POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.
I. volební období. |
6. zasedání. |
3927.
Zpráva
výboru ústavně-právního
o vládním návrhu zákona (tisk 3871),
kterým se mění ustanovení zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změně hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím.
Zákon
ze dne.................. 1922,
kterým se mění ustanovení zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změně hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Článek I.
§ 1 zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. mění se a má zníti takto:
1. Vláda se zmocňuje, aby v Cechách, na Moravě, ve Slezsku a v územích jim inkorporovaných v přechodné době až do konce roku 1923 slučovala a rozlučovala obce, jakož i měnila hranice obcí, okresů politických, soudních a zastupitelských, a k tomu cíli i hranice žup a zemí byl-li do konce roku 1926 politickým úřadům správním písemným podáním dán k tomu podnět, nebo bylo-li těmito úřady v téže lhůtě z moci úřední zahájeno řízení.
2. Před každým opatřením ve smyslu odstavce prvého budiž vždy poskytnuta příležitost zúčastněným osadám, obcím, okresům, zemským správním výborům (zemským výborům, zemským správním komisím), aby se k věci mohly vyjádřiti ve lhůtě 30denní. Jinak není třeba ke všem těmto opatřením, vyjímajíc případy podle odstavce třetího, dobrých zdání, vyjádření nebo souhlasu jakýchkoli sboru a úřadu správních nebo sborů zákonodárných. Vláda však jest povinna zamýšlené sloučení, rozloučení neb změnu hranic uveřejniti po dobu osmi dnů vyhláškou v zúčastněných osadách a obcích. V dalších osmi dnech má každý právo podati připomínky u ministerstva vnitra, o nichž se rozhodne zároveň s rozhodnutím ve věci samé.
3. Při rozlučování obcí budiž dbáno toho, aby obce nově vznikající byly hospodářsky tak zajištěny, aby mohly plniti úkoly veřejné správy. Rozloučení může býti povoleno jen tehdy, když zemský správní výbor (zemský výbor, zemská správní komise). neodepře k němu souhlasu v lhůtě čtyř měsíců; lhůta tato může býti o další 2 měsíce prodloužena.
4. Slučování a rozlučování obcí, jakož i změny hranic obcí, okresů správních a soudních a k tomu cíli i hranic žup na Slovensku a v Podkarpatské Rusi může vláda povolovati do konce roku 1924, byl-li do konce r. 1923 písemným podáním dán k tomu podnět slúžnovským (okresním) neb politickým úřadem jim nadřízeným nebo bylo-li těmito úřady v téže lhůtě z moci úřední zahájeno řízení. Před každým takovýmto opatřením budiž zúčastněným obcím, okresům a župám poskytnuta příležitost, aby se k věci mohly ve lhůtě 30 dnů vyloviti. Jinak není ke všem těmto opatřením třeba dobrých zdání, vyjádření nebo souhlasu jakýchkoli sborů a úřadů správních nebo sborů zákonodárných, ani podmínek v zákonných čl. XXI. a XXII. z roku 1886 předepsaných. Vláda jest však povinna zamýšlené sloučení, rozloučení neb změnu hranic uveřejniti po dobu osmi dnů vyhláškou ve zúčastněných obcích. V dalších osmi dnech má každý právo podati k tomu připomínky u ministerstva vnitra, o nichž se rozhodne zároveň s rozhodnutím ve věci samé. Při rozlučování obcí budiž dbáno toho, aby obce nově vznikající byly hospodářsky tak zajištěny, aby mohly plniti úkoly veřejné správy.
Článek II.
§ 3 téhož zákona mění se a má zníti takto:
Ministr vnitra se zmocňuje, aby v případech, kde jde o sloučení obcí a podle výsledků šetření jeví se to potřebným nebo účelným, před provedením sloučení rozpustil obecní zastupitelstvo a jmenoval správní komisi pro celé území, které se má sloučiti v jednu obec. Za těchže podmínek může ministr vnitra jmenovati správní komise pro části obce, která se má rozloučiti. Komise tyto převezmou ihned správu dotčených území a vykonají přípravu ku provedení voleb obecních v každé nové obci, sloučením neb rozloučením utvořené. V takových případech buďte volby rozepsány nejdéle do 6 měsíců, v obcích přes 10.000 obyvatelů nejdéle do jednoho roku.
Článek III.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.
Důvodová zpráva.
Zákonem ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. byla vláda zmocněna, aby v přechodné době až do konce roku 1922 slučovala a rozlučovala obce, jakož i měnila hranice obcí okresů politických, soudních a zastupitelských a k tomu cíli i hranice žup a zemí v těch případech, o kterých do 31. prosince 1920 již u politických úřadů správních řízení bylo zahájeno.
Snahy ministerstva vnitra, aby veškeré záležitosti územních změn v hranicích obcí a okresů v zákonné lhůtě byly projednány a vládě k rozhodnutí předloženy, jen částečně vedly k cíli. Z 2129 případů, o nichž v době působnosti uvedeného zákona u politických úřadů bylo zahájeno řízení, mohlo býti do 5. listopadu běžného roku toliko v 1137 případech konečně rozhodnuto. Do zmíněného dne byly územní změny v hranicích obcí a okresů povoleny v 436 případech, v 701 případě byly žádosti zamítnuty. Se zřetelem k početnosti dosud u podřízených úřadů projednávaných a konečně nevyřízených případů (992) a namnoze i nutnosti, provésti ještě další šetření, nelze pomýšleti na to, že by do konce běžného roku o všech těchto záležitostech vládě mohly býti podány návrhy.
Důvody tyto vedly vládu k tornu, že Národnímu shromáždění předložila osnovu zákona, jíž dožaduje se dalšího prodloužení uvedeného zákona.
Ústavně-právní výbor jednaje o vládní předloze tohoto zákona, přičinil k ní některé změny, které spočívají v tom, že odstavci prvému dává se přesnější dikce a stanoví se jím, že za zahájení řízení považuje se každé písemné podání. V odstavci čtvrtém pak stanoveno, že na Slovensku a v Podkarpatské Rusi prodlužuje se platnost zákona do konce roku 1924, doba pro podání námětů stanovena do konce roku 1923. Aby nebylo pak pochybností o tom, že na území tomto není třeba k provádění zákona splnění podmínek zák. čl. XXI. a XXII. z r. 1886, bylo o tom dáno do zákona přesné ustanovení.
Výbor připojil k vládní předloze také ještě čl. II., jímž stanoví se, aby při sloučeni obcí byly volby rozepsány nejdéle do 6 měsíců, v obcích přes 10.000 obyvatelů nejdéle do jednoho roku. Ustanovení toto jest čistě účelovým a má jím býti dána jmenovaným správním komisím možnost, aby vše, co souvisí se sloučením, mohly náležitě provésti.
Ústavně-právní výbor doporučuje Čsl. poslanecké sněmovně Národního shromáždění osnovu tuto ku schválení.
V Praze dne 13. prosince 1922.
Dr. Hruban, v. r. |
Jos. Ulrich, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |