Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

4. zasedání.


3382.

Zpráva.

kulturního výboru

o návrhu poslanců Chalupníka, Prokeše, Jana Černého a soudruhů (tisk 3234)

na zřízení elektrotechnické školy mistrovské při státní průmyslové škole ve Vítkovicích.

Jedním z nejdůležitějších krajů obchodně-průmyslových v našem státu jest nesporně revír Ostravsko-Karvínský. V obvodu horního inspektorátu v Moravské Ostravě pracuje celkem 5 důlních a hutních závodů, větších kovodělných továren a elektráren; v provozu pak jest celkem 48 dolů a koksáren. U všech těchto závodů zaveden jest buď částečně nebo úplně elektrický provoz. Každý důl zaměstnává jednoho dílovedoucího elektrotechnika, dva až čtyři elektromontéry a 8-10 obsluhovačů rozváděcích desek a motorů. Celkem jako obsluhovačů a elektromontérů jest zaměstnáno asi 1100 osob a asi 150 předních dělníků a dílovedoucích.

Celkem jsou v obvodu Mor. Ostravského horního inspektorátu v chodu elektrické alternátory a dynama o celkovém výkonu asi 100.000 KW; poněvadž pak zatížení elektráren děje se většinou motory, jsou zde ještě elektrické motory o výkonnosti asi 80.000 KW.

Z uvedeného jest jasno, že potřeba elektrotechniků jest v revíru neobyčejně značná a zájem o teoretické vyškolení veliký, jak svědčí návštěva specielního kursu pro elektrotechniku při státní průmyslové škole ve Vítkovicích, celkem 192 žáků.

Tato potřeba však den ode dne poroste, zejména až dobudována bude Moravskoslezská elektrárna pro zásobování Slezska a severozápadní Moravy, která umožní většímu počtu elektrotechniků samostatnou živnost instalatérskou. Podle navrženého zákona budou pak při udílení koncesí míti přednost absolventi mistrovských škol průmyslových proti elektrotechnikům, vyučeným bez školského vzdělání.

Potřeba české elektrotechnické školy mistrovské ve Vítkovicích jest i proto důležitou, že v revíru jest mnoho elektrotechniků české národnosti, kteří zastávají nyní pouze místa podřízená, protože při nedostatku českých odborných škol jsou vyhrazena všechna lepší místa příslušníkům národnosti německé.

Proto dovoluje si kulturní výbor navrhnouti poslanecké sněmovně:

Slavná poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby počátkem školního roku 1922-23 otevřela při státní průmyslové škole ve Vítkovicích první ročník elektrotechnické školy mistrovské a aby zařadila do rozpočtu na rok 1923 příslušnou položku.

V Praze dne 19. ledna 1922.

Fr. Houser, v. r.,

Václav Sladký, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP