Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období |
4. zasedání. |
3281.
Zpráva
výboru zahraničního a zdravotního o vládním návrhu (tisk 3007),
kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění návrh na přístup republiky Československé k mezinárodní úpravě
o zřízení Mezinárodního úřadu pro veřejné zdravotnictví, podepsané dne 9. prosince 1907 v Římě.
I.
Článkem 20. Smlouvy mezi čelnými mocnostmi spojenými a přidruženými a Československem, podepsané v Saint-Germainen-Laye dne 10. září 1919, zavázalo se Československo přistoupiti ve lhůtě dvanácti měsíců od uzavření této smlouvy k mezinárodním úmluvám, vyjmenovaným v příloze I, mírové citované smlouvy, mezi nimiž uvedena jest i úmluva pařížská a vídeňská ze dne 3. dubna 1894, 19. března 1897 a 3. prosince 1903, úmluvě této dostalo se nové úpravy ujednáním římským ze dne 9. prosince 1907 (tisk 3007).
Úpravou touto byl zřízen v Paříží Mezinárodní úřad pro veřejné zdravotnictví, jehož úkolem jest sbírati veškeré zprávy a dokumenty, týkající se nakažlivých nemocí a je oznamovati všem zúčastněným státům. Touto evidencí epidemických chorob je velmi usnadněn boj proti nim, vedený takto s hlediska mezinárodního dojista úspěšněji.
Prakticky má členství naše v Mezinárodním úřadě pro veřejné zdravotnictví tu důležitost, že budou odstraněny mezinárodní obtíže, stěžující příslušníkům našeho státu vstup na území ostatních států, obávajících se zavlečení nakažlivých chorob. Toho nebude více proto, poněvadž naše zdravotní poměry budou úředně konstatovány Mezinárodním úřadem.
Jestliže přistoupení našeho státu k shora citované úpravě diktováno jest závazkem, obsaženým v mírové smlouvě saintgermainské, odpadá zásadní otázka přístupu. Jako chceme loyálně splniti veškeré závazky, převzaté na sebe podpisem mírových smluv, tak loyálně splníme i tento závazek. Nutno proto vytknouti, že teprve teď dochází k ústavnímu projednání této záležitosti. Jinak přístup našeho státu k této konvenci byl již proveden.
Podle článku 11, Stanov Mezinárodního úřadu pro veřejné zdravotnictví hradí výlohy Úřadu státy úmluvu podepsavší. Příspěvky států určují se podle kategorií, do nichž ten který stát jest zařaděn Zaplacení roční příspěvek státu má přesahovati více nežli o polovici výdaje spojené s cestou a pobytem v Paříži jednoho delegáta na obou ročních schůzích výboru, kteréžto útraty hrazeny jsou z pokladny samého Úřadu.
Bylo původně úmyslem našeho státu vřaditi se do platební kategorie V., s ročním příspěvkem 3125 franků. Avšak vyslanectví naše v Paříží upozornilo, že zařadění do této kategorie neodpovídá mezinárodnímu významu a postavení Československé republiky a prohlásilo přímo, že považujeme za samozřejmé, že stát rozsahu a vyspělosti jako Československá republika nemůže se bez poškození vlastních zájmů vřaditi do kategorie nižší, než odpovídá skutečnému jeho významu a poměru k ostatním státům.
Ministerská rada usnesla se proto v sezení svém 25. listopadu t. r. změniti původní své rozhodnutí a navrhnouti zařadění Československého státu do IV, kategorie zúčastněných států s ročním příspěvkem 6,250 franků, t. j. asi 40.000 Kč. Tento náklad bude uhrazen z prostředků ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a sice pro rok 1921 z úvěru při kapitole 23., titul I., § 4 mim, výdaje ad 1. ťPotírání epidemiíŤ a pro rok 1922 u úvěru při kapitole 23., tit. I., § 5, položka 11. ťVýlohy na přistoupení ku mezinárodním zdravotním smlouvámŤ.
Zahraniční výbor proto navrhuje: Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé se usnáší:
1. Schvaluje se, aby Československá republika přistoupila k mezinárodní úpravě o zřízení Mezinárodního úřadu pro veřejné zdravotnictví, podepsané dne 9. prosince 1907 v Římě;
2. vládě se ukládá, aby úpravu tu uveřejnila ve Sbírce zákonů a nařízení státu Československého;
3. ministru věcí zahraničních se ukládá, aby v dohodě se zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž jest třeba ku provedení této úpravy,
V Praze dne 13. prosince 1921.
Ant. Němec, v. r. |
Jan Koudelka, v. r. |
předseda. |
zpravodaj. |
II.
Zdravotní výbor pojednal ve své schůzi konané dne 6. prosince 1921 o vládním návrhu, kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění návrh na přístup republiky Československé k mezinárodní úpravě o zřízení Mezinárodního úřadu pro veřejné zdravotnictví, podepsané dne 9. prosince 1907 v Římě (tisk č. 3007 ai 1921), Zdravotní výbor uznal nezbytnost přístupu Č. S. R. k uvedené římské úpravě, která jest vlastně jen provedením úmluvy zdravotnické, podepsané v Paříží dne 3. prosince 1903, k níž Č. S R. jest povinna podle čl. 20, smlouvy mezi čelnými mocnostmi spojenými a přidruženými s Československem, podepsané v Saint-Germain-en-Laye dne 10. září 1919, přistoupiti.
Zdravotní výbor vzal se schválením na vědomí vládní usnesení ze dne 25. listopadu 1921, kterým, pokud jde o provedení přístupu ku zmíněné úpravě, schváleno bylo zařadění československého státu do čtvrté kategorie zúčastněných států s ročním příspěvkem 6.250 fr., t. j. asi 40.000 Kč, čímž pozměněn byl původní, vládou schválený záměr, na přístup do kategorie páté, o němž zmiňuje se poznámka důvodové zprávy k čl. 3, ťÚpravyŤ, Zdravotní výbor vzal se schválením na vědomí, že tato změna jest nutna ku zachování mezinárodní prestyže československé republiky.
Zdravotní výbor připojuje se v plném znění k usnesení výboru zahraničního, a doporučuje je poslanecké sněmovně ke schválení.
V Praze dne 6. prosince 1921.
S. Taub, v. r., |
V. Johanis, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |