Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

4. zasedání.


3210

Naléhavá interpelace

poslance Dra Šmerala a soudruhů

vládě

o sporu horníků s důlními podnikateli na Ostravsku.

Již po několik měsíců trvá v revíru Ostravsko-karvínském napětí mezi hornictvem a důlními podnikateli, které právě následkem neústupného, záludného a provokativního jednání důlních podnikatelů a jejich organisace vyvrcholuje hrozí ohromný sociální zápas, jenž by mohl způsobiti velké otřesy hospodářského života, mnoho strádání v této zimní době a který by způsobil státu velmi těžké škody. Nelze přehlížeti, že provokativní jednání zaměstnavatelů a jejich vyjednavačů poslední dny vytvořilo ovzduší veliké roztrpčenosti a velkého pobouření, takže boj byl by velmi tuhý a dlouhotrvající.

Celý spor vyvolali důlní podnikatelé. Oni to byli, kteří na počátku srpna t. r. hornickým organisacím vypověděli kolektivní smlouvu, jež byla v platnosti od listopadu r. 1920. Není pochyby, že důlním podnikatelům šlo o snížení hornických mezd, které ani nejsou na vyhovující výši a jejichž snížení nemůže býti připuštěno pro rostoucí drahotu. Teprve bezprostředně před vypršením výpovědi dne 29. října byla za účasti ministerstev ujednána v Praze mezi zástupci organisací hornických a zástupci Svazu podnikatelů rychlá úmluva, dle níž měla se na dolech revíru ostravsko-karvínského zvýšiti výkonnost v listopadu o 10%, v prosinci o dalších 10%. Dohoda tato byla dne 6. listopadu na konferenci závodních rad přijata, poněvadž horníci chtěli přispěti k výkonnosti svým dílem, ale bez újmy na úkolových sazbách. Když však již za několik dní se ukázalo, že zaměstnavatelé chtějí úmluvy využíti k snížení mezd, učinily závodní rady nové unesení, v němž zcela otevřeně pravily: Hornictvo chtělo na se vzíti oběs, že k zvýšení výkonnosti a k snížení uhelných cen přispěje dle své možnosti. Zaměstnavatelé však svým jednáním dokázali, že se jim nejedná o zvýšeni výkonnosti, ani o snížení cen uhlí, nýbrž hlavně o snížení mzdy a zrušení výhod, dělnictvu doposavad poskytovaných. Zaměstnavatelé prostě ohlásili snížení úkolových sazeb o 10% na listopad, o dalších pak 10% na prosinec, o ulehčení provozu se nijak nestarali a nechtěli připustiti závodní rady ke kontrole výkonnosti. Závodní rady navrhly, aby místo této úmluvy ze dne 29. října, platné do konce roku, zůstala v platnosti stará smlouva z r. 1920, která by byla prodloužena do ujednání smlouvy nové. Zároveň zdůraznili, že nepřipustí jakékoliv snížení úkolů neb mezd. Toto usnesení bylo jednomyslné, z čehož je patrno, jaké všeobecné pobouření v celám revíru vyvolali podnikatelé svým výkladem první úmluvy bezohledně snižujíce úkolové sazby a provokativně nedbajíce práv závodních rad. Od té chvíle stalo se jednání důlních podnikatelů a jejich organisace ještě provokativnější. V odpovědi, kterou zaslali hornickým organisacím, prohlásili, že trvají na svém výkladu pražské úmluvy. Když byli zaměstnavatelé pozváni ministerstvem veřejných prací k novému jednání do Prahy, poslali sice zástupce, ale ti prohlásili, že jsou jenom k informaci a že nemají vůbec plných mocí. Porada se bezvýsledně rozešla. Ministr pozval zástupce obou stran na novou poradu dne 24. t. n. s výzvou, aby přišli jako plnomocníci. K tomuto jednání zástupci zaměstnavatelů se vůbec nedostavili. Z celého tohoto postupu je patrno, že podnikatelé usilují pro své zisky snížiti mzdy, aniž se tím snad sníží cena uhlí. Zaměstnavatelům zřejmě nezáleží na klidu v revíru a na všem tom, co z tohoto sporu vzejde. Jsou to velicí kapitalisté, smýšlení nejen surově protidělnického, ale i lidé, kteří nemají zájmu na hospodářském rozkvětu nebo dokonce i existenci této republiky.

Je proti existenčním zájmům republiky, že nejdůležitější průmysl, jako je hornictví, velké přírodní bohatství uhelné, zůstaly dosud v rukou soukromého kapitálu, většinou cizáckého. Již první vláda republiky, oceňujíc význam uhelného bohatství a vyhovujíc přání nejširších vrstev lidových, prohlásila za jeden z hlavních bodů svého programu zabrání uhelného pokladu pro stát. I další vlády ve svých programech ohlašovaly sestátnění nebo socialisaci dolů. V tomto ohromném zápase mezi hornictvem a uhlobarony musí se vláda postaviti na stranu horníků a tu má příležitost, aby zajistila státu kontrolu a moc nad daly.

Podepsaní se táží:

1. Je vláda odhodlána, použijíc nátlaku veškeré státní moci, postaviti se proti důlním podnikatelům a sjednati klid v hornických revírech tím, že zasadí se o ujednání kolektivní smlouvy, jaké si horníci přejí?

2. Je vláda ochotna zahájiti okamžitě kroky, směřující k socialisaci dolů?

3. Je vláda ochotna dosaditi ihned pro dobu přechodnou do revírů sekvestrační úřady na doly, složené ze zástupců zaměstnanců a úřadů a odejmouti disposiční právo těžařským společnostem?

V Praze dne 25. listopadu 1921.

Dr. Šmeral,

Blažek, Kučera, Darula, Borovszky, Bubník, Skalák, Houser, Skaunicová, Kreibich, Malt, Marta, Svetlik, Halen, Koutný, Mikulíček, Rouček, Tausik, Kunst, Toužil, Krejčí, Nagy, Surányi, Warmbrunn.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP