Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

4. zasedání


3354.

Zpráva

výboru rozpočtového a zemědělského

o usnesení senátu

k vládnímu návrhu zákona, kterým se doplňuje článek II. zákona ze dne 22. prosince 1920, čís. 687 Sb. z. a n., jímž se ruší nebo mění některá ustanovení zákona o dani z líhu (tisk 2548).

I.

Senát Národního shromáždění přijal v 61. schůzi dne 1. července 1921 vládní návrh zákona (tisk sen. 824), podle něhož může ministr financí v dohodě s ministrem zemědělství a ministrem školství výminečně povoliti zřízení hospodářského lihovaru zpracujícího jiné suroviny než brambory, jde-li o lihovar určený ku výzkumným nebo učebným účelům.

Předloha měla patrně na mysli nějaký konkrétní již předem vyhlédnutý případ. Rozpočtový výbor pokládá však článek 1. za nepřijatelný, poněvadž zmocnění, kterého se ministru dostává, není nijak ohraničeno a není z něho patrno, zda týká se zřízení toliko jediného lihovaru, či má-li počet takto povolených lihovarů záviseti od volného uvážení zúčastněných tří ministrů, resp. ministra financí. Rovněž tak postrádá předloha ustanovení o množství lihu, který může býti takovýmto lihovarem vyroben a jakým způsobem má býti tento líh zužitkován. Předloha neposkytuje tudíž naprosto žádné záruky, že by tohoto ustanovení nemohlo být zneužito k finančnímu poškození státu.

Výbor rozpočtový nemůže se zhostiti mínění, že nevyjmenováním látek, jichž má se užíti k výrobě lihu, otvírá se cesta možnosti zpracovati ušlechtilé plodiny, sloužící k výživě obyvatelstva na líh.

Je-li správné tvrzení, že našemu státu hrozí velká nadvýroba lihu se všemi nedozírnými hospodářskými důsledky, ježto výrobní schopnost našeho lihového průmyslu činí přes 1,200.000 hl alkoholu ročně, kdežto maximální odbyt tu- i v cizozemsku může činiti tolika 700.000 hl, pak jistě není žádného důvodu k jakémukoliv rozmnožování lihovarů a pod jakýmkoliv titulem, zejména má-li se tak díti na účet poplatnictva.

Se stanoviska rozpočtového znamená předloha zbytečné zatížení státního rozpočtu. Jeví-li se potřeba v předloze obmýšlená, pak lze ji krýti použitím některého z hospodářských lihovarů, které stát náš získal zabráním bývalých císařských statků a není třeba na stavbu a zařízení činiti do milionů jdoucí náklady.

Z důvodů těch usnese se rozpočtový výbor ve své schůzi, dne 12. ledna 1922 na tom, navrhnouti post. sněmovně Národního shromáždění, aby nedala souhlasu k tomuto usnesení senátu, nýbrž je zamítla a přešla přes ně k dennímu pořádku.

Předseda:

Zpravodaj:

Bradáč Bohumír, v. r.

Antonín Remeš, v. r.


II.

Zemědělský výbor připojuje se k usnesení rozpočtového výboru, a doporučuje, aby usnesení senátu schváleno nebylo, současně schvaluje připojenou resoluci.

V Praze dne 12. ledna 1922.

Předseda:

Zpravodaj:

Adolf Prokůpek, v. r.

Černý Ant., v. r.


Resoluce.

Vláda se vyzývá pokusnictví vysoké školy zemědělské, zejména v oboru lihovarnickém, vydatně podpořiti.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP