Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

4. zasedání.


3376.

Zpráva

I. zahraničního výboru a

II. výboru pro dopravu a veřejné práce

o vládním návrhu na přistoupení Československé republiky k mezinárodní úmluvě o soustavě metrické, podepsané dne 20. května 1875 v Paříži (tisk 3086).

I.

Zavedení soustavy metrické, spočívající na základech mezinárodních jednotek míry délkové a váhy t. j. metru a kilogramu, vyžádalo si jako přirozený důsledek vybudováni jednotného úřadu mezinárodního, který by zhotovil společné prvotní míry a váhy, jakož i potřebné kopie těchto pro všechny země, které pro soustavu metrickou se vyslovily a porovnal občas tyto kopie s mírami původními.

Tak došlo k mezinárodní konvenci o soustavě metrické, podepsané dne 20. května 1875 v Paříži. Rakousko, které zákonem ze dne 23. července 1871 ř. z. č. 16. z roku 1872 ve svých zemích zavedlo soustavu metrickou, ratifikovalo konvenci pařížskou dne 31. prosince 1875 a uveřejnilo ji v říšském zák. č. 20 z roku 1876, v Uhrách inartikulována byla v zák. čl. II. ai 1876. Rozpadnutím se Rakousko-Uherska a vytvořením se nových států, nastává těmto povinnost připojiti se ke konvenci pařížské a zajistiti takto pro sebe kopie pro míry a váhy, které vydává mezinárodní ústav v Paříži, pokud ovšem pro sebe soustavu metrickou jako zákonnou uznávají.

Také republika Československá z důvodů právní jistoty, potřeb průmyslu a mezinárodního hospodářství má zapotřebí vlastní základní míry a závaží, které by tvořilo podklad pro všechna zákonitá opatření v oboru veškerého měrnictví. Také důvody mezinárodní důvěry mluví pro připojení se republiky k mezinárodní úmluvě o soustavě metrické. Předloženým návrhem splňuje se přání poslanecké sněmovny Národního shromáždění československého, vyslovené v resoluci č. 22, přijaté ve schůzi dne 4. prosince 1920, aby ministerstvo veřejných prací připravilo v tomto roce přistoupeni našeho státu k mezinárodní metrické úmluvě v Paříži.

Povinností přistupujícího státu je zapravení příspěvku vstupního a zapravení příspěvků ročních mezinárodnímu úřadu pro míry a váhy. Vzhledem k jednacímu řádu připojenému k mezinárodní úmluvě bude nutno zapraviti i onu část ročních příspěvků, která podle počtu obyvatelstva republiky Československé na československý stát připadá za léta 1919 až 1921, ježto bývalý stát rakouský zaplatil poslední příspěvek za celou oblast tehdejší až včetně za rok 1918.

Příspěvek roční bude obnášeti asi 2.860 frs. příspěvek vstupní zapraven bude onou části dlužného příspěvku za léta 1919 až 1921 úměrně k počtu obyvatelstva republiky; pevně pak bude stanoven, až budou známy výsledky sčítání lidu z roku letošního.

V rozpočtu na rok 1922 je toto vydáni opatření a sice v rozpočtu ministerstva veřejných prací v titulu 1. položka 15. Zahraniční výbor schválil návrh na přistoupení republiky Československé k mezinárodní úmluvě o soustavě metrické ve schůzi dne 29. listopadu 1921 a doporučuje poslanecké sněmovně Národního shromáždění, aby přijala následující

RATIFIKAČNÍ USNESENÍ:

Národní shromáždění republiky Československé se usnáší:

1. Schvaluje se, aby republika Československá přistoupila k mezinárodní úmluvě o soustavě metrické, podepsané dne 20. května 1875 v Paříži;

2. vládě se ukládá, aby smlouvu tuto publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu československého;

3. ministru věcí zahraničních ukládá se, aby v dohodě se zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení tohoto usnesení.

V Praze dne 30. listopadu 1921.

Ant. Němec, v. r.,

J. Marek, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


II.

Dopravní výbor po přečteni zprávy, podané výborem zahraničním, usnesl se připojiti se ku zprávě tohoto výboru v plném zněni.

V Praze dne 19. ledna 1922.

Jar. Marek, v. r.,

Jan Černý, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP