbaného dřeva, duté sklo, skleněné a kamenné zboží, port(andský cement, přízi, klobouky, barevný porcelán, lékárnické zboží a tužky.

Obchodní dohoda tato sdělána je na podkladě nejvyšších výhod, jimiž je minimální celní.tarif zavedený v Portugalsku 5. a 24. listopadu 1921 a nově 4. února a 25. srpna 1922 doplněný. nevoz tam není jinak vázán. Také každé další výhody jinému státu poskytnuté jsou pro nás zaručeny.

Jinak se to má s dovozem k nám. My nemáme dosud povolovací řízení odstraněno a proto v článku II. je uveden dohodnutý kontingent zboží, na jehož dovozu k nám má Portugalsko zájem. Jest to surový korek, korek v deskách, odpadky korku, rudy všeho druhu, měď surová, kůže a kožešiny surové, kakaové boby, kaučuk surový, olejnatá semena, víno, rybí konservy, ovoce, zelenina, sušené a jiné čerstvé ovoce, káva ať z Portugalska, nebo z jeho přilehlých ostrovů a kolonií. Udaná výše kontingentu nezavazuje nás jako u jiných smluv, odebrati to množství, nýbrž jej jen do té výši připustiti.

Také naše republika zaručuje republice portugalské nejnižší platné sazby celní dle zásad nejvyšších výhod s výjimkou zvláštního celního režimu pro státy vzniklé na půdě Rakousko-Uherska ve smyslu čl. 222 mírové smlouvy St. Germainské a čl. 205 Trianonské.

Určité výhody poskytnuté čl. III. vínu Porto a Madeira, které se týčí toho, že každé zneužití těchto označení vín má býti u nás; dle platných zákonných předpisů stíháno, platí i našemu plzeňskému pivu v obvodu státu Portugalského. Platnost této obchodní dohody vyměřena na 1 rok od pravoplatného jejího zavedení. Nebude-li vypovězena tři měsíce před uplynutím této lhůty, bude prodloužena mlčky až do uplynutí doby 3 měsíců ode dne, kdy jedna nebo druhá vláda ji vypoví.

Obsah této dohody je pro náš stát, průmysl i obchod přijatelný. Docíleno jí stejných výhod, jaké mají státy jiné a upraveny tak přijatelně podmínky našemu exportu.

Usnáší se proto nadepsaný výbor navrhnouti poslanecké sněmovně N. S. následující usnesení:

Obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Portugalskou podepsaná v Lisaboně dne 11. prosince 1922 se schvaluje.

V Praze dne 8. února 1923.

Fr. Geršl, v. r.,

Jos. Netolický, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


 

 

K číslu

3987

výboru zahraničního

a vládním návrhu (tisk 3961),

kterým předkládá se Národnímu shromáždění obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Portugalskou podepsaná v Lisaboně dne 11. prosince 1922.

Zahraničný výbor prejednal tento návrh schôdze dňa 9. února t. r. a na základe dôvodov uvedených v dôvodovej správe vládneho návrhu navrhuje poslaneckej snemovni, aby obchodnú dohodu mezi republikou Československou a republikou Portugalskou podpísanú v Lisabone dňa 11. prosince 1922 schválila.

Praha, 9. února 1923.

Ant. Němec, v. r.,

Dr. Dérer, v. r.,

predseda.

zpravodajca.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP