Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání


 

3140.

Odpověď

vlády

 

na interpelaci poslanců Skaunicové, Mikulíčka, Malé a soudruhů o snížení moučné dávky, zvýšeni cen mouky a o zásobovacím plánu pro rok 1921-1922 (tisk 2558).

Předpoklad interpelace, že od 2. července t. r. byla moučná dávka snížena na kg na osobu a týden, spočívá patrně na nesprávné informaci, ježto již dříve, a to vyhláškou ministerstva pro zásobování lidu ze dne 20. června 1921, č. j. 38319/8905 ai 1921, byla spotřební dávka mlýnských výrobků snížena na z kg na osobu a týden, z čehož z pravidla připadá 1 kg na chlebovou mouku a kg na vařivou mouku.

Důvodem pro toto snížení dávky byla okolnost, že pohotové zásoby mlýnských výrobků nestačily při vysokém počtu nesamozásobitelů, požadujících veřejné zásobování ku krytí do té doby platné spotřební dávky a bylo by bývalo nutno některým okresům nedávati mouky vůbec, aby jinde mohla býti vydávána nesnížena, případně by se pro některé týdny mouky všeobecně nedostávalo. Umožněno bylo to také tím, že většina nesamozásobitelů není již odkázána pouze na výdej spotřební dávky mouky, nýbrž svoji výživu kryje jinými potravinami, které jsou v dostatečném množství pohotově.

Jest pravda, že musely býti zvýšenu ceny exkontingentních mlýnských výrobků, určených pro osoby vyloučené z veřejného zásobováni a to se zřetelem ku cenám světového trhu a finanční situaci státu. Kdyby byly ceny exkontingentních mlýnských výrobků zůstaly v platnosti pod cenami světového trhu, byl by znemožněn dovoz mlýnských výrobků volným obchodem z ciziny, ježto by obchody a také družstevní podniky dělnické nemohly konkurovati s nižšími cenami mlýnských výrobků exkontingentních, dodávaných se souhlasem vlády Státním obilním ústavem a nemohly by nésti risiko spojené s importem mlýnských výrobků za těchto poměrů. Na váhu dále však padá okolnost, že Obilní ústav by nestačil krýti poptávku po exkontingentních mlýnských výrobcích, ježto pro nedostatek úvěru, by nebyl také s to, aby potřebné zásoby z ciziny importoval.

Pokud se tkne kontingentu 40.000 vagonů obilí na hospodářské období 1921-1922 poukazuje se na vládní nařízení ze dne 30. června 1921, č. 224 Sb. z. a n. a známé jednání, jež předcházelo vydání tohoto vládního nařízení. Znovu se připomíná jen docela stručně tolik, že k vydání tohoto vládního nařízení muselo dojíti v posledním okamžiku, když parlamentární projednávání vládních osnov, týkajících se státního hospodaření, resp. částečného uvolnění obchodu obilím a mlýnskými výrobky a zásobovacího plánu pro období 1921/1922, podaných již v únoru 1921 č. t. 1547 a později k poměrům nově přizpůsobeným, nevedlo k cíli.

Vyhlášky vydané za účelem zjištění počtu osob s ročním příjmem do 10.000 K, měly za účel pro příští jednání parlamentární zjistiti aspoň přibližně příslušná ciferní data, ježto statistika po té stránce neposkytuje žádných pomůcek.

Vyhlášky ty však neměly nikterak za účel stanoviti rozsah státního zásobování pro hospodářské období 1921/1922. Otázka ta byla ve smyslu usnesení zásobovacího výboru Národního shromáždění upravena vládním nařízením ze dne II. srpna 1921, čís. 270 Sb. z. a n., se zřetelem na kontingent obilní stanovený vládním nařízením ze dne 30. června 1921, č. 224 Sb. z. a n.

Nařízení ta musila býti opět vydána na základě zmocňovacího zákona, ježto dotyčné vládní předlohy na úpravu těchto otázek ve formě zákona nebyly Národním shromážděním projednány.

V Praze dne 14. října 1921.

Ministerský předseda:

Správce ministerstva pro zásobování lidu:

 

Ministr:

Dr. E. Beneš, v. r.

Srba, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP