Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921

I. volební období

4. zasedání


3305.

Zpráva

výboru sociálně-politického

o vládním návrhu zákona (tisk 3266).

kterým se určuje peníz 130,000.000 Kč k účelům sociálního pojištění.

Uskutečnění starobního a invalidního pojištění je u nás stále naléhavějším. Opatření pro stáří a neschopnost ku práci mají téměř všechny stavy vyjímaje příslušníky třídy dělnické. V ministerstvu sociální péče již několik týdnů scházejí se různí odborníci, kteří se radí, lak budovu příštího sociálního zákona. Zákon-opatření ve stáří a neschopnosti ku práci vybudovati. Důležitým problémem mimo jiné bude, jak budou opatřeni ti, kteří překročili 60. rok věku svého. Vládní návrh zákona č. tisku 3266 určuje tedy zřízení fondu 130 mil. Kč, jenž má za účel osobám, které nebudou do chystaného zákona o sociálním pojištění pro vysoké stáří pojaty, ač za tento požadavek dlouho bojovaly, zajistiti poskytování určité dávky.

Částka 130 mil. Kč má býti opatřena z výnosu všeobecné daně z obratu a pracovních výkonů a daně přepychové (100 mil. Kč) a dále z fondu pro opatření strojených hnojiv (částkou 30 mil. Kč). Již při projednávání obou těchto zákonů, usnesením resoluce prejudikovaly příslušné výbory a vyslovily jasně názor, aby z určené částky 130 mil. Kč byly podporovány osoby starší jak 60 let, jimž se nedostane výhod zákona o sociálním pojištění.

Sociálně-politický výbor projednav vládní návrh (tisk č. 3266) ve své schůzi dne 15. prosince 1921, usnesl se takto

aby § 1. byl schválen ve smyslu návrhu vládního.

aby § 2. byl schválen se změnou, že na místo slov "zaměstnanci, kteří" má býti "osoby, které".

aby §. a § 4. byly schváleny ve smyslu návrhu vládního.

Název zákona pozměněn tak, že peníz 130 mil. Kč se určuje k účelům sociálního pojištění na místě v návrhu uvedených slov starobního a invalidního pojištění.

Podle všech předpokladů bude výnos daně z obratu takový, že částka 100 mil. Kč pro sociální pojištění je zajištěna a také částka 30 mil. Kč z přebytku fondu pro opatření umělých hnojiv může býti uvolněna, tím je fond na podporu osob, které nebudou pojaty do chystaného pojištění sociálního, zaručen.

Z uvedených důvodů žádá sociálněpolitický výbor, aby poslanecká sněmovna Národního shromáždění vládní návrh zákona (tisk č. 3266), kterým se určuje částka 130 mil. Kč k účelům sociálního pojištění, se změnami v osnově zákona navrženými schválila.

V Praze dne 15. prosince 1921.

Místopředseda:

Zpravodaj:

J. Dubícký, v. r.

V. Johanis, v. r.


 

ZÁKON

kterým se určuje peníz 130,000.000 Kč k účelům sociálního pojištění.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

K účelům chystaného starobního a invalidního pojištění určuje se prozatím peníz 130,000.000 Kč.

§ 2.

Peníze toho možno použíti také na podporu osob, které nebudou pojaty do chystaného pojištění pro případ stáří a invalidity proto, že překročily 60. rok svého věku v době, kdy nabude účinnosti zákon o tomto pojištění.

§ 3.

Peníz v § 1 uvedený opatří se částkou 1.00,000.000 Kč z výnosu všeobecné daně z obratu a pracovních výkonů a daně přepychové podle zákona z 12. srpna 1921, č. 321. Sb. z. a n. a částkou 30,000,000 Kč z fondu pro opatření strojených hnojiv podle § 11 posledního odstavce zákona z 22. prosince 920, č. 683 Sb. z. a n. Pokud by všeobecná daň z obratu a pracovních výkonu a daň přepychová nevynesla zmíněných 100,000,000 Kč nad výnos ve státním rozpočtu pro rok 1922 přeeliminovaný, zmocňuje se ministr financí, aby scházející částku opatřil úvěrními operacemi.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provedení ukládá se ministru sociální péče a ministru financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

 

 

 

 

 

 

Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921

I. volební období

4. zasedání


K čís. 3305.

Zpráva

rozpočtového výboru

k vládnímu návrhu zákona (tisk 3266), kterým se určuje peníz 130 mil. Kč k účelům sociálního pojištěnÍ.

Rozpočtový výbor v řádné své schůzi dne 16. prosince 1921 již zaujal stanovisko k této předloze a ihned příslušnou zprávu sněmovní kanceláři dodal k dalšímu řízení. Zpráva tato lišila se v některých bodech od nazírání výboru sociálněpolitického, který o předloze pojednal dne 15. prosince tohoto roku.

Bylo tedy nutno svolati anketu složenou z obou výborů, aby se o společném znění zákona dohodla. Anketa tato byla řádně svolána a zasedala dne 19. prosince t. r. Docíleno bylo úplné dohody v tom směru, že změny předsevzaté výborem sociálně-politickým ve vládní předloze tak, jak v tisku č. 3305 jsou uvedeny zástupci výboru rozpočtového přijali. Naproti tomu zástupcově výboru sociálněpolitického přistoupili na změnu v § 2, jež navržena byla ve zprávě rozpočtového výboru ze dne 16. XII. t. r. v tom směru, že škrtají se v § 2 v 1. řádce slova "možno" a "také" a nahrazují se slovy "dlužno", "především", takže počátek § 2 zní "Peníze toho dlužno především použíti" ostatní beze změny. Opatřením tímto rozpočtový výbor peníz, který k výše uvedenému účelu opatřil, v duchu resoluce téhož výboru svému vyznačenému účelu zachoval.

V Praze dne 20. prosince 1921.

Předseda:

Zpravodaj

Bohumír Bradáč, v. r.

R. Chalupa, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP