Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

4. zasedání.


 

3176.

Návrh

poslanců J. Pelikána, E. Špatného, J. Hrizbyla a spol.

na vyšetření činnosti odhadních komisí pro ocenění koní, povozů a postrojů v době mobilisace a na způsob, jak nahraditi škody nesprávnostmi státu přivoděné.

Při vyhlášení mobilisace sestaveny byly komise pro odhad cen koní, povozů a postrojů, kterých vojenská správa pro případ vojenského zakročení proti Maďarsku nevyhnutelně potřebovala. Komise tyto sestavovány byly téměř vesměs z takových majitelů potahů, kteří na výši cen požadovaných potahů byli jako prodávající přímo interesováni. Při sestavování komisí byli téměř všude a zásadně odmítáni znalci potahů, řemeslníci (kováři, koláři, sedláři atd.), zvěrolékaři, povozníci, ano i obchodníci koňmi. Na Čáslavsku na příklad sestávala komise z hlavních činitelů agrární strany. V tomto obvodu obdržel prodavač koní 47.000 Kč za pár, který nabízel před tím čáslavské obci za cenu pod 30.000 Kč. Důkaz podá městský úřad čáslavský. Podobně odhadovalo se i jinde. Po ukončení mobilisace odpírají bývalí majitelé potahů vzíti hlavně odkoupené koně nazpět, přes to, že si mezi tím jiných neopatřili a bez nich se neobejdou. Interesenti si prostě za levný peníz pořídí jiné, stejně pěkné a dobré potahy a budou vzpomínati na mobilisaci jako na dobu dobré pro ně konjunktury. Dokladem o množství případů tohoto hotového vydírání státu v době jeho tísně je rozkaz, který dal sám pan ministr národní obrany, v zájmu zřízení vyšetřovací komise pro zjištění všech poškození, která pod tímto titulem státní správa utrpěla.

V důsledcích uvedených skutečností navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno Národního shromáždění republiky Československé račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby podle vzoru vyšetřující komise ústřední zřídila pro urychlení šetření vyšetřující komise obvodové pro jednotlivé obvody odhadních komisí.

Komise sestaveny buďtež tak, aby majitelů více než jednoho koně, resp. potahu nebylo v obvodové komisi více, nežli jedna třetina. Jedna třetina pozůstávej ze znalců ostatních (malozemědělců, obchodníků, povozníků, býv. vojínů jízd. pluků atp.), jedna pak ze zástupců veřejných zájmů (zvěrolékařů, důstojníků, úředníků ap.).

Předsedou komise buď jeden ze zástupců veřejných zájmů.

Rozhoduje prostá většina komise. Při rovnosti hlasů rozhoduje předseda.

Komise ústřední účinkuje jako instance dohlédací a odvolací.

Z rozhodnutí obvodové komise není odvolání, jestliže se usnesení stalo dvěma třetinami hlasů nebo bylo-li rozhodnuto pouze o náhradě škody, která nepřesahuje Kč 3.000,-.

Výsledky šetření, z nichž není odvolání, oznámí komise okresní správě politické, která podá celkovou zprávu ze svého obvodu ústřední vyšetřovací komisi.

Výsledky šetření v případech ostatních oznámí ze svého obvodu okresní politická správa ústřední komisi s návrhy na náhradu škody a potrestání viníků.

Případy náhrady škody, trestů členů komisí uložených, oznámí se na tabulí úřadovny okresní berní správy. Tyto obvodové vyšetřující komise rozšíří se po ukončení jejich činnosti o stejný počet náhradníků, za stejného stavovského rozvrstvení a přejmenují se na odhadní okresní komise pro případ eventuelní potřeby.

Návrh tento přikazuje se výboru brannému, zemědělskému a právnímu.

Provedení tohoto návrhu nevyžaduje nákladu.

V Praze dne 16. listopadu 1921.

Pelikán, Špatný, Hrizbyl,

Sladký, Langr, dr. Franke, Stříbrný, Buříval, Hrušovský, Draxl, dr. Uhlíř, dr. Patejdl, David, Landová-Štychová, Trnobranský, Netolický, Pechmanová, Zeminová, Sajdl, Slavíček, dr. Bartošek.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP