Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období |
4. zasedání |
3220.
Zpráva
I. výboru pro průmysl, obchod a živnosti,
II. výboru zahraničního
o vládním návrhu (tisk 236?), kterým se předkládá obchodní smlouva, uzavřená dne 23. dubna 1921 mezi republikou Československou a královstvím Rumunským Národnímu shromáždění ku schválení.
I.
Důvodová zpráva, obsažená v tisku 2367, obsahuje zevrubné zdůvodnění všech právních opatření, učiněných ministerstvem zahraničních záležitostí pro úpravu mezinárodních obchodních a politických styků mezi naší republikou a královstvím Rumunským.
Proto navrhuje výbor pro průmysl, obchod a živnosti:
Národní shromáždění se usnáší:
1. Obchodní úmluva uzavřená dne 23. dubna 1921 v Bukurešti mezi republikou Československou a královstvím Rumunským se schvaluje.
2. Vládě se ukládá, aby úmluvu tuto ústavně schválenou publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu Československého.
3. Ministru zahraničních věcí se ukládá, aby v dohodě se všemi zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení této úmluvy.
V Praze 2. srpna 1921.
Jan Slavíček, v. r., |
J. Prokeš, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |
II.
Uzavrenie obchodnej smluvy tejto má slúži k usnadneniu obchodných stykov ako i hospodárskej súčinnosti oboch štátov, a má dať pevný podklad k priateľským sväzkom, ktoré ich pojá. Dôvodová zpráva vlády poukazuje na zemedelské a lesné bohatstvo Rumunska a na skvelé predpoklady pre budúcnosť rumunského priemyslu, ďalej na tú okolnosť, že zeme rumunské boly značným odbytišťom skoro všetkých priemyslových výrobkov našich, konečne na ústie Dunaja, ležiace na rumunskom území a vysoko významné ako spojka naša s blízkym východom, a tak z hospodárskych dôvodov cení význam uzavrenia tejto obchodnej smluvy.
S ohľadom na fakt, že smluvou touto dostáva sa naším príslušníkom v Rumunsku zrovnoprávnenie s občanmi všetkých ostatných štátov, ktoré majú s Rumunskom už smluvy, ďalej že zbožie naše v Rumunsku a vice versa bude pri vyclievaní požívať najvyšších výhod a aplikovaná naň minimálna colná sadzba, že v sriadování odbočiek obchodných spoločností zabezpečuje sa reciprocita a že konečne v otázkach dopravných zjednaná je sloboda tranzitu a paritné nakladanie vo všetkých smeroch ľoďmi, obchodná úmluva táto je vhodnou k upevneniu priateľských sväzkov medzi nami a kráľovstvom Rumunským.
Smluva obsahuje i potrebám zodpovedajúce riešenie úpravy pohraničného styku na naše] priamej hranici s Rumunskom. V článku
10. úmluva zmieňuje sa o tom, že právna pomoc ve veciach civilných a trestných, vydávania zločincov, výkonu súdnych rozhodnutí ako i otázky zdravotné budú upravené zvláštnymi úmluvami, čoho je potreba zaiste naliehavá.
Zahraničný výbor preto navrhuje:
Národní shromáždění republiky Československé se usnáší:
1. Obchodní úmluva uzavřená dne 23. dubna 1921 v Bukurešti mezi republikou Československou a královstvím Rumunským se schvaluje.
2. Vládě se ukládá, aby úmluvu tuto ústavně schválenou publikovala ve Sbírce zákonů a nařízení státu Československého.
3. Ministru zahraničních věci se ukládá aby v dohodě se všemi zúčastněnými ministry učinil další opatření, jichž je třeba ku provedení této úmluvy.
V Prahe, 25. listopadu 1921.
Ant. Němec, v. r., |
Igor Hrušovský, v. r., |
predseda. |
zpravodajca. |