Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání


3060.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Jaroslava Hálka a soudruhů

o nesmírném zatížení horských pošumavských okresů berními přirážkami. (Tisk 2622.)

Neutěšená finanční situace všech téměř okresů v Čechách jest vládě s dostatek znám. Poválečnými poměry nastal v rozpočtech okresů vlivem nejrůznějších okolností, hlavně pak následkem zvýšení platů a mezd okresních zaměstnanců, zdražením štěrku atd., značný nepoměr mezi příjmy a výdaji a byly okresy nuceny k úhradě svých schodků vypisovati stále stoupající přirážky, které vzhledem k tomu, že finanční situace obcí se pokud možno ještě více zhoršila, dvojnásob těžce doléhají na poplatníky.

Vláda zamýšlí právě projednaným v Národním shromáždění vládním návrhem zákona (tisk č. 1398), kterým se přikazuje samosprávným svazkům výnos některých státních daní, aspoň částečně zjednati odpomoc okresům nejhůře postiženým. Nelze však si sanaci okresních financí představiti bez pronikavého spolupůsobení a cílevědomé činnosti okresních správních komisí samých, které jednak přihlížejíce k platební schopnosti okresu a hledíce si tuto i na léta pozdější v neztenčené míře uchovati, omezí svoje podnikání v nynější těžké době na míru co nejmenší a budou hleděti i při provádění těch nejnutnějších opatření, která s hlediska hospodářského jsou nezbytně nutna, v rámci rozpočtu pracovati co nejúsporněji.

Pokud jde o poměry finanční okresu vimperského, sluší poukázati k tomu, že okresní správní komise v záležitosti žádaného převzetí většiny okresních silnic s celým příslušenstvím do státní správy sama v podání svém ze dne 26. dubna 1921, čís. 450, řízeném na ministerstvo financí, výslovně prohlašuje, že okresní silnice nalézají se dnes ještě v dosti dobrém válcovaném stavu, ale že prý jich v budoucnu okres nemůže již v tomto stavu udržeti.

Vláda nemůže se obírati otázkou, zda a pokud při tomto stavu silnic obnosy preliminované v rozpočtu na rok 1921 po stránce technické jsou odůvodněny, musí však žádati, ani zde byla naprostá nezbytnost všech rozpočtených výdajů vzhledem k tomu, že opatření tato vyvolávají takovou potřebu, která by nemohla býti hrazená, nebo by mohla býti hrazena jen s nepřípustným napětím platební schopnosti poplatnictva. Stejně nebezpečno bylo by další zadlužování okresu.

Částečné pomoci se dostane také okresu vimperskému přídělem z části výnosu všeobecné daně z obratu a pracovních výkonů a daně přepychové, jak to zamýšlí výše citovaný vládní návrh.

Pro zmenšení nákladů na správu silnic okresních přišlo by v úvahu buď převzetí jisté části silnic do státní správy (inkamerace), nebo udělení státní subvence na udržovací práce.

Inkameraci nelze tou dobou vzíti v úvahu, neboť tuto otázku, o níž byly zahájeny přípravné práce, nutno řešiti jednotně pro celý stát.

Pokud jde o státní subvenci na práce udržovací, hlavně válcování, jest ministerstvo veřejných prací zásadně ochotno podporovati udělením subvencí tyto práce, bude-li prokázána jich nutnost k čelení nezaměstnanosti na podkladě zvláštní žádosti doplněné rozpočtem nákladů, spojených s válcováním a všemi pro udělení subvence obvykle požadovanými doklady.

Jinaká finanční pomoc však za nynějšího stavu financí státních možna není.

V Praze dne 10. září 1921.

Předseda vlády:

Ministr veřejných prací:

Černý v. r.

Dr. Kovářík v. r.


Ministr financí:

V z. Dr. Gruber v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP