POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3487.

Zpráva

I. výboru zdravotnického,

II. výboru sociálně-politického

k usnesení senátu (tisk 3328)

o vládním návrhu zákona (tisk sen. 1061) o započtení válečné služby vojenské do odborné činnosti lékárnické.

I.

Zdravotnicky výbor ve schůzi konané dnešního dne usnesl se jednomyslně na připojené osnově zákona jak obsažena v tisku 3380 a doporučuje ji poslanecké sněmovně ku schválení.

Zákon

ze dne............. 1922

o započtení válečné služby vojenské do odborné činnosti lékárnické.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Magistrům a studujícím neb aspirantům farmacie, kteří v době mezi 1. srpnem 1914 a 31. červencem 1919 konali činnou službu vojenskou neb konajíce tuto službu se dostali do válečného zajetí a kteří v době povolání k této činné službě vojenské byli odborně zaměstnáni, započítává se doba, po kterou osoby ty v označeném mezidobí konaly jakoukoli činnou službu vojenskou nebo byly v zajetí, do odborné činnosti uvedené v §u 3, pod čís. 4., zákona ze dne 18. prosince 1906, č. 5 ř. z. z r. 1907, o úpravě lékárnictví, pokud se týče do 3leté služby asistentské (pomocnické), předepsané na Slovensku a v Podkarpatské Rusi nařízením uh. min. kultu a vyučování z roku 1912, čís. 105598, pro dosažení práv diplomovaného lékárníka, bez ohledu na to, dlužno-li tuto asistentskou (pomocnickou) službu splniti před, anebo po nabytém diplomu magistra farmacie nebo do další odborné činnosti takového lékárníka, a to podle pravidel uvedených v paragrafech následujících.

Osobám v odst. 1. zmíněným, jejichž činná služba vojenská trvala i po 31. červenci 1919, poskytuje se výhoda podle odst. 1. též, pokud jde o jakoukoliv činnou službu vojenskou, konanou od 1. srpna 1919 až do 28. února 1921.

Vojenská služba válečná konaná po 28. říjnu 1918 započítává se jen tehdy, byla-li ztrávena v československém vojsku.

§ 2.

Osobám, které v době povolání k činné službě vojenské byly magistry farmacie, započítává se doba činné služby vojenské nebo váleného zajetí celou svojí délkou do odborné činnosti uvedené v §u 1.

Této výhody dostane se osobám těm jen tehdy, neplatí-li na ně vylučující důvod obsažený v první větě posledního odstavce § 3 zákona ze dne 18. prosince 1906, č. 5 ř. z. z r. 1907. Na Slovensku pak a v Podkarpatské Rusi přizná se výhoda uvedená v odstavci předchozím jen tehdy, byly-li jmenované osoby po dosažení akademické hodnosti magistra farmacie aspoň jeden rok zaměstnány v lékárně.

§ 3.

Osobám, které v době povolání k činné službě vojenské byly aspiranty nebo studujícími farmacie, započítá se po dosažení akademické hodnosti magistra farmacie do odborné činnosti uvedené v § 1 celá doba činné služby vojenské neb válečného zajetí bez té její části, která již pravoplatným rozhodnutím příslušného úřadu do lékárnické praxe (výuční doby) byla započítána nebo která na Slovensku a v Podkarpatské Rusi podle nařízení uh. min. kultu a vyučování čís. 163649-1916-V. M. z činnosti asistentské (pomocnické) neb aspirantské byla prominuta.

Byla-li aspirantům neb studujícím farmacie udělena vojenská dovolená za účelem pokračování v praxi lékárnické nebo ve studiích universitních, zkracuje se doba započitatelná podle předešlého odstavce o dobu této dovolené.

Studujícím farmacie, kteří za činné služby vojenské (§ 1) anebo po ní dosáhli akademické hodnosti magistra farmacie, neabsolvovavše plných 4 semestrů universitního studia, zkracuje se doba započítatelná podle odst. 1. ještě o dobu, o kterou na universitních studiích ztrávili méně než 4 pololetí (2 roky).

Ustanovení druhého odstavce §u 2 platí obdobně pro výhody přiznané tímto paragrafem.

§ 4.

Výhod tohoto zákona dostane se magistrům farmacie na jejich žádost. Žádost ta musí býti doložena věrohodnými průkazy o všech okolnostech, které podmiňují přiznání výhod podle tohoto zákona.

O žádosti rozhodují místně příslušné zemské správy politické, na Slovensku ministr s plnou mocí pro správu Slovenska, v Podkarpatské Rusi civilní správa. Jde-li o výhodu podle § 3, vyžádá si úřad rozhodující v pochybných případech předem vyjádření příslušného gremia lékárníků, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi vyjádření předsedy zkušební komise pro aspirantské zkoušky.

§ 5.

O započtené době vydá úřad uvedený v §u 4, jakmile příslušné rozhodnutí (§ 4) nabylo právní moci, potvrzení, z něhož je patrno, kolik roků, měsíců a dní bylo započteno žadateli do odborné činnosti uvedené v §u 1.

§ 6.

Nařízení uherského ministerstva kultu a vyučování čís. 163649-1916-V M o započtení doby vojenské služby do doby praxe lékárnické se zrušuje.

Dosud nabyté výhody z tohoto cit. nařízení zůstávají však v platnosti.

§ 7.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Jeho provedením pověřuje se ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy v dohodě s ministrem školství a národní osvěty a ministrem národní obrany.

V Praze dne 31. března 1922.

Sedláček v. r.,

Emil Kasík, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


II.

Sociálně-politický výbor připojuje se k usnesení výboru zdravotnického a poukazuje na zprávu, obsaženou v tisku č. 3380.

V Praze dne 5. dubna 1922.

V. Johanis, v. r.,

G. Navrátil, v. r.,

předseda.

zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP