POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922. |
|
I. volební období. |
6. zasedání. |
3962.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne.............1922,
jímž zrušuje se zákon ze dne 18. března 1920, č. 188 Sb.z.a n. o stíhání podloudného vývozu předmětů potřeby do ciziny.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zákon ze dne 18. března 1920, č. 188 Sb. z. a n. o stíhání,podloudného vývozu předmětů potřeby do ciziny se zrušuje.
§ 2.
Zákon tento nabude účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení, Provedení jeho ukládá se ministrům spravedlnosti a národní obrany.
Důvodová zpráva.
Zákon o stíhání podloudného vývozu předmětů potřeby do ciziny jest částí onoho souboru zákonodárné činností, jejíž účelem bylo zabezpečiti řádné zásobování obyvatelstva předměty potřeby za ceny priměřené. Vydání tohoto zákona vyžadovaly poměry, jež v roce 1920 zavinily krisi v zásobování obyvatel; nedostatek všeho druhu zboží na území republiky, nemožnost jeho levného nákupu v cizozemsku následkem nízkého stavu naší valuty a ohrožení vlastních zásob jejích vývozem do zemí valutově lepších. Těžkým poměrům výrobním i zásobovacím a snaze všech činitelů poměry tyto odstraniti odpovídal i obsah zákona, jak svými skutkovými podstatami tak zvláště přísnými tresty, jež za činy proti zákonu směřující byly uloženy, a to zcela právem, ježto možnost velikých zisků spojených s podloudným vývozem byla silným pokušením pro ty, kdož z dob válečných uvyklí bez námahy docíliti velikých zisků, K zamezení činů podloudného vývozu nemohly postačiti prostředky hmotného a formálního práva.
Výjimečností zákona tohoto byly si vědomy sbory zákonodárné již v době, kdy tento zákon byl v Národním shromáždění projednáván, Poukázati jest v tomto směru zvláště na zprávu právního a zásobovacího výboru Národního shromáždění číslo tisku 2568, v níž se praví doslovně:
ťPrávní výbor pokládá za samozřejmo, že navržený zákon bude zrušen, jakmile pomine nebezpečný stav, jenž jej vyvolal.Ť
Vláda má za to, že lze zákon jíž zrušiti, neboť poměry, jež byly příčinou jeho vydání, se podstatně změnily, ba z částí přímo obrátily. Máme zásob všeho zboží, až přebytek mnohého, a potřebujeme vývozu co nejvíce. Vzestup naší valuty a pokles valuty u nejbližších naších sousedů umožňuje jednak doplnění našich zásob za výhodné ceny, jednak znemožnil vývoz do zemí, kde valuta příliš poklesla.
Pokud ještě přece nebylo ze zvláštních důvodů vývoz některého druhu zboží uvolniti, stačí administrativní trestní předpisy aby byli vývozci donucení se úpravě vývozu těchto druhů zboží podrobiti.
Co do jednotlivosti stačí zmíniti se o tom, že není potřebí zvláště zrušovati ustanovení 1, 9, 10 a 12 zákona z 18. března 1921, č. 129 Sb. z. a n. o trestních pracovních oddílech, částečném vyloučení podmíněného odsouzení a obmezeném odkladu a porušení trestu při trestných činech pro válečnou lichvu a podloudný vývoz, pokud vztahují se na trestné činy proti zákonu o podloudném vývozu, Zrušením zákona odpadne i základ pro užitá těchto ustanovení.
Po stránce formální doporučuje vláda, aby návrh zákona přikázán byl ústavně právnímu a zásobovacímu výboru poslanecké sněmovny a ústavně právnímu a národohospodářskému výboru senátu Národního shromáždění.
V Praze dne 22. prosince 1922.
Předseda vlády:
v z. G. Habrman, v. r.
Ministr spravedlnosti:
Dr. Dolanský. v. r.