POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922

I. volební období

5. zasedání


 

 

3657

Návrh

poslanců Blažka, Kučery a soudruhů

na úpravu právních a hmotných poměrů zřízenců obecních v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

 

Zákon

ze dne............ 1922,

kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 16 Sb. z. a n. z r. 1920, jimž se upravují služební poměry trvale ustanovených zřízenců při obcích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně;

 

čl. I.

Některá ustanovení zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 16. Sb. z. a n. z r. 1920 se mění, případně doplňují, a budou zníti napříště takto:

§ 3.

Zřízencům podle tohoto zákona je ten, kdo jest pro ten či onen obor služební jmenován obecním výborem (městskou radou, obecním zastupitelstvem neb místní školní radou).

§ 4.

Slovo ťtrvalýmŤ zamění se slovem jmenovanýmŤ.

§ 8.

Vypustí se slovo ťtrvaleŤ.

§ 9.

Vypustí se slovo ťtrvaleŤ. A jako druhý odstavec zařadí se věta; ťZřízenec takto ustanovený jest orgánem veřejným.Ť

Nadpis ťJak se zřízenci propouštějíŤ zamění se nápisem: ťDisciplinární přestupky, tresty a řád disciplinárníŤ.

§ 10.

Poruší-li ustanovený zřízenec své povinnosti, jež jsou mnu uloženy listinou o ustanovení neb služebním řádem, podléhá disciplinárnímu řízení dle nařízení vlády republiky československé ze dne 14. srpna 1920, č. 483 Sb. z. a n., jímž se provádí tento paragraf 10.

§ 11.

Zřízencům obecním, jako úředním sluhům při městských úřadech, školníkům, strojníkům vodáren, plynáren, elektráren i stávajících jiných obecních podniků, dále policejní stráži, lesním, hajným a všem ostatním zřízencům, kteří byli dle § 3, zák. ze dne 17. pros. 1919, č. 16, Sb. z. a n. jmenováni ve službě, upravují se jejích veškeré služební požitky přesně dle zákona o státních zřízencích. V případě pak, že by těmto byly služební požitky znovu upraveny, vztahuje se úprava na veškeré obecní zřízence.

Zřízenci s odborným vzděláním a jim naroveň postavení, jako strojníci vodáren, plynáren, elektráren, školníci, kteří obstarávají ústřední topení, zřízenci, kteří vykonávají kancelářské a písařské práce, nadstrážníci, staví se naroveň státním podúředníkům i s veškerými požitky a po 10leté služební době nehledě na počet obyvatel jmenují se podúředníky. Všem obecním zřízencům započítají se válečná léta dvojnásobně do postupují do pense.

§ 12.

Povinná doba služební je 35 roků a u stráže bezpečnostní 30 roků jako u státní policie a četnictva.

Pensistům a vdovám po obecních zřízencích, kteří přišlí do pense, když zákon ze dne 17. prosince 1919, č. 16 Sb. z. a n. nabyl platnosti, upravuje se pense dle normy pro státní zřízence platné.

§ 24.

Spory, o služební příjmy, výslužné zřízenců a zaopatřovací příspěvky vdov a sirotků a ostatní spory vzešlé ze služebních poměrů rozhodují se pořadem úřadů samosprávných.

čl. II.

Nároky z tohoto zákona vyplývající počítají se ode dne 1. ledna 1921.

čl. III.

Zákon ten nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

čl. IV.

Ministra vnitra se ukládá, aby zákon tento provedl.

 

Důvodová zpráva.

Zákon ohledně obecních zřízenců ze dne 17. prosince 1919, č. 16 Sb. z. a n. z r. 1920 je nedostatečným a již v revolučním Národním shromáždění zástupci organisací na tento nedostatečný zákon poukázali, ale bylo řečeno, že mohou časem podati žádost o novelisaci zákona.

Místo novelisace zákona však byly obecním zřízencům přiřknuty zákonem ze dne 12. srpna 1921, č. 289 nouzové přídavky v té výši, jako u státních zřízenců.

Zrušením však těchto přídavků zákonem ze dne 19. prosince 1921 ocitlo se veškeré samosprávné zřízenectvo v nouzí a bídě. Proto je nutno, aby poměry jejích byly upraveny dle státních zřízenců, neboť stav obecních zřízenců je naprosto neudržitelný a nemůže obecní zřízenectvo nadále snésti strádání, ve kterém se nalézá se svými rodinami.

Celá řada obcí do dnešní doby neplní ani nedostatečný zákon ze dne 17. prosince 1919. Přirozeně, že stav těchto zřízenců je trudný a jejich existence přímo ve vzduchu. Je nutno, aby existenční otázka zřízenců všech kategorií byla řádně rozřešena všemi obcemi.

Je nutno, aby stabilisace platů pro obecní zřízence byla rovněž provedena dříve, než bude veškerému samosprávnému zřízenectvu jak okresnímu tak obecnímu sáhnuto na veškeré přídavky, které zákonem požívá, takže mu zbude pouze hubené služné.

Uvedené požadavky zajisté jsou oprávněné a je nutno, aby konečně otázka zřízenců se správných byla řádně rozřešena a nulo k takovým zjevům, jako se stalo v prosinci 1921 v poslanecké sněmovně, kdy tisíce těchto nejubožejších zřízenců samosprávy bylo přímo uvrženo do největší bídy, aniž by sněmovna tak důležitou otázku řádně prozkoumala a projednala.

Návrh budiž přikázán k rychlému projednání výboru sociálně-politickému.

V Praze dne 23. května 1922.

Blažek, Kučera,

Haken, Darula, Svetlik, Tausik, Nagy, Mikulíček, Koutný, Merta, Krejčí, Toužil, Houser, Skalák, Rouček, dr. Šmeral, Burian, Malá, Skaunicová, Warmbrunn, Teska, Kunst, Bubník.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP