POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


3986.

Zpráva

Výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností

o vládním návrhu (tisk 3960),

kterým předkládá s ku schválení Národnímu shromáždění obchodní smlouva uzavřená dne 7. října 1922 mezi republikou Československou a republikou Lotyšskou.

Předložená obchodní smlouva řeší vedle ujednání o obchodních stycích záležitosti ještě jiné. Tak články 1-5 upravují práva příslušníků na vstup, cestování nebo prodlévání na území státu druhého, výkon řemesel a jiných povolání, provozu podniků průmyslových a živnostenských, obchodování připuštěným zbožím. Dále nabývání, držení, najímání a obývání domu, provozních místností, najímání pozemků k účelům provozním, převod nemovitého majetku a nakládáni s legálně nabytým movitým majetkem, placení daní, poplatků a jiných břemen, vývoz výnosu z prodeje majetku a poplatku z vývozy jeho, přístup k soudům a úřadům, požadování a hájení práv, zproštění služby vojenské a rozsah event. rekvisic, provozovaní obchodů a průmyslu, výkon práv a vystupování před soudem, akciových nebo jiných společností a sdružení obchodních; průmyslových neb finančních.

Vzájemný obchod dovozní a vývozní, cla, poplatky, dávky, přirážky, modality cestování za účelem nákupu nebo prodeje jako hlavní podklad obchodních smluv řešeny jsou čl. 9-12.

Důležitá záležitost provozu našeho zboží na př. do Ruska má zde neobyčejný význam. Lotyšsko má tři výborné přístavy: Rigu, Libavu a Vindavu, z nichž poslední dva jsou prosty ledu po celý rok. Smlouva tato sdělána jest na základě nejvyšších výhod, vyjma t. zv. baltické klausule, výhrad platné pro státy vzniklé ze státního svazku Ruska, jako my máme podobnou výhradu plynoucí pro Rakousko a Maďarsko z mírových smluv St. Germainské a Trianonské.

Na podobných základech má republika Lotyšská uzavřené obchodní smlouvy s Německem, Maďarskem, vedle Francie, Italie, Anglie a Švýcarska, o kterých buď se jedná nebo jsou již hotové.

Pro nás má smlouva tato význam a cenu nemalou. Náš obchod a průmysl tam již zakotvil, nabyl půdy a v některých oborech získává nebo již získal odbytiště.

 

 

Snaha podporovati a usnadňovati náš vývoz je zde dokumentována a správně řešena. Nejsme z posledních, kteří smlouvu podobnou s Lotyšskem uzavírají a naše krise hospodářská jen urovnáním cest obchodních za hranice může nalézti ulehčení a řešení.

Z těchto důvodů usnesl se nadepsaný výbor navrhnouti poslanecké sněmovně N. S., aby se usnesla:

I. Obchodní smlouva uzavřená dne 7. října 1922 mezi Československou republikou a Lotyšskou republikou se schvaluje.

2. Vládě se ukládá, aby tuto smlouvu publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu československého.

3. Ministru zahraničních věcí a ministru průmyslu, obchodu a živností se ukládá, aby v dohodě se všemi zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba k provedení této smlouvy.

V Praze dne 8. února 1923.

Jan Slavíček, v. r.

Jos. Netolický, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

 

K číslu 3986.

Zpráva

výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 3960),

kterým předkládá se ku schválení Národnímu shromáždění obchodní smlouva uzavřená dne 7. října 1922 mezi republikou Československou a republikou Lotyšskou.

Zahraničný výbor prejednal tento vládny návrh v schôdze dňa 9. února t. r. a z dôvodov uvedených v dôvodovej správe vládneho návrhu navrhuje poslaneckej snemovni, aby vyniesla nasledovné usneseníe:

1. Obchodní smlouva uzavřená dne 7. října 1922 mezi Československou republikou a Lotyšskou republikou se schvaluje.

2. Vládě se ukládá, aby tuto smlouvu publikovala ve Sbírce zákonů a nařízeni státu československého.

3. Ministru zahraničních věcí a ministru průmyslu, obchodu a živností se ukládá, aby v dohodě se všemi zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba k provedení této smlouvy.

Praha, 9. února 1923.

Ant. Němec, v. r.,

Dr. Dérer, v. r.,

predseda.

zpravodajca.


 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP