Poslanecká sněmovna N.S.R.Č. 1922. |
|
I. volební |
5. zasedání. |
3716.
Zpráva
I. výboru rozpočtového,
II. výboru ústavně-právního
o vládním návrhu zákona (tisk 3652),
jímž se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů, které vydá hlavní města Praha do úhrnné výše 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů, pak platiti cla slosovanými titry a splatnými kupóny.
I.
Rozpočtový výbor ve své schůzi dne 21. června 1922 zkoumal tuto osnovu vládní v tom směru, zda dílčí dlužní úpisy vydané o uvedené půjčce jsou takové bonity, že se hodí k tomu, aby splatnými slosovanými dílčími dlužními úpisy a dospělými kupony mohla být placena cla, a aby jim přiznána byla sirotčí jistota. Pokud jde o sirotčí jistotu, rozpočtový výbor uznal, že o bonitě této zápůjčky nelze pochybovati, poněvadž zápůjčka bude zajištěna v prvém pořadí na pražských městských podnicích elektrických, plynárenských a vodárenských, jejichž hodnota a výnos dávají záruku za správné zúročení a splacení zápůjčky, mimo to jest zde poplatní síla velké Prahy, takže jest vyloučeno, že by mohly nastati nepravidelnosti při placení úroků a kapitálových splátek.
Co se tkne výhody, aby bylo lze slosovanými tury a splatnými kupony této půjčky platit tuzemská cla, platí o jistotě půjčky totéž, co shora bylo uvedeno. Ježto pak dle prohlášení vlády bude s obcí pražskou ujednána zvláštní úmluva o výplatě turů a kuponů,při čemž správa státní bude čelit tomu, aby z toho nevzešla státu finanční újma - uznal i v tomto případě rozpočtový výbor, že tato půjčka k placení cel může býti užita. Z těch důvodů rozpočtový výbor usnesl se doporučiti sněmovně přijmouti vládní návrh.
V Praze dne 21. června 1922.
Boh. Bradáč, v. r., |
Dr. Matoušek, v, r., |
předseda. |
zpravodaj. |
Zákon
ze dne..............1922,
jímž se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů, které vydá hlavní město Praha do úhrnné výše 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů, pak platiti cla slosovanými titry a splatnými kupony.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Dílčích dluhopisů, jež vydá hlavní město Praha podle usnesení ústřední správní komise ze dne 12. května 1922, schváleného podle § 16 zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n., výnosem ministra financí ze dne 27. května 1922, č. 58.081/3.070-II/3, v úhrnné jmenovité hodnotě 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, aby si opatřilo prostředky k vybudování podniků elektrických, plynáren a vodáren, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz nadací a ústavů, podléhajících veřejnému dozoru, dále k uložení peněz sirotčích, svěřenských a depositních a konečně až do výše bursovního kursu, avšak nikoliv přes jmenovitou hodnotu, za služební a obchodní kauce.
§ 2.
Splatné slosované dílčí dlužní úpisy a dospělé kupony zápůjčky uvedené v § 1 budou přijímány plnou výplatní hodnotou ku placení tuzemských (československých) cel podle kursů příslušných cizích valut na pražské burse v den předcházející placení.
§ 3.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedou jej ministři financí, vnitra a spravedlnosti.
II.
Vládní návrh níže uvedeného zákona, dle něhož má býti povoleno užiti dílčích dlužních úpisů, které vydá hlavní město Praha do úhrnné výše 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů, pak k placení cla slosovanými tury a splatnými kupony, sleduje ten účel, aby hlavnímu městu Praze umožněno bylo splnění podmínek investiční půjčky, uzavřené v cizině na vybudování městských elektrických podniků vodáren a plynáren.
Účelnost, ba nutnost investiční půjčky, jejíž valuty použito má býti k tomu, aby elektrické podniky hlavního města republiky, stejně jako podniky vodárenské a plynárenské byly vybudovány tak, jak toho rostoucí hospodářský i politický význam hlavního města Prahy vyžaduje, jest očividna.
Vycházeje z tohoto předpokladu a dále z toho, že k realizování zápůjčky jest třeba, aby dílčím úpisům, které o této,zápůjčce budou vydány, byla přiznána vlastnost papírů, které jsou způsobilé k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů a jejichž slosovanými titry a splatnými kupony mohou se platiti cla, dospěl ústavně-právní výbor k názoru, že navrhované zákonné opatření jest účelné a plně zdůvodněné, a že není proti němu překážek po stránce ústavně-právní, neboť:
1. Uzavřená zápůjčka bude zajištěna hypotekárně v prvém pořadí na pražských elektrárnách, pouličních drahách, plynárnách a vodárnách.
2. Hypotéky ty budou postupně rozšiřovány na všechna zlepšení, rozšíření a zdokonalení těchto podniků, jakož i na všechny další podniky, pozemky, stavby a majetky, získané z výnosu této zápůjčky.
3. Výnos pražských podniků elektrických, plynárenských a vodárenských dává záruku za správné zúročení a splacení zápůjčky.
4. V další řadě jest zárukou i poplatní síla Velké Prahy.
Jistota zúročení i smluvených kapitálových splátek jest tedy naprostá.
Dílčí dlužní úpisy, které se opírají o tuto jistotu, vyhovují těm nejpřísnějším požadavkům pro uložení peněz, poskytují pravou sirotčí jistotu. Tím, že zákonem jim bude přiznán charakter papíru se sirotčí jistotou, bude nejen umožněno hlavnímu městu republiky provedení veledůležitých investic, které mají význam i pro stát, nýbrž bude získán i spolehlivý cenný papír pro uložení peněz sirotků, svěřenských, peněz depositních, pro uložení peněz nadací a ústavů, podléhajících veřejnému dozoru.
Úplná jistota dlužních úpisů a zákonem jim daný charakter pupilárních hodnot odůvodňuje i druhé zákonné opatření, kterým se povoluje, aby slosovaných titrů a splatných kuponů mohlo býti užíváno jako platebního prostředku na místo placení penězi, při placení tuzemských cel.
Veden těmito úvahami, doporučuje ústavně-právní výbor předložený vládní návrh zákona slavné sněmovně ku schválení.
V Praze dne 21. června 1922.
Dr. Hruban, v. r., |
Dr. Josef Patejdl, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |