Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921. |
|
I. volební období. |
3. zasedání |
3071.
Odpověď
správce ministerstva pro zásobování lidu na interpelaci poslanců F. Zeminové, Al. Tučného, J. Trnobranského a spol.
o předražování ovoce a zeleniny při dražbách i v detailním prodeji. (Tisk 2516.)
Usnesení říšské hospodářské rady učiněné v měsíci prosinci 1920, aby komise pro hospodaření ovocem a zeleninou byla zrušena a obchod ovocem sklizně r. 1921 uvolněn, bylo podnětem, že vydáno vládní nařízení ze dne 30. prosince 1920, čís. 5 Sb. z. a n. z roku 1921, kterým byla nařízena likvidace ovocné komise a dále, že vydáno nařízení ze dne 27. dubna 1921, čís. 169 Sb. z. a n., kterým dosavadní omezení při obchodu ovocem byla zrušena a obchod ovocem uvnitř republiky prohlášen volným. Tímto opatřením zrušen byl tedy zejména dohled při prodeji ovoce na stromech, at jíž dražbou nebo řízením ofertním a v důsledku uvolnění obchodu upuštěno od jakéhokoliv stanovení cen pro velkoobchod a maloobchod ovocem. Toliko vývoz ovoce zůstal i nadále zakázán a teprve po krytí tuzemské potřeby mohou býti od případu k případu přebytky ovoce uvolněny pro vývoz.
U vývozu rozhoduje úřad pro zahraniční obchod řídě se zásadou, - aby vývoz byl regulován bez škody tuzemské potřeby, - dobrozdáním zvláštního ovocnářského pododboru při tomto úřadě zřízeného, v němž jsou zastoupeny veškeré interesované kruhy, zejména pak kruhy konsumentské a v úvahu přicházející úřady. Pro vývoz uvolněny byly toliko ranné hrušky, jejichž úroda byla letos neobyčejně bohatá. Poněvadž tento druh ovoce jest málo trvanlivý, bylo z důvodů národohospodářských nutno, přebytky pro vývoz uvolniti.
Vývoz švestek se zásadně nepovoluje, jen v několika případech výjimečně byl vývoz povolen za výhodnou kompensaci s jablky v době vánoční.
Pro zamezení lichvy pojato do vládního nařízení ze dne 21. dubna 1921, čís. 169 ustanovení, že předražování ovoce bude stíháno, a když koncem měsíce května objevily se na trhu první třešně a prodávány byly za ceny v normálních dobách neobvyklé, rozeslalo ministerstvo pro zásobování lidu neprodleně do jednotlivých krajin dozorčí orgány úřadů pro potírání lichvy, aby pátrali po příčinách drahoty ovoce a zeleniny. Tak provedeny byly v měsíci červnu a červenci přehlídky na sadech a trzích v obvodech; Zbraslav, Klecany, Roztoky, Oužice, Šternberk, Libochovice, Unětice, Červené Pečky, Dolany, Libšice, Mladá Boleslav, Warnsdorf, Litoměřice, Kuří, Žleby, Křivoklát, Kralupy, Mělník, Benešov, Podbaba, Mnichovo Hradiště, Hrubá Skála, Malá Skála, Turnov, Chlumec n. C., Volyň, Bílina, Jičín a Kolín. V přehlídkách těch se stále pokračuje a jejich dosavadní výsledek jest, že bylo učiněno několik set trestních oznámení pro přestupky a přečiny lichvy příslušným soudům, při čemž brán zvláštní zřetel k dražbám, při nichž vydražené ceny dostoupily nepřiměřené výše.
Pokud jde o dražbu sadů velkostatku Horoměřice, byla věc v prvé instancí soudní již projednána a vynesen rozsudek, jímž dva sadaři odsouzeni k vězení po 6 týdnech a dva sadaři k žaláři po 6 měsících a k pokutě Kč 10,000-; v ostatních případech není dosud výsledek trestního řízení prozatím ještě znám.
Pokud se týče dopravních sazeb, možno sděliti, že novým základním tarifem československých státních drah z 1. srpna 1921 byly propočítány sazby na základě celkové vzdálenosti a jednotného harému se všemi státními místními drahami, jež souvisejí bezprostředně s dnešní sítí hlavních státních drah a mimo to se stanicemi souvislé sítě československých státních drah západního a středního Slovenska, čímž pro všechny druhy zboží a též pro ovoce a čerstvou zeleninu nastalo v těchto relacích snížení sazeb průměrně o 10 až 22 procent.
Ministerstvo pro zásobování lidu věnuje pozornost svou jak rozvoji obchodu ovocem, stíhajíc výstřelky při prodeji zjištěné, tak také prodeji zeleniny, při které ovšem dlouho trvavší sucha nepříznivě působila na produkci a tím také na utváření cen a možno míti za to, že pozorovaný teď vydatnější přísun zboží na trhy v blízké době nezůstane bez vlivu na jeho ceny.
Praze dne 2. září 1921.
Správce ministerstva pro zásobování lidu. Ministr: Dr. Procházka, v. r. |