Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922
I. volební období |
6. zasedání. |
3872.
Zpráva
výboru ústavně-právního a rozpočtového
k usnesení senátu o vládním návrhu zákona (tisk sen. 1279 a 1345)
o upotřebení části správních přebytků hromadných sirotčích pokladen (tisk post. sněm. 3802).
Zákon
ze dne............... 1922
o upotřebení části správních přebytků hromadných sirotčích pokladen.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
(1) Hromadné sirotčí pokladny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku odvedou každého roku po vyúčtování z úhrnu správních přebytků, které podle schválených ročních výkazů budou zjištěny za léta 1919 až 1921, percentuální kvotu příslušným zemím.
(2) Kvota tato činí o 1/10 procenta méně, nežli úroková míra sirotčí pokladny ve výkazovém roku platná. Z částek takto vypočtených odečte se režijní příspěvek dvou procent a súčtuje jako státní příjem.
§ 2.
Částek podle § 1 zemím přidělených budiž upotřebeno k ošetřování a vychovávání chudých sirotků až do dokonaného 18tého roku věku, jakož i zanedbaných neb opuštěných dítek.
§ 3.
Vznikla-li by u některé hromadné sirotčí pokladny ztráta reservním fondem nekrytá, budiž schodek uhrazen ze správních přebytků jiných hromadných pokladen sirotčích příslušné země.
§ 4.
(1) Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
(2) Provésti jej náleží ministrům spravedlnosti a financí ve shodě s ostatními súčastněnými ministry.
Důvodová zpráva.
Zákonem z 3. června 1901, č. 62 ř. z. bylo stanoveno, že správních přebytků hromadných sirotčích pokladen má býti užito ku vybudování sirotčí péče. Zákon tento stanovil, aby sirotčí pokladny odváděly z úhrnů svých správních přebytků, které podle schválených ročních výkazů na jevo vyjdou, až do konce příslušného druhého předchozího roku percentuelní kvotu příslušným zemím.
Platnost tohoto zákona byla prodlužována v naší republice zákonem ze dne 29. ledna 1919, č. 51 Sb. z. a n. do 31. prosince 1918 a posledně zákonem ze dne 6. dubna 1920, č. 217 Sb. z. a n. do 31. prosince 1920. Poslední zákon vztahoval se na percentuelní kvotu správních přebytků do konce roku 1918. Dle předložené osnovy zákona a dle usnesení senátu má býti odvedena příslušná část správních přebytků za léta 1919 až 1921. Kvota ta činí dle osnovy a usnesení senátu tak, jak činila dle zákona z r. 1901 1/10% méně než činí úroková míra sirotčí pokladny ve výkazovém roce platná. Budiž při 4 úrokování činí kvota 3.9%. Z částek takto vypočtených odečte se režijní příspěvek 2 a zúčtuje se jako státní příjem.
Ježto zákonná osnova má velkou důležitost pro sociální péči o chudé sirotky a děti zanedbané neb zpustlé, a ježto tyto snahy v přítomné době mají spíš větší oprávnění, než dříve, doporučuje ústavněprávní výbor, aby sněmovna poslanců schválila usnesení senátu ve znění shora uvedeném.
V Praze dne 16. listopadu 1922.
Dr. Hruban, v. r., |
Dr. Matoušek, v. r., |
předseda: |
zpravodaj. |
Rozpočtový výbor poslanecké sněmovny připojil se k usnesení výboru ústavně-právního a doporučil usnesení senátu k přijetí sněmovně N. S.
V Praze dne 22. listopadu 1922.
Bohumír Bradáč, v. r., |
Dr. Matoušek, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |
Resoluce:
Zemské správní výbory nechť podají zprávy o způsobu, jakých přebytků sirotčích pokladen použily.