Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921

I. volební období

4. zasedání


3123.

Odpověď

předsedy vlády

na interpelaci poslance Borovského a soudruhů

o neudržitelných poměrech v Podkarpatské Rusi (tisk 2166).

Paušální útoky proti bývalému prov. guvernerovi Žatkovičovi a proti viceguvernérovi Ehrenfeldovi nedávají možností meritorně jimi se zabývati. K jednotlivě uvedeným stížnostem se podotýká:

Není pravda, že v Rusínsku panuje největší nepořádek a že tam lid je v největší bídě a po celé měsíce bez práce.

Správa činí velmi značné a potěšitelné pokroky a nezaměstnanost v Podkarpatské Rusi je relativně v naší republice nejmenší a nepůsobí proto žádných zvláštních obtíží.

Proti maďarské irredentě zakročuje se zákonnými prostředky jako proti každému jinému směru, který poškozuje životní zájmy státu.

Na základě stanného práva se schůze vyjímajíc odborové nepovolují vůbec, ale měří se při tom všem stranám stejně a právě komunistickým organisacím bylo povoleno nejvíce schůzí.

Při stávce vinařů se viceguvernér na stranu majitelů vinic nestavěl, ale úřady byly povinny zakročiti proti teroru. Přeložení kapitána Vladimira Bončo z Beregszássu stalo se jedině z důvodů služebních.

Není také pravda, že vůdce maďarské strany práva žádal o povolení užívati maďarského praporu, maďarské hymny a maďarského znaku. Projevil jenom bolest nad tím, že se nesmí zpívati maďarská hymna a vyvěšovati maďarské prapory. K zatčením došlo jenom tehdy, když běželo o vyloženě trestné činy.

Četnictvo zabavuje časopisy z úředních příkazů bez rozdílu politických stran a přísně v mezích zákona.

Údaje v interpelaci uvedené jsou značně zbarveny. Ve Viznici vyšetřovalo četnictvo případ nepovoleného rozšiřování časopisu, při čemž byl pachatel četníkem pro nepřiměřené chování holí přes nohu uhozen, 14 dní nemocen nebyl a lékařské vysvědčení vystaveno nebylo. Proti četníku bylo učiněno trestní oznámení k vojenskému soudu. Soudní řízení není ještě skončeno.

V druhém případě se nejedná o theresvaské četnictvo, nýbrž o četníka neznámého jména, který nebyl dosud vypátrán.

K otázkám konečným podotýká vláda, že irredentistické hnutí, pokud jen se projeví, je energicky a záměrně potlačováno a že svobody dělnické je a bude plnou měrou šetřeno.

V Praze dne 12, října 1921.

 

Dr. E. Beneš, v. r.,

 

předseda vlády.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP