Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

4. zasedání.


3392.

Zpráv

výboru rozpočtového a výboru ústavně-právního

o usnesení senátu (tisk 3330)

o vládním návrhu zákona (tisk sen. 888)

o oddělení státní finanční správy od obecní a municipální správy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi (tisk sen. 1128).

Zákon

dna...................1922

o oddělení státní finanční správy od obecní a municipální sprány na Slovenska a v Podkarpatské Rusi.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Záležitosti státní finanční správy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi včetně vedení pozemkového a domovního kata. tru se vylučují z oboru působnosti správy obecní a municipální pokud tento zákon nestanoví výjimek.

(2) Státní finanční a měřické úřady jsou samostatny a nezávisly na orgánech municipální správy.

§ 2.

(1) Obce, městské daňové úřady a notáři jsou nadále povinni:

a) obstarávati vybírání a vymáhání přímých státních daní s přirážkami, do výše 1.000 Kč u jednotlivého poplatníka až do doby kterou urči vládní nařízení;

b) konati přípravné práce k vyměřování daní a obstarávati podle příkazu státních finančních úřadů svými zřízenci doručování platebních rozkazů, vyrozumění mých spisů;

c) podporován státní úřady pověřené evidencí katastru pozemkového a domovního a za tím účelem každoročně do konce měsíce října ohlašovati všechny změny v držebnosti a v předmětu zdar pění, které se v uplynulém období v obvodu jejich působností sběhly, pokud nebyly za účelem knihovního pořádku jíž ohlášeny soudu; na vyzvání státních úřadů jest jim za účelem zjištění těchto změn konati potřebná šetření.

Ministerstvo financí může obcím, které zanedbávají povinnosti v tomto zákoně uvedené, obstarávání těchto prací odníti a pověřiti jich prováděním jiné činitele na útraty obce.

(2) Orgánům municipální správy se po nechává:

a) hlavním slúžným dosavadní působnost s výjimkou zkoumati seznamu nedobytných daní podle §u 75 zák. čl. XI z roku 1909;

b) županům dosavadní působnost s výjimkou práva kontrolovati úřady finanční podle §u 57 zák. čl. XXI, z roku 1886 a §u 22 zák. čl. XXVIII. z roku 1889 a s výjimkou práva županova a měšťanstva jmenovati členu a náhradníky ukládacích komisí podle §u 19 zák. čl. XLIV. z roku 1883.

§ 3.

(1) Působnost odňatá obcím, městům úřadům a notářům, přikazuje se státním berním úřadům.

(2) Právo hlavních slúžných, zkoumati seznamy nedobytných daní podle §u 75 zák. čl. XI. z reku 1909. pak kontrolní právo županů podle §u 57 zák. čl. XXI. z r. 1886 a §u 22 zák. čl: XXVIII, z roku 1889. jakož i právo županů a měšťanostů, jmenovati členy ukládacích komisí prs výrobkovou daň III. třídy podle §u 19 zák. čl. XLIV, z r. 1883 přikazuje se na Slovensku generálnímu finančníma ředitelství v Bratislavě a v Podkarpatské Rusi zemskému finančnímu úřadu v Užhorodě.

(3) Záležitosti, spadající do oboru municipálních správních výborů a daňových komisí a sice jak dozorčí, tak rozhodovací, přikazují se na Slovensku generálnímu finančnímu ředitelství v Bratislavě a v Podkarpatské Rusi zemskému finančnímu úřadu v Užhorodě s tou odchylkou, že rozhodovati o odvoláních proti daním, vyměřovaným státními berními úřady, náleží finančním ředitelstvím jako jediné a poslední odvolací stolici. O odvolání proti rozhodnutí hlavního slúžného (měšťanosty), jímž bylo odepřeno vidimovati oznámeni k vydání loveckého listu nebo nařízena týž anulovati, rozhoduje župan.

§ 4.

Přirážky samosprávných svazků předpisují státní berní úřady; vybírání přirážek děje se týmiž orgány, jako vybírání státních daní. Právo samosprávných svazků usnášeti se o výši přirážek stává nezměněna.

§ 5.

(1) Zákon tento nabývá účinnosti 14 dní po vyhlášení a vztahuje se i na záležitosti v den účinnosti tohoto zákona nevyřízené.

(2) Obce, městské daňové úřady a notáři jsou povinni do dne, která bodá stanoven vládním nařízením, vésti a uzavříti daňově knihy jakož i předložiti se státnímu bernímu úřadu zároveň s výkazem nedoměrků, nedoplatku a přeplatků, katastrem domovním a katastrálními operáty, jakož i se všemi pomůckami k vyměřováni daně pozemkové.

§ 6.

Provésti zákon tento přísluší ministru financí v srozuměni se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Výbor rozpočtový přijal celou osnovu zákona v nezměněném znění, jak byla usnesena senátem a připojuje jenom několik vysvětlivek tak především nutno konstatovati, že celá osnova byla sdělána u plné dohodě min. financi s min. unifikačním a s min. pro správu Slovenska. K ustanovení § 2 odst. 1. lit. a) nutno pak připomenouti, že toto přechodné ustanovení je naprosto nutné vzhledem k zaostalým ještě poměrům poštovním a dopravním vůbec, jakož i vzhledem k tornu, že menši poplatnicí přece jen obtížněji se přizpůsobují novotám i docela dobrým toho důvodu je také žádoucí, aby ustanoveni toto nebylo snad rázem odstraněno, nýbrž doporučuje se, aby nejprve se snížila vytčená mez 1000 Kč postupné na 800 Kč, 500 Kč a pod. a tak užitečná novota pozvolna se zaváděla.

K §u 3 odst. 1 budiž připomenuto, že se tu státním berním úřadům na Slovensku přikazuje agenda, kterou z jisté části v historických zemích nemají, takže tu bude divergence se do jích kompetence i po této částečné unifikací.

K odst. 2 pak téhož §u nutno uvésti, že se tu sice vřaďuje oproti dosavadní organisaci ještě jedna instance, generální fin. ředitelství, kdežto dříve pořad instanční šel přímo na min. financí.

Také resoluci níže otištěnou doporučuje výbor ku přijeti beze změny.

V Praze dne 15. ledna 1922.

Bradáč, v. r.,

Dr. Nosek, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


Resoluce:

"Vlála se vyzývá, aby finančné úrady na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi vybavila náležitým počtem sil, aby štátné záujmy netrpely újmu."

II.

Výbor ústavně-právní připojil se ve své schůzi dne 16. ledna 1922 ke zprávě výboru rozpočtového.

V Praze dne 16. ledna 1922.

Dr. Hruban, v. r.,

Dr. Nosek, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP