POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání


 

3854.

Zpráva

I. výboru sociálně-politického,

II. kulturního a

III. rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 3798)

a výplatě jednorázových výpomocí k pensím učitelů škol obecných a občanských na Slovensku, vydržovaných církvemi a obcemi s podporou státní.

I.

Účelem předložené osnovy zákona jest, aby učitelům veřejných nestátních škol na Slovensku ve výslužbě, jakož i jejich oprávněným pozůstalým poskytnuta byla na dobu, než bude možno právní poměry učitelstva těchto škol zákonem vůbec nově upraviti, nutné výpomoci k jejich dosavadním požitkům zaopatřovacím. Výpomoc tato se poskytuje nejmenšími částkami, kterými byly vyměřeny svého času příplatky k pensím zaměstnancům státním podle §u 1 zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 3 Sb. z. a n. z roku 1920, pokud se týče pro Slovensko podle nařízení vlády ze dne 25. srpna 1921, č. 298 Sb. z. a n. Sociálně-politický výbor uváživ, že dosavadní zákonité zaopatřovací požitky učitelů veř. škol nestátních vyměřované podle uherských předpisů jsou za daných poměrů hospodářských nedostatečné a že je rychlé pomoci těmto pensistům nutně potřebí, aspoň tou měrou, jak to činí návrh zákona - doporučuje, aby se vládnímu návrhu dostalo ústavního schválení.

V Praze dne 2. listopadu 1922.

V. Johanis, v. r.,

J. Dubický, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

II.

Veškeré požitky, tudíž i pense všech státních zaměstnanců a -jich pozůstalých - systému uherského - byly upraveny vládním nařízením ze dne 25. srpna 1921, č. 298 Sb. z. a n. Tato úprava nevztahuje se však na učitele pensisty ze škol nestátních. Ti však platili rovněž svoje příspěvky do státního pensijního fondu a domáhají se tudíž úpravy pensijní z prostředků státních. Prostředky pensijního fondu, sbírajícího příspěvky od bývalých aktivních učitelů škol nestátních, jsou v držení maďarské vlády. Přesné zjištění počtu těchto učitelů, žijících na území republiky Československé i získání obnosů, na něž tito pensisté dle svých příspěvků z pensijního fondu mají nárok, spadá jako součástka do řady likvidačních otázek, které mají býti projednány mezi republikou Československou a Maďarskem.

Kulturní výbor vyslovil naléhavé přání, aby vláda co nejdříve předložila Národnímu shromáždění zákonnou osnovu, jež by upravila státní vliv na školy nestátní a jejich učitelstvo na Slovensku tak, aby odpovídal velikostí příspěvků státních. Hmotné poměry učitelů pensistů na školách nestátních budou upraveny zákonem, jejž vláda připravuje a jímá. upraveny býti mají právní poměry učitelstva škol nestátních vůbec. Než tato předloha bude schválena, nutno poskytnouti těmto pensistům aspoň mimořádných výpomocí. Kulturní výbor, pojednav o předloženém vládním návrhu zákona, doporučuje, aby poslanecká sněmovna osnovu beze změny přijala. K tomu kulturní výbor vyslovuje přání, aby výpomoci tyto za rok 1922 po schválení této předlohy sněmovnami vyplaceny byly s největším urychlením. Dálo, aby výpomoci tyto vypláceny byly i těm učitelům, kteří působili na školách obecných nebo občanských na Slovensku, vydržovaných církvemi nebo obcemi, jimž nedostávalo se podpory státní.

V Praze dne 7. listopadu 1922.

Dr. Srdínko, v. r.,

V. Jaša, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

III.

Výbor rozpočtový usnesl se ve své schůzi dne 10. listopadu 1922 doporučiti tuto vládní osnovu beze změny.

V Praze dne 10. listopadu 1922.

B. Bradáč, v. r.,

Dr. Nosek, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

Zákon

ze dne ....................... 1922

o výplatě jednorázových výpomocí k pensím učitelů škol obecných a občanských na Slovensku, vydržovaných církvemi a obcemi s podporou státní.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ministr školství a národní osvěty se zmocňuje, aby učitelům, kteří působili na školách obecných nebo občanských na Slovensku, vydržovaných církvemi nebo obcemi (s podporou státní) a jsou na odpočinku nebo odejdou na odpočinek do konce roku 1923, jakož i vdovám a sirotkům po těchto učitelích podle svého volného uvážení vyplatil z moci úřední k dosud vypláceným odpočivným a zaopatřovacím požitkům jednorázovou výpomoc, a to zvláště pro každý z roků 1921, 1922 a 1923.

§2.

Výpomoc tato splatná je každý rok najednou nejvýše v této výměře: Pensistům učitelským po 1000 Kč, vdovám po nich po 700 Kč, poživatelům příspěvků na výchovu dětí (pro každé dítě až do pěti dětí) po 140 Kč, poživatelům darů z milosti zastupujících odpočivné a zaopatřovací požitky po 140 Kč. Vyplatí se tolika těm, kteří prokáží, že mají domovskou příslušnost v některé obci republiky Československé.

§ 3.

Pensijní příspěvky vydržovatelů škol ustanovené v §u 29, odst. 3. zák. čl. XXXII. z roku 1875 zvyšují se ze 12 zl. na 240 Kč ročně.

§ 4.

Poplatek ze zvýšení pensí z doby Karolyovské, který se u jednotlivých pensistů (vdov a sirotků) zjistí, jakož i zálohy již dříve snad povolené buďtež odečteny od výpomoci poskytnuté podle tohoto zákona.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Provedením jeho pověřuje se ministr školství a národní osvěty ve shodě s ministrem financí.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP