POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922

1. volební období.

5 zasedání

3451.

Naléhavá interpelace

poslance Kučery, dra Šmerala a soudruhů

celé vládě o velké hospodářské krisi a nezaměstnanosti v Československu.

Hospodářská krise v Československu nabývá nyní každým dnem větších rozměrů. Její příčiny souvisí s rozkladem světového kapitalistického hospodářství. Současně při tom však působí a zostřuje krisi i nezaměstnanost, že podnikatelé činí pokus využíti hospodářské tísně k útoku proti dělníkům a jejich organisacím. Vláda až dosud nepodnikla nic proti tomuto jednání podnikatelů, které dělnictvo a celou společnost těžce poškozuje. U dělníků stále více se zhušťuje vědomí, že by bylo nutno sáhnouti k svépomoci, kdyby se přesvědčili, že vláda nemá vůle jim pomoci, chrániti je proti důsledkům krise a proti útokům kapitalistů, kteří nyní všechny důsledky nepříznivého hospodářského stavu snaží se svaliti na bedra třídy dělnické, ačkoliv sami klidili všechny plody dřívější dobré konjunktury,

Považujeme proto za nutné, vyhražujíce si při tom kroky další a účinnější, hned na počátku nového sněmovního zasedání dáti výraz roztrpčenosti všeho pracujícího obyvatelstva a činíme vládě tyto dotazy:

1. Je vláda ochotna zakázati kapitalistům, aby ve svých továrních libovolně zastavovali výrobu anebo ji redukovali?

2. Je ochotna bez náhrady vyvlastniti podniky, ve kterých přes tento zákaz výroba byla libovolně zastavena, nebo redukována?

3. Je vláda ochotna zákon o závodních radách rozšířiti v tom smyslu, aby kapitalista nesměl žádnou redukci podniku nebo jeho zastavení provésti bez souhlasu závodního výboru a aby závodním výborům byly povinně učiněny přístupnými vše drny doklady, nutné pro posouzení obchodního podniku? Je vláda ochotna sněmovně předložiti příslušnou vládní předlohu tohoto obsahu?

4. Jest vláda ochotna ihned zvýšiti podpory v nezaměstnanosti na existenční minimum, t. j. na 40 Kč denně? Je ochotna naříditi, že výkonné orgány při vyplácení podpor v nezaměstnanosti musí se na dále zdržeti všeho omezování a šikanování dělníků a že podpory v nezaměstnanosti mají býti poskytovány nejen dělníkům propuštěným, ale i těm, kteří opustiti práci byli donuceni a těm, již pracují jen jednu část pracovního týdne?

5. Je vláda ochotna ihned předstoupiti před sněmovnu s předlohou zákona, kterým by byla zajištěna existence železničních zřízenců a horníků, ohrožených na existenci opatřeními úsporné komise?

6. Je vláda ochotna veřejně prohlásiti, že nyní, kdy o podstatném snížení drahoty nelze mluviti, snižování mzdy je neodůvodněným?

7. Je vláda ochotna předložiti sněmovně vládní předlohu zákona na odstranění § 82 živ. řádu, jehož podnikatelé zneužívají proti dělníkům?

V Praze dne 29. března 1922.

Kučera, dr. Šmeral,

Skalák, Mikulíček, Bubník, Dlažek, Tausik, Svetlik, Nagy, Haken, Merta, Koutný, Rouček, Krejčí, Burian, Kunst, Toužil, Warmbrunn, Teska, Houser, Darula.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP