POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3649.

Odpověď

ministra s plnou mocí pro správu Slovenska, ministra vnitra a ministra národní obrany

na naléhavou interpelaci poslance Hlinky a soudruhů

v záležitosti vyrabování a demolování redakce a administrace ťSlovákaŤ a ťLudových NovinŤ (tisk 3534).

Československá obec legionářská oznámila tábor lidu na 25. května 1922 na Primaciální náměstí v Bratislavě. Vzhledem k pohnutým myslem, které vyvolány byly v té době psaním časopisu ťSlovákaŤ, jakož i vzhledem k pobouření, které vyvolaly pověsti, že pan poslanec Hlinka dotknut se na schůzi v Krupinné památky generála Štefánika a činnosti legionářů, povolen byl tábor jen za výslovné záruky pořadatelů, že udržen bude veřejný klid a pořádek a nedojde k výtržnostem. Mimo to nařídilo policejní ředitelství střežení redakce a administrace ťSlovákaŤ policejními hlídkami a detektivy a současnou pohotovost stráže.

Průběh tábora, jehož se zúčastnili legionáři a jiné obecenstvo a to Češi i Slováci, byl sice pohnutý, skončen byl však klidně. Účastníci po napomenutí, aby při této příležitosti zdrželi se dalších demonstrací, rozcházeli se v pořádku všemi 4 ulicemi, vedoucími z místa táboru. Část účastníků odebrala se Venturskou ulicí, kde nalézá se administrace ťSlovákaŤ, vnikla tam přes odpor policie a vyházela odtamtud časopisy a písemnosti na dvůr. Hlídkou povolaná posila (pohotovost) dostavila se ihned, ale demonstranty na místě činu již nezastihla. Jiný hlouček vnikl do domu č. 3 ve Vysoké ulici, kde je redakce časopisu ťLudových NovinŤ, provolal tam hanbu, avšak po zakročení civilní stráže bez dalších incidentů se vzdálil. K redakci časopisu ťSlovákaŤ, která střežena byla více detektivy a hlídkou uniformované stráže, vytáhla část demonstrantů, která po zadržení kordonem policejním z části obešla dům, vnikla do něho zahradou, domem pak k redakci ťSlovákaŤ v I. poschodí a vyházela na ulici časopisy, různé papíry a dopisy. Před posilou (pohotovostí) policejní stráže, kterou hlídka telefonicky zavolala, demonstranti se rozprchli.

Zavedeno bylo ihned pátrání po účastnících excesu v administraci i redakci ťSlovákaŤ a učiněno bylo trestní oznámení u státního zastupitelstva s udáním těch osob, které byly zadrženy. U soudu i u policie vede se trestné pokračováni dále.

Ohledně škod, způsobených výtržnostmi, bylo zavedeno komisionelní vyšetření, dle něhož způsobena byla škoda v administraci ťSlovákaŤ v obnose 9.965 Kč a v redakci ťSlovákaŤ Škoda v obnosu 2676 Kč: Kromě toho jedná se ještě o náhradu škod, způsobenou ztrátou akcií.

Osoby v činné službě vojenské se na výtržnostech dle konaného šetření vojenských úřadů nezúčastnily.

Vláda odsuzuje výtržnosti jako každé jiné způsoby násilí a nařídila nejpřísnější pátrání, jakož i trestní stíhání pachatelů, aby právnímu pořádku zadost učiněno bylo. Učinila opatření, aby podobným výtržnostem bylo čeleno, rovněž je ochotna v případě podané žádosti o náhradu škody, způsobené výtržnostmi, pokračovati ve smysle zákona č. 187 ze dne 18. března 1920.

V Praze dne 9. června 1922.

Dr. Mičura, v. r.,

Udržal, v. r.,

minister s plnou mocnu pre správu Slovenska.

ministr národní obrany a zástupce předsedy vlády.


 

Černý, v. r.,

ministr vnitra.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP