Poslanecká sněmovna N.S.R.Č.

I. volební období

6. zasedání


3882.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne............... 1922

o dalším vyplácení drahotních přídavků k důchodům podle zákona a pensijním pojištění.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Působnost zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 299 Sb. z. a n., o drahotních přídavcích k důchodům podle zákona o pensijním pojištění prodlužuje se až do nové úpravy, jíž provede vláda nařízením.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením jeho pověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Zákonem ze dne 21. prosince 1921, č. 486 Sb. z. a n., byla působnost zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 299 Sb. z. a n., o drahotních přídavcích k důchodům podle zákona o pensijním pojištění prodloužena do 31. prosince 1922.

Motivy, které vedly k vydání zákona č. 299 z roku 1921, zejména vysoké ceny životních potřeb trvají doposud. Dlužno sice přiznati, že vzestupem československé valuty ceny těchto potřeb poněkud poklesly, ale pokles ten není ani všeobecný, ani tak pronikavý, aby jím bylo lze odůvodniti byť i jen snížení, natož vůbec odnětí drahotních přídavků k pensijním důchodům. Nutno míti na zřeteli, že výše pensijních důchodů i s přídavky stále ještě není v náležitém poměru k vysokým cenám životních potřeb a staví právě jen k uhájení holé existence oněch důchodců. Je proto jen požadavkem spravedlnosti, aby drahotní přídavky v neztenčené míře byly vypláceny důchodcům dle zákona o pensijním pojištění na tak dlouho, až cena životních potřeb klesne tou měrou, že bude odůvodněna nová úprava drahotních přídavků. Poněvadž je možno, že doba dle názoru vlády k této úpravě vhodná nastane právě v době, kdy nebude zasedati Národní shromáždění, je účelno zmocniti vládu, aby onu novou úpravu v příhodné době provedla vládním nařízením.

Potřebu neztenčené výplaty drahotních přídavku - a to pro celý rok 1923 zdůraznil též Všeobecný pensijní ústav v Praze, jenž po stránce úhradové prohlásil, že náklad spojený s vyplácením drahotních přídavků bude činiti v roce 1922 okrouhle 7,000.000 Kč, a tudíž při předpisu 160 milionů Kč prémií nepřestoupí 4 1/2%, jež se rozvrhnou na zaměstnavatele. Pro rok 1923 očekává Všeobecný pensijní ústav ještě další vzrůst prémií, zejména provedením pojištění osob dosud pojišťovaných náhradně (zrušení náhradních smluv), takže i při zvýšeném nákladu na drahotní přídavky podmíněném přírostem důchodů bude lze i při rozvrhu drahotních přídavků za rok 1923 zachovati rozvrhovací procento 41/2.

Z tohoto prohlášení Všeobecného pensijního ústavu v Praze vidno, že poskytnutí drahotních přídavků k pensijním důchodům případně po celý rok 1923 nebude znamenati pro zaměstnavatele zvláštního zatížení proti stavu dosavadnímu.

Po stránce formální se navrhuje, aby osnova zákona byla Národním shromážděním projednána a schválena v jednáni zkráceném podle § 55 jednacích řádů sněmovních; zároveň se projevuje přání, aby osnova přikázána byla jak v poslanecké sněmovně tak i v senátě výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě nejkratší.

Navržené zkrácené jednání odůvodňuje se tím, že dle zákona ze dne 21. prosince 1921, č. 486 Sb. z. a n., prodloužena byla působnost zákona č. 299 z roku 1921 o drahotních přídavcích k pensijním důchodům jen do 31. prosince 1922, takže nemá-li nastati mezera a správní obtíže u pensijních ústavu, jest třeba, aby osnova byla uzákoněna co nejdříve, v každém případě přiměřeně před 1. lednem 1923.

Praze dne 23. listopadu 1922.

Předseda vlády:

Ant. Švehla, v. r.

 

Ministr sociální péče:

 

Habrman, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP