Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


3905.

Návrh

posl. dra Matouška, Petrovického, Veverky, Votruby a druhů

na vydání zákona,

jímž by zákon o nemocenském pojištění byl změněn a na vydání prováděcích nařízení k provedení zákona o nemocenském pojištění.

Vláda se vyzývá, aby

I. podala návrh zákona, v němž by provedeny byly tyto změny nemocenského pojištění dělnického:

a) § 69, který určuje, že ve sporech mezi lékaři a nemocenskými pokladnami příslušný je rozhodčí stud úrazové pojišťovny dělnické,

b) buďtež ponechány, event. nově zřízeny společenstevní nemocenské pokladny,

c) buďtež znovu připuštěny zrušené závadní nemocenské pokladny,

d) buďtež přiměřeně dnešním drahotním poměrům sníženy příspěvky nemocenských pokladen

II. vydala prováděcí nařízení nutná k tomu, aby určitá ustanovení zákona o nemocenském pojištění mohla být provedena a to:

a) prováděcí nařízení o poměrném volebním právu do nemocenských pokladen,

b) prováděcí nařízení, jimž uvedena by byla v život v zákoně přijatá zásada o volné volbě lékařů (čl. II.).

Důvodová zpráva.

Ad I.

a) Zrušení §u 69 žádáme proto, že rozhodčí soud úrazové pojišťovny dělnické v Praze přijímá pouze žaloby padané nemocenskými pokladnami na lékaře, - kdežto při žalobách lékařů na pokladny se prohlásí nekompetentním, řádné soudy pak odmítají tyto žaloby proto, že věc patří před rozhodčí soud.

b) Společenstva, ať řemeslná, či obchodní jsou od dávných dob u nás i v cizině všeobecně uznávána za nepostradatelná odborová střediska, která pečují o všestrannou výchovu svého členstva, o udrženi spořádaných sociálních poměrů i o existenční podmínky té které kategorie. Skvělé výsledky četných našich společenstevních organisací dokazují nejlépe, jak cennou a významnou složkou jsou pro zdravý rozvoj našeho hospodářského života.

Právě živnostenská a obchodní společenstva to byla, která dávno před rokem 1888 sama velmi účinné pečovala o své onemocnělé příslušníky, takže i potom v novém zákoně a nemocenském pojištění dělnictva byly vytvořeny zvláštní kategorie nemocenských pokladen společenstevních.

Instituce tylo pak během více než 30leté své působnosti prokázaly plnou života schopnost a mnohé z nich vyvinuly se na ústavy, plnící své úkoly na poli humanity se zvláštním pochopením, jak dokazuje vzorná a téměř ojedinělá, jimi vybudovaná léčebná péče.

Mimo to příslušníci společenstevní při nastalém onemocnění nacházejí u těchto svých specielních stavovských pokladen kolegiálního pochopeni a žádoucího individuelního posuzování, takže právem lnou k těmto institucím, jako ke zřízením tvořícím nepostradatelnou součástku jejích společenstevního života a jich stavovským i lidským zájmům a potřebám zvláště vyhovujícím.

Tedy nejenom motivy odborové soudružnosti, ale i velké úspěchy na poli sociální péče docilované musí nabádati k tomu, aby společenstevní nemocenské pokladny byly i v budoucnu zachovány a aby jim byla zabezpečena též možnost dalšího vývinu a rozvoje, jak to skutečné potřeby vyžadovati budou.

c) Delší dobu působí zákon o nemocenském pojištění a z dosavadní praxe nemocenských pokladen dělnických je patrno, že staré závodní pokladny mnohem levněji a také úspěšněji obstarávaly nemocenské ošetření svých členů. Při projednání této zákonné změny přineseme řadu cifer, z nichž bude patrno, oč nemocenské pokladny závodní byly levnější a oč lépe pečovaly o nemocenské ošetření svého členstva.

d) Dnešní příspěvky nemocenských pokladen nijak neodpovídají dnešním drahotním a mzdovým poměrům. Na jedné straně Svazy dělnických nemocenských pokladen ohlásily výpověď kolektivní smlouvy s lékaři a to zjevně za tím účelem, aby snížily lékařské honoráře, na druhé straně nechtějí na vysokých dnešní výrobu značně zatěžujících příspěvcích ničeho slevit. Zlevňovací akce musí nalézti výraz také ve sníženi nemocenských příspěvků.

Ad II.

Zákon o nemocenském pojištění dělníků provádí se neúplně. Části příznivé zaměstnancům se provádí, kdežto části, v nichž aspoň poněkud bylo vyhověno zaměstnavatelům (volby, dozorčí rada a j.) nebo lékařům (volná volba lékařů) vůbec provedeny nebyly. Lékařské organisace o vědecké výpravě do Německa vyslovily se rozhodně pro zavedení volné volby lékařské - zákonem přijaté.

Žádáme uvedené změny prohlašujíce, že podmínkou prodloužení uvedeného zákona jest splnění shora uvedených minimálních požadavků.

V Praze dne 22. listopadu 1922.

Dr. Matoušek, Petrovický, Veverka, Votruba,

dr. Kramář, inž. Bečka, Mašek, Zavřel, Purkyňová, Špaček, Bergman, Sedláček, Rozsypalová, Čuřík, G. Navrátil, Dyk, Rosolová, dr. Hajn, dr. Lukavský, dr. Engliš, Janalík.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP