Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922

I. volební období

6. zasedání.


3871.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne............... 1922,

kterým se mění ustanovení zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změně hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně

Čl. I.

§ 1 zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. mění se a má zníti takto:

Vláda se zmocňuje, aby v přechodné době až do konce roku 1923 slučovala a rozlučovala obce, jakož i měnila hranice obcí, okresů politických, soudních a zastupitelských, a k tomu cíli i hranice žup a zemí v těch případech, o kterých do 31. prosince 1920 již u politických úřadů správních řízení bylo zahájeno.

Před každým opatřením ve smyslu odstavce prvého budiž vždy poskytnuta příležitost zúčastněným osadám, obcím, okresům, zemským správním výborům (zemským výborům, zemským správním komisím), aby se k věci mohly vyjádřiti ve lhůtě 30denní. Jinak není třeba ke všem těmto opatřením, vyjímajíc případy podle odstavce třetího, dobrých zdání, vyjádření nebo souhlasu jakýchkoli sborů a úřadů správních nebo sborů zákonodárných. Vláda však je povinna zamýšlené sloučení, rozloučení nebo změnu hranic uveřejniti po dobu osmi dnů vyhláškou v zúčastněných osadách a obcích. V dalších osmi dnech má každý právo podati připomínky u ministerstva vnitra, o nichž se rozhodne současně s rozhodnutím ve věci samé.

Při rozlučování obcí budiž dbáno toho, aby obce nově vznikající byly hospodářsky tak zajištěny, aby mohly plniti úkoly veřejné správy. Rozloučení může býti v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a v územích jim inkorporovaných povoleno jen tehdy, když zemský správní výbor (zemský výbor, zemská správní komise) neodepře k němu souhlasu ve lhůtě 4 měsíců; lhůta tato může býti o další 2 měsíce prodloužena.

Pro Slovensko a Podkarpatskou Rus bude stanoveno vládním nařízením, kterým orgánům sluší poskytnouti příležitost vyjádřiti se podle předchozího odstavce.

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvody:

Zákonem ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. byla vláda zmocněna, aby v přechodné době až do konce roku 1922 slučovala a rozlučovala obce; jakož i měnila hranice obcí okresů politických, soudních a zastupitelských a k tomu cíli i hranice žup a zemí v těch případech, o kterých do 31. prosince 1920 již u politických úřadů správních řízení bylo zahájeno.

Snahy ministerstva vnitra, aby veškeré záležitosti územních změn v hranicích obcí a okresů v zákonné lhůtě byly projednány a vládě k rozhodnutí předloženy, jen částečně vedly k cíli. Z 2129 případů, o nichž v době působnosti uvedeného zákona u politických úřadů bylo zahájeno řízení, mohlo býti do 5. listopadu běžného roku toliko v 1137 případech konečně rozhodnuto. Do zmíněného dne byly územní změny v hranicích obcí a okresů povoleny v 436 případech, v 701 případě byly žádosti zamítnuty. Se zřetelem k početnosti dosud u podřízených úřadů projednávaných a konečně nevyřízených případů (992) a namnoze i nutnosti, provésti ještě další šetření, nelze pomýšleti na to, že by do konce běžného roku o všech těchto záležitostech vládě mohly býti podány návrhy.

Předložená osnova obsahuje změny dosud platného zákona v tom směru:

1. že prodlužuje působnost jeho do konce roku 1923.

2. že v odstavci 3. stanoví, že zmíněný tam souhlas zemského správního výboru (zemského výboru, zemské správní komise), potřebí jest toliko v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a v územích jim inkorporovaných, poněvadž na Slovensku a v Podkarpatské Rusi zemských výborů není, a

3. že dosavadní dikce odstavce 3. o nutnosti souhlasu zemského správního výboru do určité lhůty, jež dala se vykládati co do následků nedodržení lhůty dvojím sobě odporujícím způsobem, stylisována jest tak, aby možnost různého výkladu byla vyloučena.

Navrhované prodloužení platnosti uvedeného zákona má umožniti, aby namnoze obsáhlý materiál spisový, jenž byl sebrán, nepřišel na zmar a aby bylo možno dokončiti ony případy, jež blízky jsou již konečnému řešení. Prodloužení platnosti zákona na dobu jednoho roku jest zapotřebí též proto, že dle odstavce 3. zákona poskytnouti jest zemskému správnímu výboru (zemskému výboru, zemské správní komisi) lhůtu 4-6měsíční k projevu stanoviska k zamýšlené rozluce obcí, kteroužto lhůtu nedoporučuje se zkrátiti. Vláda navrhuje, aby osnova byla projednána jednáním zkráceným dle § 55 jednacích řádů sněmovních; zároveň se doporučuje, aby osnova byla přikázána v obou sněmovnách výboru ústavně-právnímu k podání zprávy.

K odůvodnění návrhu na zkrácené jednání se uvádí, že platnost zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n. končí posledním prosincem b. r.

V Praze dne 16. listopadu 1922.

Předseda vlády:

Ant. Švehla, v. r.

 

Ministr vnitra:

 

J. Malypetr, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP