Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922. |
|
I. volební období. |
5. zasedání. |
3556.
Návrh
posl. Jos. Šamalíka, Al. Kaderky, Fr. Navrátila, Fr. Kopřivy, Fr. Janalíka, Jos. Adámka, Jana Rýpara a soudr.
na doplnění zákona ze dne 11. března 1920, čís. 161 Sb. z. a n. o nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921, č. 166 o úvěrové pomoci nabyvatelům půdy.
Přídělový zákon ze dne 30. ledna 1920. č. 81. umožňuje legionářům, vál. poškozencům, zemědělským dělníkům, malozemědělcům a jiným třídám národa získati půdu z parcelovaných velkostatků do vlastnictví, dle zákona ze dne 11. března 1920, č. 161 Sb. z. a n. a nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921, č. 166 Sb. z. a n. má se zabezpečiti vhodný úvěr uchazečům o půda velkostatků.
Jednání každého jednotlivce o poskytnutí úvěrů z úvěrních ústavů bude znamenati velké zatížení ústavů a velmi zdlouhavé vyřizování.
Také při přídělovém řízení budou činiti potíže menší příděly půdy oněm žadatelům, kteří vlastních peněz na výkup žádané půdy nemají.
Těmto potížím lze se vyhnouti zřízením obecních Pozemkových Zádruh, které by sestávaly z drobných uchazečů o půdu velkostatků. Pozemkové Zádruze přidělily by se celkové parcely, nebo díly, pro drobnou parcelací vhodné, jež by přidělující komisaři dle dobrozdání poradních sborů při provádění parcelace rozdělili a jednotlivým žadatelům přidělili.
Pozemková Zádruha by opatřila potřebný úvěr na zaplacení celé výměry pozemků z úvěrních ústavů a dle ceny pozemku rozvrhla by na jednotlivé uživatele roční stejné splátky, které by činily souhrn: úroků, amortisační splátky, daní, přirážek a mimořádných výloh.
Na příklad:
Zádruha převezme pro 80 uchazečů 40 hektarů půdy v ceně 3,000.- Kč za 1 ha
úhrnná cena by činila 120,000,- ť
úrok 5 1/2% činil by |
6.600.- Kč |
daně (100 Kč z 1 ha) |
4.000.- ť |
výlohy různé |
1.400.- ť |
12,000 - Kč |
Při roční splátce z 1 ha 400 Kč (z 1 míry 19,2 á 80 Kč) splacen by byl obnos 16.000 Kč, takže hned v prvém roce byl by splacen obnos 4.000 Kč jako amortisace. Příštím rokem by se úrokoval už obnos 116.000 Kč. Rok po roce by plesal nákupní obnos; tím by klesala kupní cena pole a zvyšovaly by se splátky.
Za 16 roků by tímto způsobem splacen byl celý kupní obnos. Uživatel pole by platil za pole i s daněmi za 16 roků po 80 Kč obnos 1280 Kč. Pozemky byly by vlastnictvím Zádruhy do té doby, než by uživatel příslušný obnos splatil, což by učiniti mohl kdykoliv.
Příklad:
Uživatel by zaplatil pět splátek po 80 Kč chtěl by zbytek kupního obnosu doplatiti. V té době by činil celkový obnos nákupní 95,000 Kč, čili 1 míra stála by 472 Kč 50 h. Doplatil by pole v této ceně a platil by pak jen daně s přirážkami.
Jiný příklad:
Uživatel po 10tiletém užívání a placení po 80 Kč by zemřel bez dědiců aneb by se zřekl dalšího užívání a placení splátky. Pozemková Zádruha by předala po rozhodnutí většiny člena onen pozemek jinému žadateli, který by doplatil zbývající splátky a nabyl by nárok na onen pozemek do vlastnictví. Při vyšší ceně pozemku by se splatný obnos přiměřeně zvýšil. Nezaplacení roční splátky zbavuje uživatele dalšího nároku na užívaný pozemek. Pozemková Zádruha většinou hlasů může ho přiděliti jinému uchazeči, který zaplatiti musí dluhující pohledávku Pozemkové Zádruhy za dřívějšího uživatele.
Po úplném splacení příslušných obnosů předány budou užívané pozemky uživatelem do úplného vlastnictví a Pozemková Zádruha vstoupí do likvidace.
Pozemkové Zádruze musely by se vydati jednotné stanovy nebo jednací řády. Pozemkové Zádruhy stály by pod kontrolou zvláštního odboru Státního pozemkového úřadu neb ministerstva, kteroužto kontrolu by vykonávaly přídělové komisariáty za součinnosti poradních sborů místních.
Tímto způsobem umožnilo by se těm nejpotřebnějším vrstvám venkovským, hlavně nemajetným legionářům, vál. poškozencům, zemědělským dělníkům a jiným uchazečům získání půdy velkostatků do vlastnictví za určité roční splátky velmi výhodné, při čemž úvěrní ústav neztratí ničeho a při úvěru jedná s celou obcí.
Nemajetné vrstvy mohou z běžných příjmů spláceti během roku příslušné roční splátky - což jim také žádných potíží činiti nebude.
Tímto jednoduchým způsobem snadno vyřešila by se důležitá otázka přídělu pudy velkostatků oněm vrstvám lidovým, jež nemají hotových obnosů na zaplacení přidělit velkostatkářských pozemků a zjednodušilo by se i provádění parcelace pozemku. Zřízením Pozemkových Zádruh vyvolány by byly specielní zájmové organisace malých zemědělců na obcích, čímž přispělo by se k uklidnění rozháraných poměrů.
Podepsaní proto navrhují:
Slavná sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě republiky Československé se ukládá, doplniti nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. března 1921, č. 166 Sb. z. a n., jímž se vydává řád pro uchazeče o úvěr dle zákona ze dne 11. března 1920, č. 161 Sb. z. a n. o úvěrové pomoci nabyvatelům půdy novým nařízením ve smyslu obsahu shora uvedeného návrhu, Návrh tento, jenž žádné finanční úhrady nevyžaduje, budiž přidělen výboru zemědělskému.
V Praze dne 23. května 1922.
Jos. Šamalík, Al. Kaderka, Fr. Navrátil, Fr. Kopřiva, Fr. Janalík, Jos. Adámek, Jan Rýpar, dr Nosek, Rozsypalová, Myslivec, Adamovský, dr Hruban, Košek, Raudnický, Bezděk, A. Čuřík, prof. Šrámek, dr Dolanský, dr Mazanec, Sedláček, Záruba.