Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období

4. zasedání


3246.

Zpráva

sociálně-politického výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 3207),

kterým se vláda zmocňuje, aby upravila pensijní pojištění na Slovensku a v Podkarpatské Rusi.

V bývalém království uherském nebylo pensijního pojištění soukromých zřízenců, které bylo v bývalém Rakousku zavedeno zákonem ze dne 16. prosince 1906, č: 1 ř. z. z roku 1907. V republice československé vznikla tedy i na tomto poli různost mezi starými zeměmi českými a Slovenskem a Podkarpatskou Rusí.

Už zákonem ze dne 20. prosince 1918, č. 92 Sb. z. a n. byl ministr sociální péče zmocněn, aby nařízením rozšířil působnost zákona o pensijním pojištění na Slovensko. Vláda nepoužila tohoto zmocnění, poněvadž Všeobecný pensijní ústav, jenž byl zatížen prací spojenou s likvidací bývalého rakouského všeobecného pensijního ústavu a likvidací náhradních ústavů, jakož i se zařaděním nových skupin pojatých do pensijního pojištění zákonem ze dne 5. dubna 1920, č. 89 Sb. z. a n., nemohl skončiti potřebné přípravné práce. Poněvadž pak nyní tyto přípravné práce jsou skončeny, jest možno zavésti pensijní pojištění na Slovensku i v Podkarpatské Rusi již od 1. ledna příštího roku.

Vláda však měla za to, že zmocnění dané zákonem shora citovaným, nestačí k tomu, aby byly také zrušeny různé detailní předpisy v území tom nyní platné, které by byly v rozporu s pensijním zákonem a soudila, že potřebuje k tomu zmocnění širšího. Výbor sociálně-politický nechtěl působiti na vládu, aby dané zmocnění vykládala poněkud extensivně, i zahájil jednání o vládní osnově. Při tom však projevil jednomyslně názor, že by bylo zbytečno zmocňovati vládu, aby nařízením rozšířila působnost určitého zákona na území přesně vyznačené od časového termínu uvedeného lotem a že jest účelnější, když zákon sám přímo vysloví rozšíření této působnosti. Proto změnil úplně § 1 osnovy.

Když se to však stalo, bylo nutno naříditi zákonem zřízení zemské úřadovny v Bratislavě. Má-li tato úřadovna zahájiti ihned činnost, jest třeba, aby ihned byl zřízen správní orgán a aby byla ihned vydána pravidla, kterými by se řídil. To je možno provésti rychle jenom aktem správním, k němuž § 3 návrhu výborového vládu zmocňuje. Při tom projevil posl. Taub přání, aby vláda, jmenujíc správní komisi, přihlížela ke všem politickým i národnostním skupinám.

Poněvadž byl změněn obsah osnovy, bylo nutno změniti i jeho název.

Na základě těchto úvah výbor sociálně- politický doporučuje, aby sněmovna poslanecká usnesla se takto:

(Osnova vládní.)

(Návrh výboru.)


Zákon

ze dne..........................................................,

kterým se vláda zmocňuje, aby upravila pensijní pojištění na Slovensku a v Podkarpatské Rusi.

kterým se působnost zákona o pensijním pojištění rozšiřuje na Slovensko a Podkarpatskou Rus.


Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby nařízením upravila pensijní pojištění zaměstnanců na Slovensku a v Podkarpatské Rusi podle obdoby zákona ze dne 16. prosince 1906, č. 1 ř. z. z roku 1907, ve znění upraveném cis. nařízením ze dne 25. června 1914, č. 138 ř. z., a zákonem ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n., dnem 1. ledna 1922 počínajíc.

§ 1.

Působnost zákona ze dne 16. prosince 1906, č. ř. z. na rok 1907, ve znění upraveném císařským nařízením ze dne 25. června 1914, č. 138 ř. z., a zákonem ze dne 5. února 1920, č. 89 Sb. z. a n., rozšiřuje se na Slovensko a Podkarpatskou Rus počínajíc dnem 1. ledna 1922.

Současně se vláda zmocňuje, aby při tom změnila nařízením souvislá odchylná zákonná ustanovení tam platící.

§ 2.

V Bratislavě zřizuje, se zemská úřadovna Všeobecného pensijního ústavu.

§ 3.

Vláda se zmocňuje, aby k řízení této zemské úřadovny jmenovala správní komisi z polovice ze zaměstnavatelův a z polovice z pojištěncův, a aby vypracovala stanovy a jednací řád této úřadovny.

§ 4.

Vláda se dále zmocňuje, aby nařízením zrušila nebo změnila zákonná ustanovení platná na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, pokud jsou v rozporu se zákonem o pensijním pojištění.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; jeho provedením pověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

§ 6.

Ministr sociální péče se pověřuje, aby jej provedl v dohodě se zúčastněnými ministry.


V Praze dne 1. prosince 1921.

Předseda:

Zpravodaj:

V. Johanis, v. r.

Dr. Lev Winter, v. r.


 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP