POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3639.

Návrh

poslance Josefa Šamalíka a soudruhů

v záležitosti živelních pohrom, jež postihly kraje moravské, hlavně Tišnovsko a Kunštátsko.

Četné okresy moravské hlavně chudé okresy Tišnovsko a Kunštátsko postiženy byly koncem května velkými živelními pohromami: povodněmi a krupobitím, jež velmi poškodily nejen polní úrodu, ale úplně zničily obecní komunikace.

Na Kunštátsku nejprudší bouře řádila v okolí Olešnice, hlavně v Snílkově, Rozseči, Bohuňově, Poříčí a Křetíně. Řádilo zde krupobití a průtrž mračen. Úrodná prsť z polí unesena, luka a pole v nížinách byly zaplaveny.

Nejinak tomu bylo na Tišnovsku. Obce Borač, Jilmoví, Pernšt, Jestřebí, Husle, Maňová, Raková, Doubravník, Chlivské, Skorotice, Sejřek, Křeptov, Bělč, Klokočí a Křížovice mají nejen průtrží mračen z polí ornici odnesenu, pole rozervána, ale hlavně obecní komunikace úplně zničeny. Tam, kde byly spojovací cesty jsou dnes rokle a výmoly. Obce nemají mezi sebou spojení, zemědělci nemohou se dostati povozy na své pozemky. Bleskem byly zapáleny v Sejřku dva domy, které úplně shořely; jich majitelé jsou téměř zničeni.

Také v jiných krajích moravských způsobily živelní pohromy velkých škod. Postiženým obcím dostati se musí nejvydatnější a rychlé pomoci státu. Pouhý odpis daně, poslední úpravou předpisu o odpisu cpaní poškozeným majitelům pozemků znemožněný, nemá při tak rozsáhlých pohromách a ohromných škodách významu.

Proto podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě republiky se ukládá:

1. po důkladném vyšetření škod v krajích živelními pohromami postižených -hlavně Tišnovsku a Kunštátsku - provedení několikaletého odpisu daní z pozemků pohromou zničených;

2. poskytnouti postiženým obcím státní podporu na nejrychlejší znovuvybudování obecních cest;

3. postarati se o to; aby chudobný lid, jenž má úrodu zničenu, mohl výdělkem opatřiti i prostředky k zabezpečení výživy;

4. zabezpečiti touto akcí obcím vzájemného spojení a umožniti zemědělcům příjezd na jejich pozemky v době žní;

5. zaříditi, aby berní správy vyjmuly živelními pohromami poškozené parcely a ohněm zničené domy z předpisů daně z obratu a dávky z majetku a přírůstku;

6. provésti potřebné regulace místních burských potoků a bystřin - hlavně na Tišnovsku bystřiny Boračské, Bobrůvky u Louček a jiné, které při rozvodnění velkých škod působí;

7. vybudovati co nejdříve velenutnou spojovací silnici II. třídy Olší-Sejřek-Raková-Maňová-Borač s odbočkou k Jestřebí jako stavbu nouzovou, aby živelní pohromou postižené obyvatelstvo dosáhlo zaměstnání a tím i výdělku.

Pouze v okrese Tišnovském a Kunštátském bude potřebí na vybudování obecních komunikací, zničených živelní pohromou, obnosu přes 350.000 Kč. Kolik bude činiti náklad na všecky nouzové investice na celé Moravě, zjistí se šetřením úředním. Na regulace bystřin horských na Tišnovsku a Bystřicku potřebí bude nejméně 150.000 Kč.

Pro podporu krajů moravských, po stižených pohromami živelními, bude potřebí nejméně obnos 4,000.000 Kč.

Obnos 4,000.000 Kč budiž ze státní pokladny poukázán zemské polit. správě na Moravě, aby jej za součinnosti zemského výboru moravského rozdělila dle rozsahu škod jednotlivým okresům a obcím živelními pohromami postiženým.

Zemský výbor moravský budič vyzván, aby podobný obnos povolil na podporu krajů, živelními pohromami postižených.

Úhrada této státní podpory budiž opatřena z obnosu, který docílí se z přebytku státních příjmů během tohoto roku.

Návrh tento budiž přidělen k projednání výboru zemědělskému, dopravnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 3. června 1922.

Josefi Šamalík, dr. Nosek, Košek, Rozsypalová, dr. Mazanec, Rýpar, Sedláček, Bezděk, Myslivec, Čuřik, Fr. Navrátil, Janalík, Kopřiva, dr. Hruban, Šrámek, dr. Dolanský, Záruba, Kaderka, Adamovský, Adámek, Roudnický.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP