Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání


 

3137.

Návrh

posl. Lad. Kučery a soudruhů

na zákonné stanoveni nároku na náhradu výloh, po příp. ušlé mzdy členům okresních zastupitelstev (okresních správních komisí).

Zákon

ze dne.......................1921,

kterým se mění § 47 zákona o okresních zastupitelstvech ze dne 25. července 1864, čís. 27 z. z.

Národní Shromážděni republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Paragraf 47. zákona o okresních zastupitelstvech ze dne 25. července 1864, č. 27 z. z. zní:

Členství v okresních zastupitelstvech je funkcí čestnou a jest zdarma vykonávati tento úřad.

Členové okresního zastupitelstva a odborů jím zřízených mají toliko nárok na přiměřenou náhradu hotových výloh a ušlé mzdy či platu, pokud se dá z výkonu jejich úřadu tento nárok odvoditi.

Náhradu možno paušalisovati a nutno k ní též zvláště připočítávati náhradu jízdného.

Celková potřeba na toto vydání vkládá se jako zvláštní položka do okresního rozpočtu, s nímž současně obvyklou cestou se schvaluje.

Článek II.

Zákon tento nabývá účinnosti se zpětnou platností od 1. července 1919. Provedeni jeho ukládá se ministerstvu vnitra.

Důvodová zpráva.

Zemský správní výbor oběžníkem ze dne 26. ledna 1920, č. 7137 v dohodě se zemskou správou politickou vydal instrukci pro okresní správní komise. V odst. 9. uvádí, že členství v okr. správní komisi je úřadem čestným. Jen předsedovi nebo náměstkovi přiznává se náhrada hotových výloh. Také nejvyšší správní soud zastává toto stanovisko.

Okresní správní komise jsou dle téhož oběžníku a dle skutečnosti jenom opatřením ku prozatímní správě záležitostí okresních. Vyřizují proto veškeré záležitosti, náležející do kompetence okresních zastupitelstev a okresních výborů.

Paragraf 47 zákona o okresních zastupitelstvech z 25. července 1864, č. 27 z. z. určuje:

"Údové zastupitelstva okresního vykonávati budou úřad svůj zdarma. Starosta a údové výboru okresního mají toliko právo žádati, aby se jim z důchodů okresních nahradily hotové výlohy, které jsou s vykonáváním prací jejich spojeny.

Jak a jakou měrou se tato náhrada učiniti má, rozhodne zastupitelstvo okresní."

Uvedená instrukce připouští sice, že členové okresních správních komisí vykonávají funkce okresních zastupitelstev a výborů, avšak paragraf 47 zákona o okresních zastupitelstvech vykládá tak, že členové okresních správních komisí nesmí účtovati ani skutečné výlohy ani ztrátu výdělku, což znamená již faktickou ztrátu pro tyto funkcionáře. Poněvadž toto stanovisko sdílí i nejvyšší správní soud, jest potřebí, aby jasným zněním zákona škody tyto pro veřejné funkcionáře se zamezily.

To je nutno proto, aby i nemajetní funkcionáři bez hmotné újmy mohli úřad svůj vykonávati. Nikdo nepožaduje, aby tento úřad se platil. Náhrada jakékoli hmotné ztráty je však zcela oprávněna a odůvodněna. Jinak princip demokracie byl by porušen ještě více a zastávati veřejný úřad stalo by se zase privilegiem jen bohatých tříd.

Novela k obecnímu zřízení již se tomuto hledisku přizpůsobila. V obdobném smyslu žádáme úpravu i pro zastupitelské sbory samosprávné a pro zastupující je dnes okresní správní komise.

Finanční úhrady podle dosavadních zkušeností nejsou značné. Paušalisování náhrady s jízdným činí obyčejně 35 Kč na osobu a den. Při početnosti komisí lze všechny členy zaměstnati určitými referáty, látku účelně mezi ně rozděliti a projednávati v pravidelných jednoměsíčních schůzích. Roční náklad 5000-8000 Kč nezatíží přílišně žádný okresní rozpočet. Výlohy tímto zákonem státu nevzejdou žádné. Pokud jde o úhradu těchto výloh v okresních rozpočtech, stane se touže cestou, jako jsou hrazeny výlohy okresního starosty. Jako běžná vydání v rozpočtu docílí úhrady příslušnou celkovou úpravou okresních přirážek. Na to poukazuje poslední odstavec čl. I. našeho návrhu. Pokud tyto položky byly do okresních rozpočtů již zařaďovány, nebylo občanstvem proti ním protestováno.

Návrh tento budiž přikázán ústavnímu výboru a v plenu poslanecké sněmovny co nejdříve schválen.

V Praze dne 3. srpna 1921.

Kučera,

Bubník, Blažek, Kunst, Kreibich, Svetlik, dr. Hahn, Burian, Warmbrunn, Toužil, Haken, Nagy, Skalák, Malá, Skaunicová, Houser, Surányi, Krejčí, Tausik, Rouček, Borovszky.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP