Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období |
4. zasedání. |
3267.
Návrh
poslanců Rudolfa Laubeho, dra Theodora Bartoška, Jana Pelikána a spol.
na zřízení stolice dělnického práva na právnických fakultách čsl. universit.
Rozvojem politických a sociálních řádů v republice Československé stalo se dělnictva nejen důležitým politickým činitelem ve státě, ale dospěl již k značnému rozvoji zvláštní obor dělnického práva četné z požadavků, obsažených v předválečných minimálních programech socialistických jsou dnes již vyřešeny a vtěleny v zákony, zákonná úprava dalších, zejména sociálního pojišťování, se připravuje. Úsilí o splnění požadavků pracujícího lidu a vyřizování sporných otázek mezi vlastníky výrobních prostředků a pracovníky přestoupila jíž stadium prvních bojů, v nichž proti skupině výhradně oprávněných vlastníků kapitálu stávalo dělnictvo jako skupím bez práva a bez právní ochrany a bez pevné právní úpravy svých poměrů, dnes zápas obou výrobních skupin nabývá liž zcela určité povahy procesu právního. Vyvinul se takto nový obor práva dělnického, jehož znalost praktickému právníkovi stává se stejně nezbytnou jako znalost kteréhokoliv oboru právního, na př. práva obchodního, živnostenského, nebo národního hospodářství. Rozvoj dělnického práva vyvolal také již v život a ještě vyvolá řadu institucí, v nichž činnost! právníkova bude nezbytnou, předpokládá však důkladnou znalost tohoto nového oboru právního.
Jeví se proto naléhavá potřeba, aby dělnickému právu počalo se soustavně vyučovati na právnických fakultách našich universit.
Z té příčiny činíme my podepsaní návrh, aby poslanecká sněmovna Národního shromáždění se usnesla takto:
Vládě se ukládá, aby:
1. počátkem zimního semestru 1922-23 zřídila na všech právnických fakultách universitních v republice Československé stolice dělnického práva za tím účelem, aby konány byly pro posluchače fakult právnických řádné a pravidelné přednášky o dělnickém právu domácím i mezinárodním, zahrnujíc v ně sociální pojišťování a spotřební i výrobní družstevnictví,
2. aby toto dělnické právo učiněno bylo povinným předmětem studijním a zkušebním, z něhož zkoušeno budiž při tak zvané politicko-právní theoretické zkoušce státní i při příslušném rigorosu.
Provedení tohoto návrhu nezpůsob mimořádných nákladů, poněvadž nevymyká se z normálního rozvoje vysokého školství. Prostředku, jichž k tomu cíli bude zapotřebí, buďtež zařaděny do řádného rozpočtu na příští rok a uhrazeny z pravidelných příjmů státních.
Navrhujeme, aby návrh tento k projednání přikázán byl výboru sociálně-polickému a rozpočtovému.
V Praze dne 9. prosince 1921.
Laube, dr. Bartošek, Pelikán, Buříval, Sajdl, Slavíček, Hrušovský, Sladký, Draxl, Špatný, dr. Franke, Stříbrný, Landová-Štychová, Pechmanová, Hrizbyl, David, dr. Uhlíř, Netolický, dr. Patejdl, Trnobranský, Zeminová.