POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922. |
|
I. volební období. |
5. zasedání. |
3479.
Naléhavá Interpelace
poslance J. V. Najmana, R. Mlčocha, F. Horáka a soudruhů
vládě
ohledně velkého rozmnožení neoprávněného obchodování se zbožím a provozování živnosti.
Již před rokem obrátili jsme se s dotazem na pana ministra obchodu a vnitra, zda hodlá zakázati a stíhati neoprávněné provozování obchodu a živností. Tehdy dostalo se nám z ministerstva obchodu odpovědi, která ujišťovala, že ministerstvo obchodu vydalo nařízení politickým úřadům v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku, by neoprávněné provozování obchodu a živností stíhaly.
Dále obrátili jsme se dne 3. srpna 1921 dotazem k vládě republiky Československé, zda hodlá zakázati zřizování řemeslných dílen při státních úřadech a ústavech, ale na tento dotaz, ač odpověď byla dne 30. září 1921 urgována, nedostalo se nám do dnešního dne vyřízení. Další náš dotaz ze dne 7. prosince 1921 jednal o zřizování holíren v kasárnách.
Přes veškeré naše stížnosti slib ministerstva obchodu se neprovádí a ve městech i ve vsích celé naší republiky rozmáhá se neoprávněné provozování živností měrou netušenou. A co jest při tom nejhoršího, že úřady, jichž povinností jest stíhati neoprávněné provozování živnosti a obchodu, toho nečiní, nýbrž naopak v neoprávněném provozování obchodu a živnosti předcházejí příkladem.
Při mnoha úřadech, státních podnicích jsou zřizovány nejenom řemeslné dílny, správkárny, ale také přímo obchody. Státní úředníci a zřízenci namnoze místo svých povinností, zaměstnáni jsou v těchto podnicích jako účetní, prodavači a pod. Ministerstvo národní obrany zřizuje všude řemeslné dílny jako kolářské, soustružnické, kovářské, zámečnické, zařizuje holírny a podobně. Ve školách prodávají školníci nejenom sešity, psací potřeby, ale i housky, párky a jiné. U Zemské správy politické v Praze vidíme správkárnu bot, při celé řadě tabákových továren jsou donucováni dělníci, kteří mají sešívati pytle, aby nadřízeným šili obleky. V Praze jest velký konsumní spolek poštovních zřízenců, v němž prodávají a zaměstnáni jsou zřízenci a úředníci, placeni státem.
Pověstně známá Lema, resp. konsum úřednický, zřídil výsek masa ve Vršovicích a prodává toto každému bez ohledu na to, zda je, neb není členem také ministerstvo spravedlnosti nechává zřizovati řemeslné dílny v trestnicích, ba dokonce došly věci tyto tak daleko, že v brněnské robotárně byla zřízena velkopekárna a velkouzenářství.
Zřízenci státních úřadů zařizují si obchody a živnosti, které provozují při službě a tu jest přivozeno, že nemohou potom svoji povinnost řádně vykonávati, když věnují se provozování živnosti. Zakročí-li se však u příslušného úřadu, tu, jako stalo se u ministerstva pošt, odpoví se, že ministerstvo nemůže zabraňovati, by zřízenec ve volné chvíli nedělal co chce, ač již za Rakouska bulo zakázáno státním zřízencům a úředníkům míti ještě vedlejší obchod neb živnost.
Mimo to venku potuluje se tisíce a tisíce neoprávněných obchodníků, kteří prodávají vše možné, poškozujíce tím obchodnictvo a živnostnictvo. Udání, která jsou činěna u četnictva, okresních politických správ, ba i u Zemské politické, správy na tyto neoprávněné obchodníky a fušery, kteří bez ohledu, že povolení k obchodování nemají, obchod provozují, zůstávají nepovšimnuta a nejsou vyřizována.
Tím přirozeně ničeno jest legitimní obchodnictvo a živnostnictvo, vedle toho však poškozován jest i stát, ježto většina těchto fušerů neplatí ani daně výdělkové ani z příjmu, tím méně pak daně z obratu.
Podepsaní se proto táží:
Jsou vládě známy tyto neudržitelné poměry?
Jest vláda ochotna zjednati rychlou a účinnou nápravu zejména v těchto směrech:
a) zrušiti okamžitě všechny státní dílny a správkárny,
b) vydati nařízení všem státním úřadům a podnikům, aby takovéto dílny nezřizovaly a přísně jim zakázati zhotovování řemeslných prací zaměstnanci státních úřadů neb podniků,
c) hodlá vláda vydati výnos, jímž se zakazuje státním úředníkům a zřízencům vedle svých úřadů provozovati ještě živnosti a obchody,
d) vydati výnos četnictvu, jakož i politickým úřadům, aby přísně neoprávněné provozování živnosti a obchodu stíhali a pokutovali.
V Praze dne 4. dubna 1922.
Najman, Mlčoch, Horák,
Hlinka, dr. Labay, Bobok, dr. Buday, Vrabec, Hancko, dr. Juriga, dr. Gažík, Tomik, Tománek, Onderčo, dr. Kubiš, Pastyřík, Vávra, Anděl, Kaiser, Křepek, J. Mayer.