Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922. |
|
I. volební období. |
4. zasedání |
3372.
Návrh
poslance Václava Veverky a společníků
na okamžité předložení ministerstvem školství a národní osvěty přes rok již připraveného návrhu zákona na reformu živnostenského pokračovacího školství k projednání Národnímu shromáždění.
Po čtyřicet let marně se domáhá živnostnictvo náležité úpravy živnostenského pokračovacího a odborného školství. Chaos tomto směru nabývá v různých místech vrcholu. V mnohých okresích není vůbec příspěvků na vydržování živnostenského pokračovacího školství, takže toto úplně uvázlo, jinde zas došlo pro nejasné ustanovení k rozporům buď se strany živnostnictva, nebo učitelstva.
Jest nemyslitelno, aby ve vyvíjejícím se hospodářsky státě byla nadále Úprava živnostenského pokračovacího a odborného školství oddalována; stát potřebuje nevyhnutelně náležité zdatnosti veškerých složek výrobních a nelze proto ponechávati živnostenský dorost, zvláště v nynějších neutěšených proň dobách poválečných, bez náležitého a uspořádaného vyučování a bez náležité úpravy poměrů živnostenských pokračovacích a odborných škol.
Pro budoucí zdatnost celého živnostenského stavu ve prospěch národa jest nevyhnutelně nutno pojednati ihned jak o náležité úpravě školství živnostenského, tak o jeho finančním zajištění a o úpravě otázky učitelské na pokračovacích školách živnostenských. Vždyť živnostenské školství odborné jest jediným dalším vzděláním mimo školství obecné pro velkou složku v národě a proto třeba jeho náležitého vybudování na podkladě moderním. Jest třeba do zastaralého systému vnésti moderní proud a postaviti celé odborné živnostenské školství na pevnou a zdravou základnu.
Silný stav živnostenský, který náleží mezi největší poplatnictvo státní, zajisté si toho od státu náležitě zaslouží a dalšího odkladu této otázky již nesnese; navrhujeme proto:
Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby předložilo ihned sl. sněmovně přes rok již vypracovaný návrh zákona o úpravě živnostenského odborného školství, a aby tento byl přikázán ihned k projednání Národnímu shromáždění.
V Praze dne 10. ledna 1922.
Veverka,
Petrovický, Votruba, dr. Lukavský, dr. Hajn, Dyk, dr. Engliš, dr. Kramář, dr. Rašín, dr. Matoušek, G. Navrátil, Mašek, Purkyňová, Špaček, Rosolová, Zavřel, inž. Bečka, Šamalík, Fr. Navrátil, Janalík, Kopřiva, Adámek.