POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922. |
|
I. volební období. |
6. zasedání. |
3941.
Zpráva
I. výboru zahraničného,
II. výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živnosti
o vládnom návrhu (tisk 3924)
o prozatýmnej úprave obchodných stykov s cudzinou.
I.
Tak revolučné Národné shromaždenie, ako aj už jedenkrát toto volené Národné shromaždenie uznalo za potrebné, aby našla sa cesta, ktorou by umožnené bolo Československu ihneď ťažiť z obchodných smluv akonáhle boly ony vyjednané. V terajšom poválečnom medzinárodnom hospodárskom styku je vo zvyku uzavierať obchodné smluvy dosť krátkodobé, a tak, keďby bolo nutným čakať až kým ony zákonodárnymi sbory by boly ratifikované, mohla by povstať značná újma nášmu hospodárskemu životu, ktorý je vo význačnej miere odkázaný na vývoz. Z toho dôvodu zákonodárstvo naše udelilo vláde zákonom z 25. listopadu 1919, č. 637 Sb. z. a n. a zákonom zo dňa 12. srpna 1921, č. 349 Sb. z. a n. zmocnenie, aby uviedla ihned do života obchodné smluvy uzavrené až do 31. prosinca 1920, poťažne uzavrené behom rokov 1921 a 1922. Prítomná predloha zákona má za cieľ predĺžiť toto zmocnenie i pre smluvy uzavrené v rokoch 1923 a 1924, ponevádž všetky tie príčiny, pre ktoré bolo nutno doteraz užívať zmocňovacího zákona trvajú nezmenene ďalej.
Zahraničný výbor pokladá za účelné shrnutie všetkých predpisov tejto látky sa týkajúcich v jednom jedinom zákone, ako to i vskutku osnova zákona navrhnutého pojíma. Vzhľadom k § 2 týkajúceho sa upravenia celnej sadzby pomocou koeficientov, bolo vo výbore zahraničnom prejavené prianie, aby pri stanovení zmienených koeficientov šetrené boly zájmy všetkých vrstiev, a aby bola zachovaná parita medzi zemedeľstvom a priemyslom.
Zahraničný výbor navrhuje poslaneckej snemovni, aby odhlasovala vládou navrhnutú osnovu zákona.
V Prahe, 14. prosinca 1922.
Ant. Němec,v.r., |
Igor Hrušovský,v.r., |
předseda. |
zpravodajca. |
II.
Výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností připojuje se ke zprávě výboru zahraničního a z důvodu, aby zájmy našeho obchodu i průmyslu, zejména v nynější hospodářské krisi, byly chráněny a odbyt jim usnadněn, pokud možno nejrychlejším způsobem, doporučuje předlohu k ústavnímu schválení.
V Praze dne 14. prosince 1922.
Sedláček, v. r., |
Jos. Netolický, v. r., |
místopředseda. |
zpravodaj. |
Zákon
ze dne................
o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Vláda se zmocňuje, aby se souhlasem presidenta republiky vyhlášením ve Sbírce zákonů a nařízení uváděla v prozatímní platnost obchodní smlouvy s cizími státy sjednané, jež obchodní styky upravují na základě nejvyšších výhod.
§ 2.
Vláda se dále zmocňuje, aby se souhlasem presidenta republiky uváděla vyhlášením ve Sbírce zákonů a nařízení v prozatímní platnost obchodní smlouvy s cizími státy během let 1921 až 1924 sjednané, v nichž se cizím státům za přiměřené vzájemné výhody poskytují též úlevy z cel platného autonomního celního tarifu.
§3.
Vláda jest povinna obchodní smlouvy uvedené podle tohoto zákona v prozatímní platnost předložiti ihned Národnímu shromáždění se žádostí za dodatečné schválení. Ve Sbírce zákonů a nařízení bude ihned vyhlášeno, jestliže smlouva Národním shromážděním schválena nebyla a tudíž od doby, kdy jedna z obou sněmoven na odepření souhlasu se usnesla, prozatímní platnosti pozbyla. Rovněž tak bude vyhlášeno, kdy smlouva po schválení Národním shromážděním byla ratifikována a nabývá mezinárodní působnosti.
§ 4.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Současně pozbývá platnosti zákon ze dne 25. listopadu 1919, č. 637 Sb. z. a n. a článek první zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 349 Sb. z. a n.
§5.
Provésti tento zákon ukládá se všem ministrům.