POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922

I. volební období

5. zasedání


 

 

3652.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne............. 1922,

jímž se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů, které vydá hlavní město Praha do úhrnné výše 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů pak platiti cla slosovanými titry a splatnými kupony.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dílčích dluhopisů, jež vydá hlavní město Praha podle usnesení ústřední správní komise ze dne 12. května 1922, schváleného podle § 16 zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n., výnosem ministra financí ze dne 27. května 1922, č. 58.081/3.070-II/3, v úhrnné jmenovité hodnotě 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, aby si opatřilo prostředky k vybudování podniků elektrických, plynáren a vodáren, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz nadací a ústavů, podléhajících veřejnému dozoru, dále k uložení peněz sirotčích, svěřenských a depositních a konečně až do výše bursovního kursu, avšak nikoliv přes jmenovitou hodnotu, za služební a obchodní kauce.

§ 2.

Splatné slosované dílčí dlužní úpisy a dospělé kupony zápůjčky uvedené v § 1 budou přijímány plnou výplatní hodnotou ku placení tuzemských (československých) cel podle kursů příslušných cizích valut na pražské burse v den předcházející placení.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedou jej ministři financí, vnitra a spravedlnosti.

 

Důvodová zpráva.

Ústřední správní komise pro sjednocenou obec pražskou usnesla se dne 12. května 1922 uzavříti u finanční skupiny Helbert, Wagg a Comp., Ltd. v Londýně, zápůjčku 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů na vybudování městských elektrických podniků, vodáren a plynáren. O této zápůjčce budou vydány 7 % dílčí dlužní úpisy, svědčící majiteli, znějící na libry šterlinků, pokud se týče na dolary. Obec pražská, uzavírajíc tuto zápůjčku, se zavázala, že ji zajistí hypotekárně v prvém pořadí na svých elektrárnách, pouličních drahách, plynárnách a vodárnách. Tyto hypotéky mají býti čas od času rozšiřovány na všechna zlepšení, rozšíření a zdokonalení řečených podniků, jakož i na všechny další podniky, pozemky, stavby a majetky, získané z výnosu této zápůjčky. Dále se zavázala obec pražská, že se postará o to, aby československý stát svolil, aby všechny dospělé kupony a slosované úpisy půjčky byly přijímány v nominelní hodnotě ku placení cel a jiných podobných dávek a aby byl Národním shromážděním přijat zákon, udělující přítomné půjčce charakter papírů s pupilární jistotou.

Podle § 16 zákona ze dne 6. února 1920, č. 116 Sb. z. a n., bylo toto usnesení ústřední správní komise pro sjednocenou obec pražskou schváleno výnosem ministra financí ze dne 27. května 1922, čís. 58081/3070/II/3.

Aby umožnila obci pražské splniti závazky, jež označeným usnesením vůči anglické finanční skupině tato obec na se vzala, podává vláda osnovu zákona, jímž má býti dílčím dlužením úpisům, vydaným o této zápůjčce, přiznána sirotčí jistota, jakož i další výhoda, že splatnými slosovanými dílčími dlužními úpisy a dospělými kupony smí býti placena cla československá. Pokud jde o sirotčí jistotu, má vláda za to, že nelze o bonitě této zápůjčky pochybovati, poněvadž zápůjčka bude zajištěna v prvém pořadí na pražských městských podnicích elektrických, plynárenských a vodárenských, jejichž hodnota a výnos dávají záruku za správné zúročení a splacení zápůjčky; mimo to jest zde poplatní síla Velké Prahy, takže jest vyloučeno, že by mohly nastati nepravidelnosti při placení úroků a kapitálových splátek.

Podobně jak se stalo zákonem ze dne 31. března 1922, č. 110 Sb. z. a n., při cizozemské státní půjčce, má se i této městské zápůjčce dostati výhody, aby bylo lze jejími slosovanými tury a splatnými kupony platiti tuzemská cla.

Tuto výhodu lze přiznati jedině zákonem, neboť clo nutno podle stávajících zákonných předpisů platiti zásadně zlatem. S obcí pražskou ujednána bude úmluva o výplatě turů a kuponů takto státem na místě placení přijatých, při čemž bude čeleno tomu, aby z toho nevzešla státu finanční újma.

Vláda navrhuje, aby osnova byla projednána jednáním zkráceným dle §§ 55 jednacích řádů sněm. ještě v tomto jarním zasedání, poněvadž podle úmluvy o této zápůjčce jest obci pražské vyměřena lhůta do 1. října 1922 k odevzdání hotových dlužních úpisů anglické finanční skupině. Poněvadž data tohoto zákona bude nutno otisknouti na dlužních úpisech, jest tento zákon velice naléhavým, ježto nevčasným jeho vyřízením mohly by nastati průtahy ve výplatě zápůjčky, ba mohla by býti zápůjčka snad i zmařena.

Zároveň projevuje vláda přání, aby osnova byla v obou sněmovnách Národního shromáždění přikázána výborům rozpočtovému a ústavně-právním u k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 8. června 1922.

Náměstek předsedy vlády

Udržal, v. r.

Ministr financí Aug. Novák, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP