POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

4. zasedání.


3419.

Návrh

poslanců Rudolfa Laubeho, dra Frankeho, Fr. Zeminové a spol.

na zřízení specielní stolice pro sociální politiku průmyslovou na vysokých školách technických.

Poslanecká sněmovna usnáší se na této

resoluci:

1. Podobně jako na universitách zřizuje se stolice dělnického práva, jest též na vysokých školách technických (resp. vysokých školách techn. směru) zříditi specielní stolice pro sociální politiku průmyslovou (s hlediska technicko-hospodářského): v prvé řadě jest hleděti k přednáškám o otázce dělnické.

2. Tyto stolice buďtež zřízeny nejpozději počátkem školního roku 1923/24.

Důvodová zpráva.

Zřízení podobné stolice na vysokých školách technických třeba jest pokládati pro nastávající podnikatele, ředitele, správní inženýry a pod. průmyslových závodů, jakéhokoliv odvětví, jakož i pro jiná praktická povolání technická (živnostenskou inspekci, sekretariáty průmyslových svazů a pod.) za věc přímo nezbytnou. Nastávající praktický technik neobejde se již dnes a tím méně v nejbližší budoucnosti, v níž otázky sociální budou nabývati rostoucího významu, kromě znalostí nejnovějšího stavu technických vědomostí vědeckých i zkušeností praktických, bez zevrubného obeznámení se i s hospodářskými poměry, názory i snahami zřízenectva i dělnictva, s nímž bude pracovati a s nímž je v denním styku, od čehož právě závisí další forma vývoje našich sociálních poměrů. Půjde tu nejenom o psychologické otázky, o seznání vnitřní ťmentalityŤ zejména dnešního dělnictva, též o důkladné znalosti určitých pojmů národohospodářských (jako je na př. podnikatel, mzda, socialisace atd.), nýbrž i o to, aby v příští generaci techniků nezbytně uplatnily se snahy po racionelním využití lidské energie, po dokonalém využití energie strojní (zdokonalení technického zařízení), zdokonalení závodní organisace, při současném zlepšování sociálního a kulturního postavení našeho dělnictva. Jedině při účelném a racionelním vedení našich podniků, jež budou svěřeny do rukou zvlášť k tomu vychovaných inženýrů jako organisátorů výroby, budeme s to v dostatečné míře vyhověti sociálním požadavkům našeho dělnictva, a držeti krok s pokrokem technickým i sociálním s cizinou. Ukázati význam souvislosti technického hospodářství se sociálními problémy bude jedním ze stěžejních úloh.

Jako před desítiletím pro vedoucí techniky uznáno za nezbytné i vzdělání v nauce národohospodářské, právo ústavní i správní, pro určitá odvětví technická i právo knihovní, zákon železniční, meliorační, pojišťovací t j., platí to dnes zvýšenou ještě měrou pro otázky sociálně-politické, zejména průmyslové. To uznávají všichni naši přední národohospodáři a technikové.

V průmyslově vyspělém Německu na četných školách technických jsou podobné stolice zřízeny.

V Praze dne 26. ledna 1922.

Laube, dr. Franke, Zeminová, Prášek, Netolický, Slavíček, dr. Uhlíř, Pechmanová, David, Pšenička, dr. Bartošek, Hrušovský, Saidl, Sladký, Landová-Štychová; Špatný, Stříbrný, dr. Pateidl, Pelikán, Trnobranský, Langr.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP