Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922

I. volební období

6. zasedání


3848.

Zpráva

výboru imunitního

o žádosti zemského soudu v Opavě,

aby dán byl souhlas ku trestnímu stíhání posl. inž. Rudolfa Junga.

Zemský soud v Opavě požádal přípisem ze dne 22. května 1922 poslaneckou sněmovnu, aby dala souhlas k trestnímu stíhání poslance inž. Rudolfa Junga a to jednak pro přestupky §u 312 a 314 trestního zákona, jednak pro přečin článku V. zákona ze dne 17. prosince 1862 č. 8 ex 1863 ř. z.

Činů těch prý se dle sdělení uvedeného soudu pan poslanec Jung dopustil na schůzi v Javorníku dne 8. dubna 1922 a to, pokud jde o zmíněný již přečin, tím, že o revolučním Národním shromáždění užil slov: ťDiese ungewählte Vertretung entblödete sich nicht. Gesetze gegen die Deutschen und ohne deren Mitwirkung zu beschliessenŤ, a že v další své řeči o dnešní volené sněmovně řekl, že se ťv perversní chlípnosti usnáší o zákonech namířených proti NěmcůmŤ. Z přestupku u 312 a 314 tr. z. jest pan poslanec inž. Rudolf Jung obviňován proto, že proti úředníku, schůzi onu rozpustivšímu, když týž vybízel poslance Junga, aby řeč svou skončil, užil prý slov: ťSie Flegel, Sie haben mir nichts zu befehlenŤ.

Imunitní výbor projednávaje tuto žádost zemského soudu v Opavě, spatřuje ve výrocích poslance Junga, jimiž týž dotýkal se ať revolučního Národního shromáždění, ať zákonodárných sborů dnešních, přes nemožně hrubý a pro poslance jistě naprosto nevhodný ton mluvy, přece jen kritiku veřejných zřízení republiky Československé a tudíž projev politický, pročež zaujal stanovisko, že ohledně těchto výroků ze zásadních důvodů doporučí sněmovně, aby poslanec Jung trestnímu stíhání vydáván nebyl.

Jinak však má se po názoru imunitního výboru věc., pokud jde o další výrok obviněného poslance, kterým týž útočil na vládního zástupce, schůzi rozpustivšího. Výrokem tím, ač-li poslanec Rudolf Jung pronesl ho tak, jak trestní oznámení uvádí, což zjistiti bylo by ovšem věcí příslušného soudu, jest uražen občan, který jako veřejný úředník plnil úřední svoji povinnost, a imunita poslanecká nemá jistě za účel, aby kryla a beztrestným činila útoky a urážky tohoto druhu. Imunitní výbor však zároveň přihlížel k tomu, že pro čin tento dnes trestní řízení zaváděti nebylo by účelné, poněvadž pro nastalé zatím promlčení trestnosti činu nemohlo by dojíti k odsouzení poslance R. Junga, i kdyby bylo naprosto nesporným, že se činu toho dopustil.

Proto usnesl se imunitní výbor, že ani ohledně tohoto činu vydání poslance Junga nedoporučuje.

Navrhuje tudíž imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby žádost zemského soudu v Opavě za vydání poslance inž. Rudolfa Junga zamítla a k trestnímu stíhání jmenovaného poslance svolení nedávala.

V Praze dne 8. listopadu 1922.

Viktor Dyk, v. r.,

Dr. Th. Bartošek, v. r..

místopředseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP