Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období

4. zasedání


3234.

Návrh

poslanců Chalupníka, Prokeše, Jana Černého a soudruhů

na zřízení elektrotechnické školy mistrovské při státní průmyslové škole ve Vítkovicích.

Národní shromáždění republiky Československé, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby počátkem školního roku 1922/23 otevřela při státní průmyslové škole ve Vítkovicích I. ročník elektrotechnické školy mistrovské a zařadila do rozpočtu na rok 1923 příslušnou položku.

Důvody:

V uhelném revíru ostravském t. j. v obvodů horního inspektorátu v Mor. Ostravě pracuje celkem 45 důlních a hutních závodů, větších kovodělných továren a elektráren. V uvedených důlních závodech je v provozu 48 dolů a koksáren.

U všech těchto závodů zaveden je částečně, u mnohých úplně elektrický provoz.

Každý důl zaměstnává jednoho dílovedoucího elektrotechnika, 2 až 4 elektromontéry a 8 až 10 obsluhovačů rozváděcích desek a motorů.

Celkem jsou v uvedeném obvodu v chodu elektrické alternátory a dynama o celkovém výkonu asi 130,547 HP, tedy asi 100,000 KW, (Vítkovice samé 36,000 KW,), poněvadž zatížení elektráren je většinou motory, jsou zde ještě elektrické motory o výkonnosti asi 80,000 KW.

Jako obsluhovačů a elektromontérů je zaměstnáno asi 1100 osob. Mimo to 150 předních dělníků a dílovedoucích.

Poněvadž zavádí se nyní elektrický pohon těžných strojů, lze čekati značné zvýšení počtu zaměstnaných elektrotechniků. Stavěná moravsko-slezská elektrárna, která bude zásobovati Slezsko a severovýchodní Moravu, umožní značnému množství elektrotechniků státi se samostatnými instalatéry,

Podle navrženého zákona budou při udílení koncesí míti přednost absolventi mistrovských škol průmyslových proti elektrotechnikům vyučeným bez školského vzdělání.

Tím zvětší se značně touha po získání školního odborného vzdělání, neboť podle tohoto bude se říditi rozsah udělené koncese.

Pro srovnání sloužiž výkony dvou největších elektráren na Moravě mimo Ostravsko, Elektrárna v Oslavanech u Brna má výkon 16,000 HP. Elektrárna v Přerově po projektované výstavbě bude míti výkon 13,000 HP, mají tedy elektrické centrály Ostravska výkon 8 až 10 kráte větší.

Potřeba elektrotechnické školy mistrovské ve Vítkovicích jest proto zvlášť důležitá, že na Ostravsku je značné množství elektrotechniků české národnosti, kteří zastávají nyní pouze místa podřízená a při vyšším vzdělání by mohli nahraditi dílovedoucí, kterážto místa při nedostatku českých odborných škol vyhrazena jsou doposud pouze příslušníkům národnosti německé.

Osnovu vyučovací na elektrotechnické oddělení bylo by třeba upraviti zvláště s ohledem na provoz elektráren a teprve v druhé řadě se zabývati výrobou elektrických strojů.

Po stránce formální navrhují podepsaní, aby návrh tento přikázán byl výboru kulturnímu.

Splnění v návrhu obsaženého požadavku vyžaduje pro rok 1922 celkový náklad 17.000 Kč, kterýžto obnos může býti uhrazen z částí poplatky školními (školné žáků), z části z obnosu povoleného rozpočtu ministerstva školství a národní osvěty na rozšiřování škol v rámci celkového rozpočtu pro rok 1922 povoleného k udržování nynější školy.

V Praze dne 29. listopadu 1921.

Chalupník, Prokeš, Jan Černý, Čundrlík, A. Černý, Svoboda, Pik, Ant. Novák, Pocísk, Bečko, Lehocký, Geršl, Oktavec, Kovačič, Al. Kříž, Marek, Kubál, Zverec, Benda, Kasík, Remeš.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP