Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání


 

3143.

Interpelace

poslanců Skaunicové, Svetlika a soudruhů ministru vnitra a ministru s plnou mocí pro Slovensko o zabití dělníka Střeďanského četnickým nadporučíkem Taichmannem ve Velkých Topolčanech.

K mnoha případům, kdy četnictvo krvavě zakročilo proti zástupům dělníků nebo proti jednotlivcům, kdy toto zakročení rovná se nejsurovější a bestiální vraždě, přibyl případ nový, stejně křiklavý a vzrušující jako dosavadní. Udál se ve Velkých Topolčanech na Slovensku a je příznačno, že právě na Slovensku událo se za tři léta republiky zvláště mnoho vražd spáchaných četnictvem na slovenských pracujících lidech. Jest to důsledek onoho příkrého, proti prostému lidu krajně zaujatého režimu, kterým je Slovensko svíráno. A je to následek toho, že vedle řady dobrých lidí mezi četnictvem jsou tam ve službě lidé; kteří prosluli svým krutým a bezohledným jednáním proti českému i německému lidu za Rakouska a zejména za války. Z vyšších úředních míst nařizuje se bezohlednost vůči dělnictvu a přísné dodržování četnických instrukcí, pocházejících z dob Rakouska, a oni surovci, kteří jsou v řadách četnictva v hojném počtu, provádějí tyto příkazy se vší bezohledností a při každé příležitosti používají zbraně a to často způsobem přímo zvířeckým.

Ve Velkých Topolčanech probodl nejsurovějším způsobem dne 12. října četnický nadporučík Taichmann dělníka Střeďanského. Stalo se to podle našeho vyšetření a podle výpovědí několika věrohodných svědků za těchto okolností:

Dělník Jan Střeďanský pracoval na dvorku domu ve Velkých Topolčanech a uviděl, že četník, maje napřaženou pušku, honí malé děvče protože paběrkovalo řepu. Když četník doběhl až ke Střeďanskému, poznamenal tento, aby neděsil děti pro napaběrkovanou řepu. Četník v tom viděl mísení se do úředního výkonu a pískal o pomoc. V malé chvíli přiběhl druhý četník. Latím Střeďanský konal klidně svou práci, kopal studnu. Četníci chtěli jej zatknouti a odvésti. Střeďanský, prostomyslný Slovák, pravil, že s nimi nepůjde, že nic neudělal. Četníci chtěli zjistiti jeho jméno. On ale jim nechtěl říci, odkazuje je, aby si došli do městského domu, že on je domácí člověk. Z celého tohoto jednání povstala malá hádka, při níž Střeďanský řekl četníkům: Jebem ti tvého českého otca. Četník na to zase řekl: Jebem ti tvého sprostého slováckého otca. Na to chtěli četníci Střeďanského odvésti násilím, při tom se tahali a upadl četník i Střeďanský. V tom okamžiku bylo udeřeno vedle stojící dítě Střeďanského od četníka pažbou do obličeje. Četníci chtěli násilím odvésti Střeďanského na svou stanici, ale Střeďanský se bránil, že na stanici nepůjde, protože se bojí biti, ale že půjde na městský dům. Do celé záležitosti vmísil se 14letý hoch Střeďanského, který prosil četníky, aby otce pustili, líbal jim ruce a nohy. Ale četnický nadporučník Taichmann, který se dostavil, bil jej řetízky přes ruce a po těle a později chytil jej za krk a odhodil. Zatím vlékli četníci Střeďanského ke své stanici. Když však ho dovlekli k blízké zdi, poručil nadporučník oběma četníkům, aby ho přidrželi ke zdi. Oni ho uchopili za ramena a drželi u zdi. Taichmann chopil Střeďanského za prsa a křičel na něho, zdali s nimi půjde Střeďanský prohlásil, že na městský dům ano. Na to vytáhl Taichman bajonet, vrazil ho Střeďanskému pod rameno a dle výpovědi očitého svědka Johany Hirschové dvakráte udeřil na rukověť bodla pěstí, aby hlouběji vnikl. Když četníci Střeďanského pustili, klesl na zem a dokonal. Mrtvolu naložili četníci na vůz a odvezli do nemocnice.

To je jistě bestiální způsob zavraždění člověka a připomínáme ještě, že dle zpráv Taichmann působil před převratem jako velitel četnické stanice v Lomu (okres Most), byl tam postrachem Čechů a horníků, za války trýznil hlavně horníky, kteří museli vytrpěti od něho velmi mnoho. Po převratu byl nucen utéci, lid jej chtěl za jeho hrubosti ztrestati.

Na Slovensku, jako řada jiných jemu podobných stvůr, stal se věrným sluhou krvavého režimu, který tam trpěly doposavad všechny vlády.

Podepsaní se táží:

1. Je pánům ministrům tento případ znám?

2. Jsou ochotni potrestati provinilého nadporučníka a dáti náhradu pěti dětem nedospělým, o něž se zavražděný Střeďanský staral?

3. Jsou ochotni páni ministři naříditi, aby soustava četniekéüo vraždění na Slovensku přestala?

V Praze dne 19. října 1921.

Skaunicová, Svetlik,

Haken, Kreibich, Bubník, Kunst, dr. Šmeral, Toužil, Houser, Krejčí, Merta, Nagy, dr. Hahn, Burian, Borovszky, Surányi, Warmbrunn, Darula, Koutný, Kučera, Malá, Mikulíček, Tausik.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP