POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922 |
|
I. volební období |
5. zasedání |
3659.
Návrh
poslance Fr. Geršla a soudruhů
o soustřední státních dodávek a prací v ministerstvu obchodu.
Národní shromáždění, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne............ 1922
o soustředění některých státních dodávek a prací v ministerstvu obchodu.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zadávati státní dodávky a práce, jež jsou co do povahy a druhu zadávaného zboží společny různým oborům státní správy, přísluší nadále výlučně ministerstvu obchodu.
Vyňaty jsou takové státní dodávky a práce, které jsou specifickou potřebou určitého oboru státní správy (jako železniční vozy, stroje, mosty, stavby, technická zařízení, výzbroj vojska atd.) a které vzhledem na zvláštní zájmy a poměry dotyčného odvětví vyžadují nutně individuelního zadávacího postupu.
Rovněž nepatří sem dodávky a práce, které vzhledem k svému menšímu rozsahu a místnímu významu byly až dokud zadávány podřízenými úřady.
§ 2.
Ministerstvo obchodu má přihlížeti na spravedlivé a stejnoměrné rozvržení všech dodávek a prací a vésti náležitý přehled o všech potřebách, jichž se dodávky a práce týkají. Za tím účelem jsou všechny obory státní správy povinny všechny své potřeby pravidelně neb dle okolností ministerstvu obchodu oznamovati a jemu podávati takové údaje a informace, jež jsou rmutné k řádnému provedení dodávkového řízení.
§ 3.
Úřady, jež ve smyslu §u 1 odst. 2 a 3 mohou dodávky a práce samy zadati, jsou k požádání ministerstva obchodu povinny, sděliti tomuto, na základě jakých směrnic, kterým uchazečům a za jakých podmínek dodávku hodlají zadati a dle možnosti přihlížeti k připomínkám, jež ministerstvo obchodu případně o věci učiní.
Stejně jest ministerstvo obchodu povinno, dáti úřadům těmto k jich požádání potřebné informace k tomu cíli, aby sjednáno bylo stejnoměrné a spravedlivé rozvržení všech státních dodávek, zejména i jednotná úprava mezd.
§ 4.
Vznikne-li spor o otázce, má-li dodávku neb práci zadati ministerstvo obchodu neb jiný úřad v §u 1 odst. 2 a 3 uvedený, rozhodne o věci ministerská rada.
§ 5.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provésti jej ukládá se ministru obchodu ve shodě s ostatními ministry.
Důvodová zpráva.
Nutnost tohoto zákona jest dána poměry, panujícími v zadávání státních dodávek v jednotlivých ministerstvech.
Dle vládního nařízení ze dne 17. prosince 1920, čís. 667 Sb. z. a n. zadávají jednotlivá ministerstva svoje potřeby, tak zejména konfekci stejnokrojů a oděvů pro své zřízence zpravidla veřejnou soutěží sama. Tyto konfekční práce mají v prvé řadě býti zadávány dělnickým družstvům a živnostenským společenstvům. To se také ve značné míře děje. Poněvadž ale jednotlivá ministerstva nemají častých styků s hospodářskými organisacemi živnostenskými a dělnickými, vznikají tím různé obtíže oběma stranám.
Naproti tomu má ministerstvo obchodu zřízeno zvláštní dodávkové oddělení, které již brzy po převratu dosáhlo toho, aby konfekce vojenských stejnokrojů, čepic, prádla a obuvi byla obstarávána jím samým. V roce 1920 získalo pak ministerstvo obchodu též dodávky stejnokrojů, kožichů, čepic a obuvi pro železniční správu. Později převzalo ministerstvo obchodu také dodávky ministerstva vnitra, pokud jde o výstroj a stejnokroje pro četnictvo, dále dodávky textilií, kůže a papíru pro ministerstvo spravedlnosti a konečně pro ministerstvo sociální péče dodávky oděvů pro státní dětské domoviny na Slovensku.
Ministerstvo obchodu má se zadáváním těchto dodávek, které ve smyslu resoluce Národního shromáždění ze dne 9. ledna 1920 ve větší části zadává živnostenským společenstvům a družstvům, jakož i dělnickým družstvům, již své zkušenosti, zná přednosti i vady družstevní a společenstevní organisace a ví - pokud možno - požadavkům jak jednotlivých ministerstev, tak i společenstev i družstev vyhověti.
To však nelze říci o jiných oborech státní správy, což nejlépe vysvětluje tento konkrétní případ:
Vojenská správa vydává na zakročení ministerstva obchodu krejčovským družstvům a společenstvům látky a přípravy proti písemnému, solidárnímu zaručení členů představenstva a není dosud znám případ zneužití, tím méně škody pro státní správu. Naproti tomu žádá ministerstvo pošt a telegrafů při dodávkách stejnokrojů pro poštovní zřízence, zadávaných přímo tímto ministerstvem, kauci dle §u 32. tohoto vládního nařízení, z niž polovice musí býti složena v dluhopisech státní, investiční, dopravní půjčky, což znamená vždy několikanásobně větší částku, než dotyčné společenstvo nebo družstvo za konfekci obdrží, čímž společenstvu nebo družstvu vzejdou značné výlohy.
Soustředění státních dodávek v ministerstvu obchodu jest nutné zejména pokud se týče dodávek, které jsou co do povahy a druhu zadávaného zboží společný různým oborům státní správy a které tyto obory dosud zadávají odděleně a samostatně bez vzájemného vztahu. Tříštění zadávání těchto dodávek při předmětech nevalně od sebe se lišících na různá ministerstva, nemůže býti na prospěch státní správě, naopak spojeným zadávám těchto dodávek v jednom ministerstvu muže státní správa jen získati, a že tímto ministerstvem může býti pouze ministerstvo obchodu, vyplývá již z účelu, pro který ministerstva obchodu jest zřízeno, nehledě ani k znalostem tohoto ministerstva ohledně cen a poměrů na trhu, jakož i také k znalostem tohoto ministerstva ohledně výkonnosti a zdatnosti výrobních kruhů. Jedině ministerstvo obchodu může při pomůckách, jež jsou mu k disposici, přihlížeti na spravedlivé a stejnoměrné rozvržení všech dodávek a prací, společných různým oborům státní správy, zejména pokud se týče dodávek textilních, stejnokrojů obuvi atd.
Soustředěním svrchu zmíněných státních dodávek v ministerstvu obchodu, kteréž by také vedlo náležitý přehled o všech potřebách, jichž se tyto státní dodávky týkají, získala by jen státní správa a odpadly by různé stížnosti, plynoucí nyní z roztříštěnosti zadávacích míst a růzností zadávacích podmínek.
V ohledu formálním navrhují podepsaní, aby tento návrh byl přikázán výboru iniciativnímu, jakož i výboru pro průmysl, obchod a živnosti k projednání.
V Praze dne 10. června 1922.
Geršl,
A. Kříž, Johanis, Remeš, Hvizdák, Hampl, R. Chalupa, Benda, Brožík, Aster, Karpíšková, Jaša, Kasík, Hummelhans, Koudelka, dr. Winter, Kovačič,
Tadlánek, Marek, Sychravová, Zverec.