POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


3932.

Návrh

poslanců Fr. Housera, Jos. Hakena, Fr. Warmbrunna a soudruhů

na změnu zákona o školách obecných.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne...........................................

jímž se mění zákon o školách obecných ze dne 14. května 169, čís. 62 ř z.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně

Článek I.

§ 25 zákona ze dne 14. května 1869, čís. 62 ř. z. má toto znění:

Školní knihy a jiné prostředky k učení, jichž děti v obecné a měšťanské škole potřebují, opatřuje školní obec a poděluje jimi žactvo bezplatně.

Potřebný náklad na ně hradí z polovice školní obec a z polovice stát.

Článek II.

Zákon tento vstupuje v platnost dnem vyhlášení. Jeho provedením se pověřuje ministr školství a národní osvěty.

Odůvodnění.

Zákon říšský o školách obecných ustanovuje, že opatřovati dětem knihy školní a jiné pomůcky k učeni, jichž mají zapotřebí, jsou povinni rodiče nebo jejich zástupci. Zemský zákon pro Čechy ze dne 6. prosince 1882 zavazuje k tomu v případech prokázané nemajetnosti rodičů nebo jejich zástupců obce jejich pobytu. Moravský a slezský zákon ukládá tu povinnost v takových případech obcím školním.

Vydání, která nákupem knih a školních potřeb povstávají, nesou chudě rodiny těžce. Obce pobytu a obce školní pak na ně buď nepovolují peněz vůbec nebo částky jen malé, nedostatečně. Pomůcek za ně získaných se téměř nikdy nedostává pro všechny děti chudé, což zdržuje žactvo v učení. Půjčováním knih a podělováním ostatními pomůckami učebnými se rozdělují děti ve dvě skupiny, jednu, jež jest jimi opatřena z domova, a druhou, která musí o ně ve škole žádati. Rozdělují se podle majetku a porušuje se zásada, že ve škole jsou si děti ve všem rovny. Toho by nebylo, kdyby byly školními pomůckami podělovány děti všechny.

Obce hospodářsky slabé by byly nákladem na ně velice zatíženy. Ale také pro školní obce by to bylo často břemeno veliké. Protože se tu jedná o dokonalejší vzděláni mladého dorostu, z něhož budou míti prospěch celé národy i stát, jest spravedlivo, aby stát přispíval k úhradě tohoto nákladu.

Náklad na knihy a školní potřeby pro žactvo obecných a měšťanských škol činí 85 milionů Kč, polovice, kterou by hradil stát, 42,500.000 Kč. Navrhujeme, aby tento peníz se získal přirážkou k dani z příjmu přesahujícího 50.000 Kč.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru kulturnímu a výboru rozpočtovému.

V Praze dne 9. listopadu 1922.

Houser, Haken, Warmbrunn, Kučera, Bubník, Blažek, Skalák, Koutný, Burian, Kreibich, Toužil, Nagy, Krejčí, Kunst, Rouček, Darula, Svetlik, Malá, Merta, Tausik, dr. Šmeral, Teska, Mikulíček.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP