POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922
1. volební období.
5 zasedání
3455.
Naléhavá interpelace
poslance Blažka a soudruhů ministrům sociální péče a veřejných prací
o výluce v sklářském průmyslu a hrozícím uhašení pecí.
Ve sklářském průmyslu trvá již 14 dnů mzdový spor, zaviněný neústupností zaměstnavatelů, kteří trvali na okamžitém snížení mezd, nechtějíce přistoupiti ani na to, aby potrval dřívější stav, dokud nebude ujednána nová kolektivní smlouva. Během těchto 14 dnů několikráte pohrozili organisovaní zaměstnavatelé, že buď dělnictvo nastoupí práci za podmínek jimi diktovaných, nebo že nechají vyhasnouti pece. K tomuto opatření skutečně chtějí sáhnouti. Tak v pondělí nechali uhasiti pece firmy Mühlik a Rickl v Novém Újezdě, a jal oznamuje dnešní ťČeské SlovoŤ, orgán strany ministra veřejných prací, stalo se tak i v celé řadě skelných kutí v okolí Boru.
Zaměstnavatelé provádějí tu jednak neřízený nátlak na dělnictvo, jednak ohrožují na celé měsíce sklářskou výrobu a mohou zasaditi těžkou ránu celému vývozu skla, což ovšem nemůže zůstati lhostejno vládě. Je to stav nemožný a nesnesitelný, aby zaměstnavatelé, kteří jsou bohatí lidé a zejména v tomto odboru vývozu skla za poslední léta nesmírně zbohatli, poněvadž jejich živobytí s blahobytem na celý život je již zaručeno, aby tito zaměstnavatelé a boháči mohli vnucovati svůj diktát desetitisícům dělníků hrozbou, že zničí celý průmyslový odbor. Není sporu o tom, že zde má stát právo a povinnost, aby zasáhl na ochranu zájmů svých i dělnictva.
Svaz sklářských průmyslníků nevede zápas tak opovážlivými prostředky bez dohody se Svazem zaměstnavatelů a jedná se zde o to, aby v tomto důležitém odboru citelně byly sníženy mzdy, a tím aby tak byl učiněn nátlak pro snižování mezd vůbec.
K dosažení tohoto cíle neštítili by se organisovaní zaměstnavatelé ani ochromení sklářského průmyslu.
Podepsaní se táží:
Je vláda ochotna veřejně prohlásiti, že snižování mezd není odůvodněno, poněvadž drahota neklesá, a že snižováním mezd neodstraní se nynější hospodářská krise?
Je vláda ochotna naříditi, že pece skelných hutí nesmějí býti uhašeny?
Je vláda v případě odporu sklářských průmyslníků ochotna uvaliti sekvestraci na sklářské závody a přistoupiti pak k jejich vyvlastněni bez náhrady?
Je vláda ochotna sděliti, kolik podle spolehlivých výpočtů činily za doby od převratu zisky sklářského průmyslu a zdali zisky tyto nebyly ve větší míře finančním orgánům zatajovány?
V Praze dne 27. března 1922.
Blažek,
Kučera, Kunst, Darula, Teska, Kreičí, Houspr, dr. Šmeral, Nagy, Mikulíček, Bubník, Merta, Svetlik, Rouček, Warmbrunn, Malá, Skaunicová, Toužil, Burian, Skalák, Tausik.