Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

4. zasedání


3359.

Návrh

poslance Bubníka a soudruhů

na výplatu důchodů úrazových přiznaných říšsko-německými ústavy pojišťovacími státním příslušníkům republiky Československé.

Zákon

ze dne ..................... 1922

a výplatě důchodů úrazových, přiznaných říšsko-německými ústavy pojišťovacími státním příslušníkům republiky Československé.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Důchody úrazové přiznané příslušníkům republiky Československé odborovými pojišťovnami říšsko-německými vyplácejí se v československé měně dle kursu z i. listopadu 1921.

§ 2.

Doplatky na znehodnocenou valutu republiky Německé od 1. listopadu 1921 se poukáží.

§ 3.

K účelu §§ 1 a 2 povoluje se prozatímní obnos Kč 100.000.

§ 4.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr sociální péče a ministr financí se zmocňuje, provésti finanční operace k úhradě výloh preliminovaných v §u 3 i dodatečné úvěry, pokud nestačí peníz zde povolený k úhradě výloh.

Formálně budiž návrh přikázán výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k podání zprávy do jednoho týdne.

Odůvodnění:

Při velké fluktuaci dělnictva zranil se velký počet příslušníků republiky Československé na území dnešní republiky Německé. Postižení byli odškodňováni úrazovými pojišťovnami odborovými. Jedná se většinou o dělníky, kteří pro nedostatek zaměstnání hledali pracovní příležitost za hranicemi českými a moravskými. Část z nich byla však usedlá v Německu a vrátila se teprve po převratu do svého domova. Všichni trpí dnes znehodnocením německé valuty. Kromě toho však tito zmrzačení ubožáci nejsou účastni výhod poskytovaných zdejším důchodcům v podobě drahotních přídavků a příspěvků nouzových, poskytovaných domácími ústavy, na př. úrazovou pojišťovnou dělnickou v Praze (Fond pro bezmocné).

Jedná se o nejubožší z ubohých lidí, kteří přišli o jediný svůj statek, pracovní schopnost, kterým je nutno pomoci.

Náklad celkový nebude značný a účel sociálně politický vyváží zatížení státní pokladny; která pouze kredituje příslušné obnosy, až do projednání dodatečných smluv o reciprocitě a náhradě republikou Německou ve smyslu následujícího revolučního návrhu.

"Vláda se vyzývá, aby ihned navázala styky s republikou Německou za účelem uzavření sociálně politické smlouvy obsahující ujednání o reciprocitě nároků pojištěnců interesovaných států a o úhradě výloh spojených s krytím rozdílů valutových, vznikajících výplatou důchodů ve měně domácí."

V Praze dne 10. ledna 1922.

Bubník,

Kunst, Krejčí, Nagy, Teska, Toužil, Malá, Skaunicová, Borovszky, Tausik, Haken, Bouček, Kreibich, Skalák, Koutný, Darula, dr. Šmeral, Blažek, Burian, Merta, Warmbrunn, Mikulíček.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP