Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období

4. zasedání.


3297.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru,

II. rozpočtového výboru

o vládním návrhu zákona, jímž se prozatímně upravuje péče o invalidní vojíny ze stavu mužstva po válce světové a o pozůstalé po vojínech ze stavu mužstva (tisk 3203).

I.

Provedením demobilisace po světové válce, která byla skončena dnem 28. února 1921, nastala nutnost upraviti péčí o vojíny ze stavu mužstva, kteří se stanou invalidy následkem služby vojenské konané po světové válce, t. j. po dní 28. února 1921, jakož i o příslušníky těchto vojínů a o pozůstalé po vojínech, kteří zemřou (stanou se nezvěstnými) následkem služby vojenské konané po světové válce. Věc se stala ještě naléhavější vzhledem k nedávné mobilisaci a brzy po ní následující demobilisací naši armády, neboť lze očekávati, že se během mobilisace přihodily úrazy.

Předložený vládní návrh vychází s hlediska, že invaliditu vzniklou následkem vojenské služby mírové jest vnitřně hodnotiti stejně jako invaliditu způsobenou vojenskou službou válečnou. Z tohoto důvodu rozšiřují se předpisy platné pro válečné poškozence světové války i na poškozence poválečné. Sociálně-politický výbor uznává toto stanovisko za správné a souhlasí tedy věcně s předloženým návrhem zákona, jenž má za účel uskutečniti opatření skutečně sociální. Výbor však považoval za vhodné, návrh formálně znovu upraviti a přestylisovati.

Aby zákon byl co nestručnější, ponechána pouze ustanovení nezbytně nutná, ostatní škrtnuto. Změny jsou tyto:

Z nadpisu vypuštěno slovo ťprozatímněŤ, § 1 přestylisován, takže spojuje ustanovení § 1, odst. 1, § 2, odst. 3 a § 3 vládního návrhu a vymezuje tak okruh osob, na něž se zákon bude vztahovati, § 2 (ve vládním návrhu § 5) stanoví nárok těchto osob tím, že se na ně vztahují obdobně příslušná ustanovení zákonů platných pro válečné poškozence světové války; oproti vládnímu návrhu doplněn ustanovením, že se na osoby jmenované v § 1 budou vztahovati i budoucí zákony o válečných poškozencích.

Všechna ostatní ustanovení vládního návrhu škrtnuta, poněvadž není potřebí je zvlášť vytýkati. Jsou to: § 1 odst. 2, § 2 a § 4 vládního návrhu, §§ 6 a 7 vládního návrhu ponechány beze změny a zařaděny nyní jako §§, 3 a 4.

Sociálně-politický výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby přijala osnovu zákona v tomto znění:

Zákon

ze dne.............1921,

jímž se upravuje péče o invalidní vojíny ze stavu mužstva po válce světové a o pozůstalé po vojínech ze stavu mužstva.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Péče o vojíny ze stavu mužstva, kteří stavše se po 28. únoru 1921 invalidními následkem služby vojenské, byli z činné služby vojenské propuštěni, o příslušníky těchto vojína a o pozůstalé po vojínech, kteří zemrou (stanou se nezvěstnými) následkem služby vojenské konané po 28. únoru 1921, přísluší ministerstvu sociální péče.

§ 2.

Na tyto osoby vztahují se obdobně ustanovení zákona ze dne 8. dubna 1919, čís. 199 Sb. z. a n. a §§ 1-39, 42-44 zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., a budou se na ně vztahovati zákony, kterými tyto zákony budou, doplněny neb změněny.

§ 3.

Ode dne, kdy invalidnímu vojínu neb pozůstalým přiznán bude důchod podle tohoto zákona, nepřísluší důchodci žádný jiný důchod z prostředků státních, pokud snad vzniká podle dosavadních vojenských předpisů zaopatřovacích na základě události, jež způsobila invaliditu neb přivodila smrt (nezvěstnost) vojínovu, nenáleží příslušníkům invalidovým nárok na státní vyživovací příspěvky.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vy hlášení.

Ustanovení tohoto zákona vztahuji se i na případy, kdy událost nárok zakládající povstala před účinností tohoto zákona, ale po 28. únoru 1921.

Provedením tohoto zákona ověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

V Praze, dne 14. prosince 1921.

V. Johanis, v. r.,

J. Dubický, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


Resoluce sociálně-politického výboru.

Vláda se vyzývá, aby byla upravena otázka kancelářských místností Zemského úřadu pro péči o válečné poškozence v Karlíně a zvláště aby baráky právě stavěné na prostranství Invalidovny, které původně byly určeny pro Zemský úřad a z nichž nyní mají býti tři tomuto původnímu účelu odňaty, byly pro Zemský úřad v Karlíně bezpodmínečné ponechány.

II.

Výbor rozpočtový připojuje se v plném znění k usnesení výboru sociálně-politického a doporučuje předlohu ku přijetí ve znění tímto výborem schváleném.

V Praze dne 16. prosince 1921.

Bohumír Bradáč, v. r.,

Antonín Remeš, v. r.

předseda.

zpravodaj.


 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP