Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání


3831.

Návrh

poslance F. Horáka, K Anděla a druhů,

aby ministerstvo zásobování zrušilo lichevní úřady.

V době nynější, kdy v obchodě shledáváme se opět s nejúčinnější zbraní proti lichvě - konkurenci - jsou zajisté lichevní úřady zbytečným břemenem jak pro poplatnictvo, tak i pro stát. Mohly míti oprávnění v době, kdy při velkém nedostatku všeho druhu zboží zakročovaly v různých obskurních místnostech, kde odbývány byly v pravém slova smyslu pokoutní bursy s různým zbožím na úkor tehdy nedostatkem trpícího občanstva. Dnes však, kdy jak obchodník, tak i živnostník snaží se konkurenční cenou získati zákazníka, kdy raději prodává za nepatrný zisk, ba často i se značnou ztrátou, jen aby chod závodu udržel, kdy případy skutečné lichvy jsou řídkostí, ba možno říci zvláštností, lze nazvati trvání lichevních úřadů pravým anachronismem.

Lichevní úřady zřízeny jsou v následujících městech: v Bratislavě, kterémuž podléhají filiálky v Košících, Lučenci a Žilině, dále v Brně, Moravské Ostravě, Opavě, Plzní, Praze a Užhorodě, Aparát to zajisté nejen rozsáhlý, ale též velmi nákladný, mající mimo množství konceptních a kancelářských sil, celé legie kontrolních orgánů. O nákladnosti jeho svědčí nejlépe doklad, že v měsíci dubnu 1922 bylo vyplaceno mimo služné, pouze na dietách 196.788 Kč, z čehož zřejmo, že pouze tyto vedlejší výdaje jdou do milionů.

Bylo již mnohdy poukazováno na zbytečnost těchto úřadů, ba v posledních dobách byl jimi stav živnostenský a obchodnický chikanován a přímo urážen, neboť jak soudními rozhodnutími mnohdy prokázáno, množila se bezpředmětná udání zřízenců lichevních úřadů. Proto dnes, kdy možno každému občanu nakoupiti tam, kde zamlouvá se mu nejenom nejlépe kvalita, ale i cena zboží, nutno zdůrazniti přežilost této instituce a žádati v zájmu všeobecné šetrností za její zrušení.

Podepsaní proto navrhují:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Ministerstvu zásobování se ukládá, aby učinilo ihned potřebné kroky ku zrušení lichevních úřadů v Bratislavě, Košících, Lučenci, Žilině, Brně, Moravské Ostravě, Plzní, Praze a Užhorodě.

V Praze dne 24. října 1922.

Horák, Anděl,

Mlčoch, Pastyřík, Najman, Vávra, Bobok, Onderčo, dr. Gažík, Tománek, dr. Buday, Vrabec, Hlinka, Tomík, Stejskal, Hudec, Modráček, Hancko, dr. Juriga, dr. Labay, dr. Kubiš.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP