Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

4. zasedání.


3169.

Zpráva

výboru zdravotního

o návrhu poslanců dra Holitschera, Palmeho, Kirpalové a soudruhů (tisk 1320)

na vydání zákona o zákazu podávání alkoholických nápojů mladistvým.

Zdravotní výbor předkládá sněmovně poslanecké k usnesení jejímu ze dne 12. srpna 1921, kterým byla výboru vrácena osnova zákona o zákazu podávání alkoholních nápojů mladistvým (tisk č. 2075), opravený návrh tohoto zákona a připojuje k němu své odůvodnění:

Že alkoholism ničí množství sil tělesných, duševních, mravních i hmotných v národě pijícím, je dnes vědecky nade všechnu pochybnost prokázáno. Proto také všechny kulturní státy a všichni vyspělí národové se brání proti tomuto zlu. Jako po celém vědeckém světě, tak i u nás hnutí abstinentní pracuje k tomu, aby byl odstraněn alkoholism jako jeden z nejhlavnějších neduhů sociálních.

Vidíme dnes, že veliká republika Spojených států severoamerických, a stejně i republika Finská mají zákonem provedený naprostý zákaz výroby, prodeje a dovozu všech alkoholních nápojů. Rovněž sovětské Rusko neodvolalo zákaz carské vlády o výrobě a pití kořalky. Ve Švédsku a Norsku je požívání lihovin zákonem velmi omezeno, Belgie má nový zákon proti kořalce, Německo, Jugoslavie, Bulharsko a Polsko připravují nové zákony, jimiž bude silně omezeno požívání alkoholních nápojů.

Je přirozeno, že ani náš stát a náš národ, proti mnohým národům a státům kulturně o mnoho vyspělejší, nemůže zůstat pozadu a otázka alkoholní musí u nás býti zákonem tak upravena, abychom se nejevili za ostatními státy a národy zaostalými.

Bylo by pod důstojností naší sněmovny dopodrobna dokazovati škodlivost alkoholu. Stačí připomenouti jen toto: podívejme se do nemocnic, blázinců a trestnic. Budeme-li pátrati po příčinách, jež zavedly jednotlivce v tato místa, jistě poznáme, že velmi značný počet ošetřovanců jest přijímán zde jen v důsledku pijáctví. Nejen to, pití podporuje další zlo: prostituci, z níž prýští pro národ a stát druhé, ještě hroznější nebezpečí pohlavních nemocí, které ohrožují zdraví národa. Oddělení nemocnic a příslušné ústavy nestačí ani pojmouti počet osob, jež jsou postiženy těžkými formami venerismu, zejména syfilistického. Všemi těmi zly trpí stát nejen po stránce hygienické, ale i po stránce finanční. Naproti tomu, čím zdravější jest jeho obyvatelstvo, tím menší jsou vydání na uvedené veřejné účele.

Předložený návrh zákona nemá jiné tendence, než čeliti aspoň z části alkoholismu, a to pokud tento ohrožuje nejmladší část obyvatelstva, děti a mládež; a že děti a mládež, naděje národa, musí býti skutečně od alkoholismu chráněna, uzná jistě každý komu leží na srdci budoucnost nejen národa, nýbrž i lidstva. Navržený zákon zasahuje do života osob starších teprve tehdy, když hrozí nebezpečí, že ve veřejných místnostech, kdy mysl je veselím rozrušena, alkoholu kořalečního bude používáno k zdemoralisování okolí.

Z toho je vidno, že zdravotnický výbor, ač sám je přesvědčen, že by mělo býti zákonem zakázáno pití jakýchkoli alkoholních nápojů, přece jen účtuje s danými poměry a nechce, pokud nejsou masy lidu převážné vyspělé pro abstinentism, navrhovati zákonů drastických, nýbrž jen čeliti ochranným zákonem aspoň některým zárodkům zla. Je přirozeno, že vystupuje přísněji proti pálence, protože také kořaleční mor po válce počíná znova zle rozšiřovati se v mnohých obvodech naší republiky.

Neskrytě a otevřené praví tímto návrhem zdravotnický výbor, že jím samým zahájen je boj protialkoholní, který tím dříve bude k dobru státu skončen, čím více bude vystupovati jeho kulturní poslání a nebudou se jistí činitelé ohlížeti na tak zv. existenční otázku osob, které jsou živy prodejem jedu obsaženého v alkoholu samém. zdravotní výbor je pevně přesvědčen, že úbytek státu co do daní bude nahrazen zmenšeným vydáním na trestnice, ano i na chudinství.

Prvním dílem tohoto boje je upravený návrh dr. Holitschera a soudr. (tisk č. 1320) - v němž bezpodmínečně výbor vyslovuje se pro zákaz piti jakýchkoli nápojů alkoholních do dokonaného věku 16 let.

Pro léta 16 - 18 považuje zdravotnický výbor za nutné trvati na tomto zákazu požívání kořalky a jiných pálených nápojů. Ač nijak nepřezírá nebezpečí plynoucího z požívání vína a piva, domnívá se, že obvyklé nápoje (v oblasti české pivo, na Slovensku víno) nejsou přec tak nebezpečné jako zhuštěný alkohol, požívaný ve sklenkách likérů a kořalky.

Zdravotnický výbor opraveným návrhem svým vyhověl přáním pronášeným se strany živnostnictva, a zmírnil osnovu také tím, že odnášení nápojů alkoholních mimo místo obchodu pro potřebu však jen a jen osob k používání oprávněných, není zákonem zakázáno. Výbor doufá, že nebude této úlevy zneužíváno k obcházení zákona.

K provádění zákona doporučuje výbor, aby nyní navržené, oproti původní osnově č. 2076 a č. 1320 zmírněné tresty na přestupky byly co nejpřísněji udělovány a tam, kde překročování zákona jest zjevem povážlivým, budiž použito ustanovení o odnětí koncese živnostenské jako důsledek trestního ustanovení bez ohledu, zda tím odsouzený pachatel je existenčně dotčen, či nikoli. Výbor doporučuje, aby kontrolou nad prováděním zákona pověřilo ministerstvo zdravotnictví mimo orgány policejní též důvěryhodné osoby z občanstva, které by se postaraly o to, by se nestalo ustanovení zákona bezpředmětným.

V Praze dne 25. října 1921.

Emil Kasík, v. r.,

Taub, v. r.,

zpravodaj.

předseda.


 

Zákon

ze dne ............... 1921,

kterým se omezuje podávání alkoholních nápojů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

1. Podávati alkoholní nápoje všech druhů (pivo, víno, ovocné víno, kořalku, likéry, slivovici, rum atd.) dětem a osobám nepřekročivším 16. roku (mladistvým), i když jsou v průvodu dospělých, ve veřejných místnostech (hostincích, kavárnách, restauracích, výčepech, obchodech, automatech, bufetech ap.), dále výletištích, poutích a pod. k požití na místě se zakazuje.

Zakazuje se také, aby dorostlí ve veřejných místnostech a místech uvedených v 1. odstavci dětem a mladistvým osobám dávali alkoholní nápoje podávati a dovolovali podaných nápojů požívati.

Podávání alkoholních nápojů dětem a mladistvým osobám, které je odnášejí mimo výčep k požívání osobám dle zákona toho k tomu oprávněným nespadá pod tento zákaz.

§ 2.

Kdo je zodpověden za vedení živnostenských podniků v § 1. naznačených, jest zodpověden za to, aby se dbalo zákazu vysloveného v § 1. i když hostů sám neobsluhuje, nýbrž dává je obsluhovati osobami jinými.

Rodiče a pěstouni dětí a mladistvých jsou rovněž zodpovědni, jestliže tito s jich vědomím požívají alkoholních nápojů.

Osoby, které v místnostech a místech uvedených v 1. odstavci § 1. žádají k požívání pivo neb víno, nechť vykáží se úředním potvrzením, že dokonaly 16. rok věku: osoby, které žádají jiných alkoholních nápojů (§ 1., odst. 1.) nechť vykáží se úředním potvrzením, že dokonaly 18. rok věku.

Každý, kdo nápoj podává (§ 1.) je povinen odepříti podávání alkoholních nápojů, může-li vzejíti pochybnost o věku osoby (§ 3.), jíž se má nápoj podati.

Při zábavách tanečních přísně se zakazuje podávati komukoliv jiné alkoholní nápoje kromě piva a vína.

§ 4.

Přestupky tohoto zákona trestají politické úřady (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi policejní vrchnosti administrativní) a to pokud jde o živnostníky pokutou od 20 do 10.000 K, v případě nedobytnosti vězením (uzamčením) od 2 hodin do 3 měsíců, jinak pokutou od 20 do 1000 korun, v případě nedobytnosti vězením (uzamčením) od 24 hodin do 14 dnů.

Dopustí-li se živnostník opětovně přestupku podle tohoto zákona, může býti vysloveno odnětí živnostenského oprávnění po rozumu živnostenského řádu (zábora).

Pokuty připadají státu.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti 6 neděl po svém vyhlášení. Provedením jeho pověřuje se ministr zdravotnictví se zúčastněnými ministry.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP