Poslanecká sněmovna N.S.Č.R. 1922

I. volební období

5. zasedání


3678.

Návrh

poslanců Slavíčka, Netolického, Práška a společníků na zařadění 10,000,000 Kč do státního rozpočtu pro rok 1923 k podpoře družstevních svazů živnostenských, které během války utrpěly ztráty poklesem cen zboží a které nemají prostředků k vybudování revisních orgánů.

Živnostenský stav se stále doplňuje z nejchudších vrstev lidových, z lidí, kteří nemají prostředků k provozování živností potřebných. Již před padesáti lety řešilo živnostnictvo tento nedostatek zakládáním občanských záložen, u nichž si osobní úvěr potřebný opatřovalo. Protože však potřeba drobného úvěru byla všeobecná a občanské záložny byly vyhledávány všemi vrstvami lidu, živnostnictvo bylo v nich zatlačeno poněkud do pozadí a záložny se věnovaly více méně obchodům větším, dlouhodobým a hypotekárním a drobné živnostnictvo opětně postrádalo úvěru osobního a hlavně eskontu svých účtů.

Z těchto důvodů založilo si živnostnictvo peněžní ústavy své, živnostenské záložny a úvěrová družstva, která sdružilo v družstevní svazy.

Aby se v budoucnu neopakoval případ občanských záložen, které jistě vyplnily velikou mezeru v našem peněžnictví a daly základ k mnohým dnes velikým ústavním peněžním, vydala vláda bývalé říše vzorné stanovy pro živnostenská úvěrní družstva, které znemožňují nejen výše zmíněný případ, nýbrž i velký zisk a aby podpořila tyto nejmenší podnikatele, vzala na se fakultativní úkol prováděti revise a dohlížeti na jejích hospodářství.

Slibný vývoj této svépomocné akce živnostenské děl se bezprostředně před válkou a když za války nastal naprostý nedostatek zboží, bylo živnostnictvem na družstevní svazy živnostenské naléháno, aby pro ně i zboží a potraviny obstará-. valy, zejména když tak činily svépomocné podniky rolnické i dělnické,

Jako každý podnikatel tak i družstevní svazy živnostenské utrpěly při přechodu z válečných do mírových poměrů značné ztráty na zboží a protože založeny byly bezprostředně před válkou a neměly možností pro své krátké trvání reservních fondů nashromážditi, ocitly se nyní v tísní tím větší, čím více drobných živnostníků na ně ve všeobecně tísnivé situaci hospodářské spoléhá.

Jest v zájmu existence státní co možno největšímu počtu jeho příslušníků pomoci k samostatnému podnikání, protože živnostnictvo jest klidným, tvořivým stavem, který v podobě daní a různých dávek desateronásobně státu vrací co mu tento k umožnění živností poskytl.

Protože pak se jedná o pomoc hospodářsky slabým, namnoze naprosto nemajetným občanům, jest návrh tento jistě dostatečně odůvodněn.

Z těchto důvodů navrhují podepsaní tuto resoluci:

ťVládě se ukládá, aby do státního rozpočtu pro r. 1923 zařadila obnos 10,000.000 Kč k podpoře družstevních svazů živnostenských, které během války utrpěly ztráty poklesem cen zboží, a které nemají prostředků k vybudování revisních orgánů.

Obnos navrhovaný budiž poskytnut družstevním svazům živnostenským dle počtu členů a dle stavu 31, prosince 1921 a uhrazen budiž z výnosu hospodaření bývalého úřadu pro zahraniční obchod, nyní ministerstvem obchodu spravovaného.Ť

V ohledu formálním navrhují podepsaní, aby návrh přikázán byl výboru pro průmysl, živností a obchod a výboru rozpočtovému.

V Praze dne 13. června 1922.

Slavíček, Netolický, Prášek,

Pelikán, dr Patejdl, David, Trnobranský, Buříval, Pechmanová, dr Uhlíř, dr Bartošek, dr Franke, Zeminová, Pšenička, Hrušovský, Laube, Sladký, Langr, Draxl, Špatný, Sajdl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP