Poslanecká sněmovna N.S.R.Č.

I. volební období

6. zasedání


3889.

Návrh

poslanců Kleina, Johanise, Laube a soudr.,

aby vydán byl zákon o ochraně zaměstnanců podléhajících zákonu ze dne 16. ledna 1910, č. 20 ř. z.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne........... 1922

na ochranu zaměstnanců, podléhajících zákonu ze dne 16. ledna 1910, č. 20 ř. z.

Národní shromáždění republiky Československé republiky se na tomto zákoně:

§ 1.

Služební poměry, podléhající zákonu o obchodních pomocnících ze dne 16. ledna 1910, č. 20 ř. z., smějí býti počínaje 1. lednem 1923 zmršeny jen výpovědí, při čemž jest zachovati tyto výpovědní lhůty:

Není-li výhodnější úmluvy nebo není-li místní zvyklosti. pro zaměstnance výhodnější, může každá strana služební poměr rozvázati výpovědí koncem kalendářního čtvrtletí po předchozí 6nedělní výpovědi, a trval-li služební poměr nepřetržitě nejméně 10 roků, po výpovědi tříměsíční, která rovněž musí končiti kalendářním čtvrtletím.

Zastával-li zaměstnanec v jednom a témž podniku místo, jehož povaha nenáleží pod zákon ze dme 16. ledna 1910, č. 20 ř. z., započítá se mu doba tohoto zaměstnání do nepřetržitého zaměstnání, vykonával-li v den výpovědi místo, jehož povaha podléhá zákonu ze dne 16. ledna 1910, 20 ř. z.

§ 2.

Ustanovení tohoto zákona platí i pro služební poměry uzavřené před účinností tohoto zákona.

§ 3.

Všechny úmluvy a jiná právní jednání, která odporují ustanovení tohoto zákona, jsou právně neúčinná, pokud zrušují nebo omezují práva, poskytnutá zaměstnancům tímto zákonem.

§ 4.

Zákon tento nabude moci dnem 1. ledna 1923 a pozbývá účinnosti dnem 31. prosince 1923. Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr sociální péče a ministr spravedlnosti po dohodě s ostatními zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Působnost nařízení ze dne 30. června 1922, č. 180 Sb. z. a n. končí 31. prosincem 1922. Stálé prodlužování původních nařízení ze dne 9. ledna 1919, čís. 14.-15. Sb. z. a n. prokazuje nejlépe přesvědčení veškerých vlád, že novelisace zákona ze dne 16. ledna 1910, č. 20 ř. z. (zákon o obchodních pomocnících) jest nutná, a poněvadž nemohlo dosud pro různé okolnosti ku změně zákona dojíti, vypomáhala si vláda prodlužováním původních nařízení. Tato všeobecné uznání úpravy výpovědních lhůt pro zaměstnance, podléhající zákonu o obchodních pomocnících, dalo podnět k iniciativním návrhům poslanců Tučného, Kleina a soudruhů a také vláda dala již svým resortům rozkaz, vypracovati návrh vládní. Celý zákon ovšem představuje obsáhlou materii a nezbývá tudíž v tomto případě než zachovat při nejmenším ony předpisy, jež jsou toho času v platnosti. Náš návrh neznamená tudíž nic jiného, než potvrzení platného stavu. Při této příležitosti připomínáme, že státy, ve kterých zmíněný zákon je dosud v platnosti, dávno již přikročily k novelisaci zákona.

Republika Rakouská provedla pronikavou reformu zákona s platnosti od 1. července 1921. Ohledně výpovědi platí tato ustanovení:

Není-li pro zaměstnance příznivějšího ujednání, může býti služební poměr zrušen zaměstnavatelem každého kalendářního čtvrtletí po předcházející výpovědi 6nedělní, trval-li. služební poměr nejméně dvě léta. Ve služebním poměru od dvou do pěti let platí dvouměsíční výpověď, ve služebním poměru od 5 do 15 let 4měsíční výpověď a po dokončeném 25letům služebním poměru 5měsíční výpověď. Zaměstnanec má oproti tomu právo, není-li jiného ujednání, vypovědět své místo každý poslední den měsíce na 4 neděle. Tato novelisace stanoví dokonce, jak vidno, jednostranné právo pro zaměstnance, kdežto náš návrh stanoví pro obě dvě strany práva stejná.

V nynější těžké hospodářské bídě měli by zaměstnanci své dobré právo požadovati dalekosáhlejší ochrany, poněvadž ale i u nás je nutno dopracovati se k novelisaci zákona. navrhujeme pouze ona ustanovení, jež jsou až dosud v platnosti, v předpokladu, že Národní shromáždění bez obtíží této samozřejmosti vyhoví.

Tímto zákonem nevzejdou státu žádná trvalá vydání.

Návrh tento budiž přikázán sociálně-politickému výboru k nejrychlejšímu projednání.

V Praze dne 20. listopadu 1922.

Klein, Johanis, Laube,

Brodecký, Benda, Ulrich, Biňovec, A. Chalupa, Geršl, Sychravová, Kasík, Hvizdák, dr. Charvát, Ertl, dr. Meissner, R. Chalupa, Tadlánek, Lehocký, A. Novák, Hummelhans, Trnobranský, Draxl, Pelikán, Prášek.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP