Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921 |
|
I. volební období. |
4. zasedání. |
3192
Návrh
poslance Josefa Šamalíka a soudruhů
na znárodnění a zpřístupnění Moravského Krasu.
Jest nesporno, že přírodní nádhery Morav. Krasu jsou tak velkolepé, že žádná jiná země se jimi Nanositi nemůže. Světoznámá zpřístupnělá propast Macocha, kolem níž se tolik pohádkových dějů spřádá obklopena čarokrásnými sály a vodními jezery, sloupská krápníková bludiště s propastmi, jedovnická, ostrovská a holštýnská propadání vod, v.nichž jsou právě nové prostory objevovány - důležité objevy v Býčí skále - přiváděti budou statisíce nových návštěvníků z celého světa, aby obdivovali tyto pohádkové říše podzemní.
Doposud prováděli zpřístupnění jeskyň a pracovali na nových objevech sami majitelé jeskyní na svůj náklad. To přímo nutilo je ke konkurenčním snahám a agitacím.
Přírodní krásy musí býti chráněny a zachovány; musí býti účelně zpřístupněny a znárodněny.
Již po několik roků vede se jednání, aby zavedena byla společná správa všech jeskyní v Krasu. Jest nutno zavésti jednotné a soustavné bodání; jest také nutno zavésti jednotné, úsporné elektrické osvětlení jeskyní krasových. Pouhým zabráním podzemních jeskyní těmto nutnostem vyhověno nebude.
Jest nejen nutno vydati zákon o ochraně přírodních krás a zachováni krápníkových a jiných výzdob jeskyní vůbec, ale jest také nutno utvořiti krasovou komisi: a) z majitelů jeskyní; b) badatelů a zájemníků (cizin. svazy a turistické jednoty a pod.); c) zástupců vlády republiky, zástupců sněmovny a senátu, která vybavena jsouc potřebnou nezúročitelnou státní půjčkou, provedla by: 1. zpřístupnění Moravského Krasu, zatím autobusové, pak železniční; 2. potřebné elektrické osvětlení všech jeskyní; 3. upravení přístupu dosavadních i nových jeskyní; 4. další bodání v krasovém území a 5. jeho znárodnění.
Z příjmů, jež by krasová komise z celého krasového území docílila, hradily by se: 1. náklady provozovací, 2. amortisace státní půjčky, 3. náhrady majitelům jeskyní, zejména prokázaných investicí a nákladů s bodáním spojených. pást zisku upotřebila by se na další bodání v Mor. Krasu.
Takovým způsobem jedině možno jednotně upraviti nejen návštěvy jeskyní, ale i badání nových objevů.
Také elektrisace Mor. Krasu bude jen tímto způsobem umožněna a sice zavedením hlavní linky z Líšně ke Křtinám, Jedovnicím, Ostrovu a Sloupu, kudy má vésti elektrická dráha krasová. Jen bezúročitelná státní půjčka umožní krasové komisi vybudování elektrického osvětlení, z jehož výnosu bude se také amortisace státní půjčky hraditi.
Podepsaní navrhují:
Slavná sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě Čsl. republiky se ukládá neprodleně předložiti poslanecké sněmovně osnovu zákona na ochranu a nach ování přírodních krás.
Dále se vládě čsl. republiky ukládá, aby bezúročitelnou státní půjčkou umožnila provedení velenutných opatření komunikačních, elektrických, badacích atd., jež by zvláštní krasovou komisí, sestávající z majitelů jeskyní, badatelů a zájemníků, zástupců státních, poslanců a senátorů, co nejrychleji byla provedena.
Za tím účelem povolena budiž bezúročitelná státní půjčka do výše 30 milionů Kč, jíž by se postupně používalo k provedení výše uvedených nutností.
Půjčka státní budiž poskytnuta ze státních úvěrů, případně opatřena budiž úvěrem bankovním, za nějž by stát převzal záruku zúročení a amortisování, a již by krasová komise z výnosu podniků krasových a jeskyní splácela, čímž opatřena úhrada.
Návrh budiž přidělen výboru rozpočtovému.
V Praze dne 18. listopadu 1921.
Josef Šamalík,
Fr. Navrátil, Čuřík, Janalik, Kopřiva, Tomik, Adámek, Adamovský, Hancko, dr. Labay, Bezděk, dr. Gažík, Bobok, Hlinka, Onderčo, Sedláček, Vrabec, Roudnický, dr. Nosek, Košek, Myslivec, dr. Mazanec, dr. Juriga, Rozsypalová, Tománek.